Czy zakażenie wirusem opryszczki pospolitej jest groźne? Jakie są jego objawy? W jaki sposób z nimi walczyć?
Wirus opryszczki pospolitej
Wirus opryszczki pospolitej – HSV (ang. herpes simplex virus) to powszechnie występujący wirus DNA, który atakuje śródbłonek naczyń krwionośnych zlokalizowanych w skórze. Wskutek tego dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, który prowadzi do powstawania pęcherzykowatych zmian.
Wyróżnia się dwa typy wirusa opryszczki pospolitej:
- HSV-1 – typ ten powoduje zmiany chorobowe zlokalizowane w obrębie jamy ustnej
- HSV-2 – wywołuje zmiany zlokalizowane w obrębie narządów płciowych.
W wyniku pierwszego kontaktu organizmu z wirusem dochodzi do zakażenia pierwotnego – po około 5 – 6 dniach od zakażenia pojawiają się pęcherzykowate zmiany zawierające płyn, w którym zlokalizowany jest wirus opryszczki. Po przejściu pierwotnego zakażenia wirus wędruję do zwojów nerwowych, gdzie ulega latencji – czyli pozostaje w stanie „uśpienia”. Gorączka, osłabienie, stres, promieniowanie UV, czy nawet miesiączka mogą wywołać ponowną replikację wirusa HSV, która prowadzi do nawrotu i pojawienia się zmian zapalnych.
Do zakażenia wirusem HSV dochodzi poprzez kontakt z płynem zawartym w pęcherzykach. Następuje to w skutek kontaktu zdrowej osoby z osobą z aktywnym zakażeniem – z widocznymi wykwitami zarówno zlokalizowanymi w okolicy jamy ustnej jak i na narządach płciowych (u kobiet mogą występować zmiany węwnatrzpochwowe, które nie dają żadnych objawów). Do zakażenia może dojść również wskutek kontaktu z nadkażonymi przedmiotami. Bardzo rzadko może dojść do zakażenia poprzez kontakt z osobą, u której brak widocznych oznak aktywności wirusa opryszczki w organizmie.
Pierwotne zakażenie wirusem opryszczki występujące u kobiet w czasie trwania ciąży (szczególnie w I trymestrze), może skutkować przezłożyskową transmisją zakażenia do organizmu dziecka. Mimo, że transmisja wirusa HSV tą drogą występują bardzo rzadko, wrodzona postać zakażenia może skutkować m.in. małogłowiem. Zagrożeniem dla dziecka mogą być również zmiany chorobowe wywołane przez wirus opryszczki zlokalizowane na narządach rodnych – w czasie porodu w wyniku przemieszczenia się dziecka przez zakażony kanał rodny następuję transmisja wirusa do organizmu dziecka. Poród przez cięcie cesarskie pozwala zapobiec zakażeniu dziecka.
Wirus opryszczki pospolitej – objawy
Opryszczkowe zapalnie jamy ustnej oraz dziąseł wywołane przez wirus HSV- 1 charakteryzuję się wystąpieniem w ciągu kilku dni od zakażenia zmian pęcherzykowych, które z czasem przekształcają się we wrzodziejące zmiany pokryte strupem. Wykwity te pojawiają się zazwyczaj na granicy połączenia skóry z błoną śluzową – najczęściej w rejonie ust. Zmianom tym może towarzyszyć gorączka, a w przypadku zmian zlokalizowanych w jamie ustnej trudności z połykaniem.
W wyniku zakażenia wirusem HSV typu 2 na narządach płciowych mogą pojawić się pękające pęcherzykowate zmiany, które mogą pozostawiać bolesne czerwone owrzodzenia. O zakażeniu może również świadczyć uczucie świądu, pieczenia czy mrowienia zlokalizowane w obrębie narządów płciowych oraz odbytu. U wielu osób objawy te mogą jednak nie pojawiać się wcale (szczególnie u kobiet).
Niezwykle rzadkie, jednak bardzo groźne dla życia mogą być powikłania, jakie mogą wystąpić wskutek zakażenia wirusem opryszczki, takie jak:
- zapalenie mózgu – konieczne jest szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie leczenia, wysokie ryzyko śmierci pacjenta
- zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – zazwyczaj pacjenci powracają do zdrowia
- zapalenie rogówki – w wyniku zakażenia rogówki powstają blizny, które mogą powodować zaburzenia widzenia, a nawet ślepotę
Wirus opryszczki pospolitej – badanie
Rozpoznanie choroby zazwyczaj oparte jest na podstawie występujących charakterystycznych objawów. W niektórych przypadkach np. w opryszczkowym zapaleniu mózgu czy opryszczki narządów płciowych występującej u kobiet ciężarnych, niemożliwe jest postawienie diagnozy wyłącznie na podstawie widocznych objawów.
Najmniej inwazyjną metodą pozwalającą na wykrycie aktywnego zakażenia jest oznaczenie swoistych przeciwciał w klasie IgM w surowicy krwi pobranej od pacjenta.
W przypadku podejrzenia opryszczkowego zapalenia mózgu należy od pacjenta pobrać próbkę płynu mózgowo-rdzeniowego, który zostanie poddany wnikliwej analizie pozwalającej na potwierdzenie bądź wykluczenie choroby.
Możliwa jest również hodowla i izolacja wirusa (dzięki wykorzystaniu metod biologii molekularnej) z materiału pobranego z podejrzanych zmian chorobowych.
Leczenie HSV
Konieczność wdrożenia leczenia uzależniona jest od postaci zakażenie. Powszechna opryszczka okolic jamy ustnej czy narządów płciowych zazwyczaj ustępuje samoistnie. W ciężkich postaciach zakażenia wirusem HSV wskazane jest stosowanie leków przeciwwirusowych: acyklowir lub fancyklowir.
Na rynku dostępne są również maści zawierające w swym składzie acyklowir, które można stosować miejscowo na zmiany wywołane przez wirus HSV.
jak opryszczka to nie ma co się z nią cackać tylko trzeba od razu zaatakować wirusa od środka 🙂