[responsive_menu]

Wstrząs kardiogenny – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Wstrząs jest stanem zagrożenia życia. Rozwija się w wyniku niedostarczenia do komórek organizmu wystarczającej ilości tlenu i substancji odżywczych, w wyniku czego dochodzi do niewydolności narządów, co może doprowadzić do zgonu. Wyróżnia się kilka typów wstrząsów: hipowolemiczny (spowodowany np. utratą znacznej ilości krwi), anafilaktyczny (np. po ugryzieniu przez owady błonkoskrzydłe), septyczny (rozwija się w sepsie), czy kardiogenny. Ten ostatni spowodowany jest zaburzeniem funkcji serca, które jest pompą rozprowadzającą krew po całym organizmie.

Co to jest wstrząs kardiogenny?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Wstrząs kardiogenny jest stanem zagrożenia życia spowodowanym upośledzeniem czynności skurczowej mięśnia sercowego. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez narządy, co prowadzi do ich niewydolności. Wstrząs rozwija się przy zaburzeniu kurczliwości lewej komory serca o 40%. Prowadzi to do zmniejszenia ilości krwi wyrzucanej z serca do układu tętniczego, co skutkuje spadkiem ciśnienia skurczowego (poniżej 90 mm Hg). Niedokrwione narządy przestają prawidłowo funkcjonować.

Wstrząs kardiogenny – objawy

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

W wyniku rozwoju wstrząsu skóra staje się blada, zimna i spocona. W wyniku niedokrwienia narządów dochodzi do zatrzymania moczu, zaniku perystaltyki, czynność serca jest przyspieszona, ciśnienie tętnicze skurczowe bardzo niskie, a oddech ulega spłyceniu. Pacjent staje się senny, splątany i odczuwa lęk. U chorych wykonuje się bardzo proste badanie badanie polegające na uciśnięciu paznokcia palca kończyny górnej przez 5 sekund. Przepływ krwi jest prawidłowy, jeśli zblednięcie skóry znika w czasie krótszym niż 2 sekundy. Badanie to nazywane jest nawrotem kapilarnym. We wstrząsie kardiogennym czas powrotu prawidłowego zabarwienia skóry wydłuża się, co świadczy o upośledzeniu przepływu krwi na obwodzie.

Czy wiesz że:

wstrząs jest stanem zagrożenia życia i każdorazowo wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii?

W zależności od przyczyny wstrząsu pacjent ma również objawy związane z konkretną chorobą. W przypadku zawału serca odczuwa silny ucisk w klatce piersiowej, któremu może towarzyszyć drętwienie lewej kończyny górnej lub żuchwy. Zatorowość płucna objawia się silną dusznością oraz bólem w okolicy mostka. Przy migotaniu przedsionków pacjent zgłasza uczucie kołatania serca, łatwo się męczy, gorzej toleruje wysiłek. W zapaleniu mięśnia sercowego pojawia się gorączka. Tamponadę serca charakteryzuje triada objawów: żyły szyjne zewnętrzne są nadmiernie wypełnione, tony serca ściszone, natomiast ciśnienie tętnicze obniżone.

Wstrząs kardiogenny – przyczyny

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Wstrząs kardiogenny najczęściej rozwija się po zawale mięśnia sercowego. W większości przypadków na skutek zamknięcia światła lewej tętnicy wieńcowej. Nawet 5-10% pacjentów po zawale serca wchodzi we wstrząs kardiogenny w czasie pierwszej doby hospitalizacji, najczęściej w ciągu 6h. Ten zagrażający życiu stan może się również rozwinąć pozawałowo, w związku z pojawieniem się powikłań takich jak – pęknięcie wolnej ściany serca, przegrody międzykomorowej, mięśnia brodawkowatego, czy niedomykalność zastawki mitralnej. Do innych przyczyn wstrząsu kardiogennego należą: zapalenie mięśnia sercowego, kardiomiopatie, stłuczenie serca, zatorowość płucna, tamponada serca oraz zaburzenia rytmu, takie jak bradykardia, migotanie przedsionków, czy częstoskurcz komorowy.

Wstrząs kardiogenny – leczenie

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Pacjent ze wstrząsem kardiogennym wymaga leczenia na oddziale intensywnej opieki kardiologicznej. Kluczowe jest rozpoznanie przyczyny i włączenie odpowiedniej terapii. W przypadku zawału serca najistotniejsza jest rewaskularyzacja, czyli jak najszybsze udrożnienie zamkniętego naczynia wieńcowego. Stany takie, jak pęknięcie ściany serca, mięśnia brodawkowatego, czy niedomykalność zastawki mitralnej wymagają interwencji kardiochirurgicznej. W przypadku tamponady serca konieczna jest perikardiocenteza, czyli przezskórne nakłucie wypełnionego krwią worka osierdziowego. Migotanie przedsionków leczy się poprzez wykonanie kardiowersji, natomiast w przypadku migotania komór konieczna jest defibrylacja.

Zapamiętaj:

Wstrząs kardiogenny jest stanem zagrożenia życia spowodowanym upośledzeniem czynności skurczowej mięśnia sercowego. W konsekwencji dochodzi do upośledzenia przepływu krwi przez narządy, co prowadzi do ich niewydolności.

We wstrząsie należy również zadbać o hemodynamiczną (hemodynamika to dział kardiologii zajmujący się badaniem przepływu krwi w sercu i dużych naczyniach krwionośnych) stabilizację pacjenta i leczyć rozwijające się objawy. Włącza się leki wspomagające siłę skurczu mięśnia sercowego: dopaminę, dobutaminę, czy noradrenalinę (leki o działaniu inotropowym dodatnim). U niektórych chorych konieczne jest mechaniczne wsparcie funkcji lewej komory serca. W wielu przypadkach niezbędna jest płynoterapia, jednak należy być bardzo ostrożnym, aby nie doszło do przewodnienia i obrzęku płuc. W przypadku pojawianie się objawów zastoju – obrzęków – należy włączyć diuretyki, czyli leki usuwające nadmiar wody z organizmu. Część pacjentów wymaga tlenoterapii. Leczenie wstrząsu kardiogennego jest bardzo skomplikowane i trudne. Konieczne jest usunięcie przyczyny tego stanu, ale także terapia, która pozwoli utrzymać stabilny stan pacjenta.

Wstrząs kardiogenny – rokowanie

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Wstrząs kardiogenny jest stanem zagrożenia życia. Stanowi najgroźniejsze następstwo zawału mięśnia sercowego. Jest to jeden z najgorzej rokujących stanów kardiologicznych. Najbardziej narażone na jego wystąpienie są osoby starsze, z cukrzycą, po przebytym zawale serca oraz z objawami zaburzeń hemodynamicznych (niskie skurczowe ciśnienie tętnicze krwi oraz przyspieszona czynność serca). W przypadku pacjentów z zawałem mięśnia sercowego powikłanego wstrząsem kardiogennym śmiertelność wynosi 50-80%. Jeśli chory, u którego rozwija się wstrząs nie dotrze do ośrodka kardiologii inwazyjnej lub nie zostanie zakwalifikowany do koronarografii, to jego szanse na przeżycie wynoszą około 10%.

Do rozwoju wstrząsu może dojść na drodze różnych mechanizmów. Może być to spowodowane krwotokiem, gwałtowną reakcją alergiczną, sepsą, czy każdym stanem, który skutkuje upośledzeniem funkcji serca jako pompy. W tym ostatnim przypadku mówimy o wstrząsie kardiogennym, który rozwija się najczęściej po zawale mięśnia sercowego. Życie każdego pacjenta we wstrząsie jest zagrożone. Dzisiejsza medycyna pozwala jednak na podjęcie działań, które zmniejszają śmiertelność w tej grupie chorych. W większości przypadków istnieje możliwość nieinwazyjnego lub zabiegowego usunięcia przyczyny wstrząsu kardiogennego. Oddziały intensywnej terapii zaopatrzone są też w sprzęt, który pozwala wspierać pracę serca oraz na bieżąco monitorować parametry życiowe chorego.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.