Łysienie – jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń dotykające mężczyzn. Przyczyn wypadania włosów jest wiele, najczęściej jest to efekt działania androgenów – grupy hormonów płciowych. Jednak może ono być związane z poważnymi schorzeniami takimi jak niedoczynność tarczycy, czy choroba niedokrwienna serca. Dlatego zawsze warto jest zgłosić się do dermatologa, który pomoże postawić właściwą diagnozę oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Jakie mogą być przyczyny wypadania włosów u mężczyzn?
Przyczyny wypadania włosów mogą być rozmaite. Najczęściej jednak jest to efekt łysienia androgenowego, które może dotyczyć nawet 80% mężczyzn. Androgeny jest to grupa hormonów płciowych o budowie sterydowej, do których należy m.in. testosteron. W procesie przemiany pod wpływem enzymu 5-α-reduktazy z testosteronu powstaje dihydrotestosteron. W tej postaci hormon przyłącza się do receptorów androgenowych na powierzchni mieszków włosowych powodując ich stopniową redukcję, przez co włosy stają się początkowo słabsze, a ostatecznie wypadają i przestają rosnąć. Największe skupiska tego typu receptorów znajdują się u mężczyzn w okolicy czołowo-ciemieniowej, dlatego proces łysienia zaczyna się w tych właśnie okolicach. Przyczyny wypadania włosów na tle androgenowym nie są do końca poznane, wiadomo jednak, że dużą rolę mają czynniki genetyczne.
Czy wiesz że: potwierdzony został związek łysienia androgenowego z innymi chorobami ,takimi jak łagodny przerost prostaty czy choroba niedokrwienna serca?
Innymi przyczynami wypadania włosów mogą być choroby dermatologiczne (np. łysienie plackowate), choroby układowe (np. toczeń rumieniowaty układowy), choroby układu endokrynnego (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy, hiperprolaktynemia), niedokrwistość z niedoboru żelaza, nieprawidłowe odżywianie, długa operacja w znieczuleniu ogólnym, stosowane leki (np. immunosupresyjne, przeciwtarczycowe, przeciwzakrzepowe), choroby zakaźne (ostre choroby gorączkowe, kiła), toksyczne (zatrucie talem, arsenem lub rtęcią) lub mechaniczne (np. trichotillomania – zaburzenie polegające na wyrywaniu sobie włosów).Jak rozpoznać łysienie na tle androgenowym?
Łysienie typu androgenowego może rozpocząć się już w wieku 13 lat, jednak najczęściej dotyczy mężczyzn po 40 roku życiu. Przebieg schorzenia jest dość charakterystyczny i jego rozpoznanie nie jest trudne. Wypadanie włosów rozpoczyna się w okolicy czołowo ciemieniowej i stopniowo przesuwa się w kierunku wierzchołka głowy. Włosy w okolicy skroni oraz potylicy pozostają najczęściej nietknięte. Do określenia stopnia zaawansowania łysienia służy skala Hamiltona i Norwood. Jest to 7-mio stopniowa skala, gdzie stopień 1. to pełna, tzw. „nastoletnia” linia włosów, stopień 2. to „dojrzała” przednia linia włosów z łagodnym jej cofnięciem, kolejne stopnie to dalsze przesuwanie się przedniej linii włosów ku tyłowi oraz stopniowe przerzedzenie włosów na wierzchołku głowy, w stopniu 6. oba obszary łysienia są połączone, a w 7. włosy rosną tylko w części potylicznej.
Źródło: https://hairlab.pl/lysienie-androgenowe/
Jakie badania pozwolą na znalezienie innej przyczyny wypadania włosów?
W celu wykluczenia innych przyczyn postępującej utraty włosów należy zgłosić się do dermatologa. Dla postawienia odpowiedniej diagnozy dużą rolę odgrywa odpowiednio zebrany wywiad dotyczący chorób przewlekłych, stosowanych leków, chorób zakaźnych oraz narażenia na substancje toksyczne. Kolejnym etapem są badania krwi, zwłaszcza badanie poziomu hormonów we krwi – androgenów, hormonów tarczycy oraz innych. Badaniem mającym pomocniczą rolę w postawieniu diagnozy jest trichoskopia – polegająca na oglądaniu włosów pod dużym powiększeniem – pozwalająca na dokładne poznanie jego budowy. W niektórych sytuacjach konieczna jest biopsja owłosionej skóry głowy, czyli pobranie fragmentu skóry oraz dokładne jego badanie pod względem budowy lub ewentualnych nieprawidłowości, takich jak np. proces zapalny.
Czy możliwe jest leczenie łysienia?
Dostępnych jest kilka metod leczenia łysienia androgenowego. Jednym z dostępnych leków jest minoksydyl. Stosuje się go miejscowo na skórę głowy w postaci aerozoli lub płynów. Minoksydyl stosowany miejscowo na skórę powoduje zwiększenie przepływu krwi w mieszkach włosowych oraz wpływa na wytwarzanie mocniejszych włosów poprzez pobudzenie mitozy (czyli stymulację podziałów komórkowych). Efekty stosowania tego leku można zauważyć już po kilku miesiącach, jednak dopiero po około roku odrost włosów jest największy. Możliwe jest również leczenie ogólnoustrojowe polegające na przyjmowaniu tabletek zawierających finasteryd. Finasteryd jest związkiem powodującym zahamowanie działania 5-α-reduktazy, a zatem zmniejszenie powstawania w organizmie dihydrotestosteronu odpowiedzialnego za wypadanie włosów. Co ciekawe – lek ten jest również stosowany w terapii łagodnego przerostu gruczołu krokowego.
Zapamiętaj: Przyczyny wypadania włosów mogą być rozmaite. Najczęściej jednak jest to efekt łysienia androgenowego, które może dotyczyć nawet 80% mężczyzn.
Najlepsze efekty daje skojarzone leczenie polegające na jednoczesnym stosowaniu minoksydylu oraz finasterydu. Terapia taka jest długotrwała, ponieważ zaprzestanie przyjmowania tych leków powoduje nawrót wypadania włosów. Jak każde leczenie, również stosowanie minoksydylu oraz finasterydu może mieć skutki uboczne. Pierwszy z nich może powodować podrażnienie skóry głowy, przejściową utrata włosów lub nadmierne owłosienie. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi finasterydu są impotencja oraz zmniejszone libido (występują one u 1-8% pacjentów), zazwyczaj jedynie na początku i w większości przypadków ustępują one w trakcie terapii. Innymi dużo rzadziej występującymi skutkami ubocznymi mogą być nawet depresja, psychoza, kołatania serca czy świąd skóry lub pokrzywka. U większości pacjentów natomiast, finasteryd jest dobrze tolerowany.
Niefarmakologicznymi metodami leczenia są m.in. mikronakłuwanie skóry głowy, pobudzające ukrwienie oraz odbudowę mieszków włosów, czy przeszczepianie włosów – zabieg dość trudny i pracochłonny maskujący efekt łysienia, a nie usuwającym jego przyczynę.
Łysienie u mężczyzn jest problemem mocno rozpowszechnionym. Wypadanie włosów na tle androgenowym można pozostawić bez leczenia, jednak często jest ono dla mężczyzn przyczyną dyskomfortu i szukają oni skutecznych metod zatrzymania tego procesu. Pamiętać jednak należy, że każda terapia może nieść za sobą skutki uboczne, a skuteczność takiego leczenia nie u każdego pacjenta jest taka sama.