[responsive_menu]

Zapalenie krtani, objawy oraz sposoby leczenia

ostre zapalenie krtani

Krtań jest nieparzystym narządem leżącym między gardłem a położoną niżej tchawicą. U dorosłego człowieka ma długość około 4–6 cm i posiada złożoną budowę, na którą składa się szkielet chrzęstny, obudowany aparatem mięśniowo-więzadłowym. Największa z chrząstek budujących krtań – chrząstka tarczowata jest u osób dorosłych łatwo wyczuwalna na szyi w linii pośrodkowej, u mężczyzn jako “jabłko adama”. Od wewnątrz krtań pokryta jest delikatną błoną śluzową.

Rodzaje zapalenia krtani

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Krtań pełni trzy główne role: utrzymuje drożność dróg oddechowych, zapobiega aspiracji treści pokarmowej do tchawicy i drzewa oskrzelowego oraz umożliwia wytwarzanie głosu.

Czy wiesz że:

na zapalenie krtani często choruje osoby z refluksem?

Zapalenia krtani dzielimy na ostre (do 3 tygodni) i przewlekłe, kiedy objawy utrzymują się powyżej 3. tygodni.

Ostre zapalenie krtani (łac. laryngitis acuta) jest chorobą zapalną błony śluzowej górnej części dróg oddechowych. To dosyć powszechne schorzenie, ze szczytem zachorowalności przypadającym na okres jesienno-zimowy. Przyczyną w ponad 90% jest infekcja wywołana wirusami grypy, paragrypy, ECHO (ang. enteric cytopathogenic human orphan) i RSV (respiratory syncytial virus). Część ekspertów twierdzi nawet, że ostre zapalenie krtani u osób dorosłych ma etiologię wyłącznie wirusową [1].  Bakteryjne zapalenia krtani, inaczej bakteryjne zapalenie nagłośni, występuje głównie u dzieci i wymagają pilnego kontaktu z lekarzem.

Zapalenie przebiega często z ostrą infekcją wirusową górnych dróg oddechowych. Stan zapalny błony śluzowej nosa skutkuje brakiem nawilżania, ogrzewania i oczyszczenia wdychanego powietrza, co w konsekwencji prowadzi do wysuszania i podrażnienia błony śluzowej gardła i krtani, co ułatwia rozprzestrzenianie się stanu zapalnego.

Na zapalenie krtani najbardziej narażone są osoby zawodowo posługujące się głosem (nauczyciele, wykładowcy, śpiewacy), a także palacze tytoniu. Przewlekłe, powtarzalne uszkadzanie błony śluzowej krtani (czy to przez nadmierny wysiłek głosowy, czy toksyny zawarte w dymie tytoniowym) powoduje, że jest ona bardziej narażona na czynniki infekcyjne.

Objawy zapalenia krtani

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Do najczęstszych objawów zapalenia krtani należy zmiana głosu – chrypka, aż do bezgłosu. Występuje także ból krtani, uczucie drapania w gardle, kaszel nieraz bardzo dokuczliwy. Towarzyszy temu zwykle złe samopoczucie, bóle głowy, objawy zapalenia górnych dróg oddechowych (katar, ból gardła, trudności w przełykaniu). Dolegliwości utrzymują się około 710 dni.

Duszność w przebiegu ostrego zapalenia krtani występuje rzadko, ale pojawienie się takich objawów jak uczucie niemożności nabrania powietrza, słyszalnego świstu podczas wdechu wymaga pilnej konsultacji lekarskiej.

Jak leczyć zapalenie krtani?

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Ostre zapalenie krtani, podobnie jak inne choroby określane zbiorczą nazwą ostrych nieżytów górnych dróg oddechowych, mają charakter samoograniczający się i jako takie nie wymagają specjalnego leczenia.

Wskazany jest odpoczynek, w tym oszczędzanie głosu powinniśmy się starać mówić jak najmniej, normalny głosem. Podczas szeptu struny głosowe nadmiernie zbliżają się do siebie, co może powodować dalsze uszkodzenie błony śluzowej strun głosowych. Picie dużej ilości płynów pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie błon śluzowych ( od 2,5 do 3 litrów dziennie).

W razie dolegliwości bólowych powinniśmy stosować powszechnie dostępne bez recepty środki przeciwbólowe. Przy odkrztuszaniu wydzieliny pomocne są środki mukolityczne, dostępne w aptekach bez recepty, najczęściej pod postacią syropów.

Bardzo dobrze działają też inhalacje z szałwii, rumianku czy zwykłej soli kuchennej. Inhalacje zmniejszają obrzęk śluzówki, nawilżają błonę śluzową i rozrzedzają zalegającą wydzielinę.

Zapamiętaj:

Wyróżniamy przewlekłe i ostre zapalenie krtani. Oszczędzanie głosu, nawadnianie, inhalacje i nawilżanie powietrza pomagają w szybszym powrocie do zdrowia.

Jeśli mamy w domu nebulizator, warto stosować nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej 23 razy dziennie.

Z uwagi na wirusową etiologię choroby, antybiotyki nie są wskazane. Nie zmniejszają one dolegliwości ani czasu trwania choroby, a mogą powodować skutki uboczne.

Domowe sposoby na zapalenie krtani

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Aby skrócić czas trwania dolegliwości i zmniejszyć ich natężenie powinniśmy trzymać się kilku prostych porad:

  1. Pij co najmniej 2,5 litra napojów dziennie. Należy unikać napojów gazowanych, nadmiernie zimnych i gorących. Domowa, letnia herbata z miodem jest twoim najlepszym przyjacielem w okresie największego nasilenia objawów. Alkohol również jest przeciwwskazany.
  2. Dbaj o odpowiednią temperaturę w domu (1921 stopni) i utrzymywanie dużej wilgotności powietrza.
  3. Unikaj wziewnych czynników drażniących klimatyzowanych, zadymionych pomieszczeń. Palenie papierosów jest absolutnie przeciwwskazane.

Po okresie największego nasilenia dolegliwości trwającego zwykle 24 dni objawy powinny zacząć ustępować. Zmiana głosu może utrzymywać się nawet kilkanaście dni. Należy pamiętać że chrypka utrzymująca się powyżej 3. tygodni wymaga konsultacji lekarskiej.

Ostre zapalenie krtani jest schorzeniem występującym powszechnie. Największą zachorowalność obserwujemy w okresie jesienno-zimowym. Zapaleniu krtani często towarzyszy ostry nieżyt górnych dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną jest infekcja wirusowa, a samo zakażenie ma charakter samoograniczający. Nie zaleca się stosowania antybiotyków, ponieważ bakteryjne zapalenia krtani występują niezmiernie rzadko. Najbardziej narażeni na zachorowanie są palacze tytoniu oraz osoby zawodowo używające głosu.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 4,00
Zapalenie krtani, objawy oraz sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.