Zespół Lennoxa-Gastauta – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Oskar Puk

Padaczka jest dość powszechnym schorzeniem, szacuje się, że około 1% społeczeństwa cierpi na padaczkę, co w Polsce daje 300-400 tysięcy chorych. [1] Padaczka jest chorobą, którą można kontrolować, ale nie wyleczyć, a kontrola padaczki wymaga zażywania leków i oszczędzającego trybu życia, który nie prowokuje napadów. W rzadkich przypadkach, kiedy ognisko padaczki w mózgu powstało np. po urazie, operacyjne usunięcie tego miejsca może skutkować wyleczeniem. Spośród wyżej wymienionych osób chorych na padaczkę 1-10 % cierpi na zespół Lennoxa-Gastauta [2].

Co to jest Zespół Lennoxa-Gastauta?

Zespół Lennoxa-Gastauta (LGS) to rodzaj padaczki, która występuje w wieku dziecięcym. U większości chorych objawy pojawiają się między 3, a 5 rokiem życia. Tylko u około 25% osób z zespołem Lennoxa-Gastauta nie występowały wcześniej żadne zaburzenia neurologiczne, w tym napady padaczki, reszta miała w przeszłości lub ma obecnie jakieś napady padaczkowe, czy inne problemy neurologiczne. Około 20% osób z LGS ma wcześniej rozpoznany zespół Westa, czyli występujące w okresie niemowlęcym skurcze mięśni, opóźnienie rozwoju psychoruchowego i charakterystyczne zmiany w badaniu EEG (elektroencefalografia, czyli badanie czynności elektrycznej mózgu, tzw. fal mózgowych) [2][3].

Zespół Lennoxa-Gastauta – objawy

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Objawy zespołu Lennoxa-Gastauta to opóźnienie rozwoju psychomotorycznego, napady padaczkowe o różnym charakterze (często występują napady skurczów mięśni w nocy, bez drgawek) oraz charakterystyczne zmiany w EEG. Dzieci z LGS często mają problem z rozwojem mowy i występują u nich zaburzenia osobowości [2][3]. Kluczowym dla rozpoznania jest, że objawy te występują w wieku dziecięcym, ponieważ nawet jeśli te same objawy wystąpią w innym wieku, to będzie to już inna choroba.

Zespół Lennoxa-Gastauta – przyczyny

Przyczyna zespołu Lennoxa-Gastauta, tak jak i wielu innych rodzajów padaczki, nie została jednoznacznie określona i wydaje się być wieloczynnikowa.

Czy wiesz że:

dieta ketogenna może wspomagać leczenie zespołu Lennoxa-Gastauta? Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że neurony mogą czerpać energię z ciał ketonowych, a modyfikacja metabolizmu może wpływać na ich funkcjonowanie.

U niektórych chorych widać w korze mózgu zmiany ogniskowe, u innych nie, a jednak objawy są u nich takie same, co wskazuje na złożoność powstawania tego zespołu. Niemniej należy wspomnieć, że u źródła każdego zespołu padaczkowego leży zaburzenie przekazywania sygnałów między neuronami w mózgu, w którym dochodzi do serii wyładowań, “burzy elektrycznej”, która zaburza pracę mózgu i wywołuje drgawki i inne objawy. U chorych na zespół Lennoxa-Gastauta przekazywanie impulsów elektrycznych z neuronu do neuronu jest nieprawidłowe przez cały czas, co widać w zapisie EEG (wspomniane wyżej charakterystyczne zmiany), co wskazuje na wadliwe funkcjonowanie wszystkich neuronów, np. w wyniku nieprawidłowej budowy kanałów jonowych, dzięki którym impulsy te są przekazywane [1][2][3].

Zespół Lennoxa-Gastauta – diagnostyka

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Diagnostyka zespołu Lennoxa-Gastauta polega na badaniu neurologicznym dziecka i rozpoznaniu opóźnienia rozwoju psychomotorycznego, udokumentowaniu napadów padaczkowych oraz na badaniu EEG, gdzie szuka się charakterystycznego wyglądu fal mózgowych. Jeśli powyższe trzy kryteria są spełnione, lekarz może rozpoznać zespół Lennoxa-Gastauta. [2][3] Specjalistą odpowiednim do prowadzenia procesu diagnostycznego jest neurolog.

Zespół Lennoxa-Gastauta – leczenie

Zapamiętaj:

Zespół Lennoxa-Gastauta (LGS) to rodzaj padaczki, która występuje w wieku dziecięcym. U większości chorych objawy pojawiają się między 3. a 5. rokiem życia.

Dobrym połączeniem wydaje się być stosowanie wigabatryny i kwasy walproinowego [4]. Jednak odpowiedź pacjentów na leki przeciwpadaczkowe jest indywidualna i należy sprawdzić jak dana osoba odpowiada na różne kombinacje i dawki leków [2][3][4]. Należy pamiętać, że zmiana leku może spowodować zaostrzenie choroby, a zanim nowy lek zacznie działać mija kilka tygodni, dlatego leki należy odstawiać i wprowadzać stopniowo. y [4]

Zespół Lennoxa-Gastauta jest poważną chorobą neurologiczną i wiąże się z upośledzeniem rozwoju dziecka (często znacznym). W trosce o komfort dziecka należy zoptymalizować leczenie, ale także stymulować dziecko intelektualnie i ruchowo, aby ograniczyć deficyty wynikające z choroby. Leczenie farmakologiczne, tak jak w innych rodzajach epilepsji, wymaga indywidualnego dobrania leków.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Zespół Lennoxa-Gastauta – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Kozubski, W., & Liberski, P. P. (2019). Neurologia: podręcznik dla studentów medycyny. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie. Hancock, E. C., & Cross, J. H. (2013). Treatment of Lennox-Gastaut syndrome. Cochrane Database of Systematic Reviews. doi:10.1002/14651858.cd003277.pub3 McTague, A. (2013). Epilepsy syndromes of childhood and adolescence. Paediatrics and Child Health, 23(6), 251–256. doi:10.1016/j.paed.2012.12.003 Elżbieta Marszał (2005) Nowe standardy leczenia wybranych zespołów padaczkowych wieku dziecięcego. NEUROLOGIA DZIECIĘCA, vol. 14/2005 Nr 28

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.