Choroby przenoszone drogą płciową nadal są dużym problemem ludności mieszkającej w wielu nisko rozwiniętych krajach Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Nieleczone, prowadzą do zmian w okolicy narządów rodnych, a nawet uszkodzenia poszczególnych organów składających się na ludzki organizm. Należy do nich ziarniniak pachwinowy.
Czym jest ziarniniak pachwinowy?
Ziarniniak pachwinowy to bakteryjna choroba zakaźna przenoszona najczęściej podczas kontaktu płciowego. Mogą się z nią zetknąć osoby podróżujące do państw położonych w strefie klimatu tropikalnego w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. Są na nią szczególnie narażone osoby uprawiające częste, przygodne stosunki seksualne. Niski poziom higieny osobistej, dodatkowo zwiększa prawdopodobieństwo zapadnięcia na tą chorobę.
Ziarniniak pachwinowy – objawy
Pierwszym objawem ziarniniaka pachwinowego zazwyczaj jest niebolesny pęcherzyk lub guzek. Występuje on głównie w okolicach narządów płciowych i odbytu. Niekiedy, w wyniku przeniesienia bakterii poprzez dotykanie zakażonej skóry, umiejscawia się również na twarzy, szyi lub rękach.
Czy wiesz że: ziarniniak pachwinowy to choroba bakteryjna, która może być przenoszona drogą płciową?
Z upływem czasu, zmiana skórna przekształca się w niebolesne, lekko wyniosłe owrzodzenie, pokryte ziarniną. Ziarnina to nowo powstała tkanka łączna zazwyczaj towarzysząca gojeniu się ran. Przypomina ona poukładane obok siebie ziarna zbóż, stąd nazwa. Zmiany skórne powoli powiększają się. Po kilku tygodniach mogą osiągnąć wielkość kilku centymetrów. W zależności od wyglądu zmian skórnych, wyróżnia się cztery postacie choroby:
- wrzodziejącej,
- brodawkowatej,
- śluzowej,
- mieszanej.
Najczęstszą z nich jest postać wrzodziejąca.
Bywa, że zmiany skórne ulegają samowyleczeniu z pozostawieniem blizn na prąciu, wargach sromowych lub w okolicy krocza. Choroba o bardziej agresywnym przebiegu prowadzi do deformacji zewnętrznych narządów płciowych. Rozległe zmiany mogą powodować zwężenia cewki moczowej, odbytu czy pochwy. Powikłaniem tej choroby może być również powstawanie przetok pęcherzowo-pochwowych oraz odbytniczo-pochwowych.
Ziarniniak pachwinowy – przyczyny
Choroba wywoływana jest przez bakterię Klebsiella granulomatis. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt ze skórą osoby zakażonej, najczęściej w czasie kontaktu seksualnego. Przeniesienie patogenu może nastąpić także poprzez używanie tych samych ubrań, czy ręczników, co osoba zainfekowana. Większą zapadalność obserwuje się w społecznościach o niskim poziomie higieny osobistej. Dostępne dane podają, że występuje częściej u mężczyzn. Wyższe wskaźniki zapadalności notuje się również u osób o preferencjach homoseksualnych.
Ziarniniak pachwinowy – diagnostyka
Diagnostyka dotycząca rozpoznania ziarniniaka pachwinowego opiera się na zebraniu dokładnego wywiadu medycznego oraz wykonaniu odpowiednich badań.
Zapamiętaj: Ziarniniak pachwinowy występuje w krajach klimatu tropikalnego Azji, Afryki i Ameryki Południowej.
W wywiadzie powinno uwzględnić się podróże osoby chorej do krajów położonych w strefie klimatu tropikalnego. Szczegółowe badania mikrobiologiczne są możliwe po pobraniu próbek ze zmian skórnych osoby zakażonej. Komórki budujące tkanki osoby chorej zawierają, tak zwane ciałka Donovana charakterystyczne dla tej choroby. Widoczne są w badaniu pod mikroskopem w dużym powiększeniu.
Ziarniniak pachwinowy – leczenie
W leczeniu tej choroby zastosowanie znajdują antybiotyki. Właściwości bakteriobójcze wobec Klebsiella granulomatis przejawiają streptomycyna, chloramfenikol, trimetoprim i sulfametaksazol. Na zmiany skórne dodatkowo można zastosować roztwór azotanu srebra lub podofiliny.
Osoby wybierające się do krajów, w których występuje ziarniniak pachwinowy powinny pamiętać o możliwości zakażenia się bakterią Klebsiella granulomatis. W razie pojawienia się objawów opisanych w powyższym artykule powinny zgłosić się do lekarza. Szybkie wprowadzenie leczenia ogranicza występowanie powikłań choroby, które mogą wymagać leczenia chirurgicznego.