[responsive_menu]

Co to jest lakowanie zębów i jak wygląda zabieg?

Każdy z nas marzy o pięknym, lśniącym i zdrowym uśmiechu. Droga do jego uzyskania jest jednak bardzo długa, a jej początki sięgają okresu dzieciństwa i dorastania. Stosowanie odpowiedniej profilaktyki we wczesnym wieku, zapewnia lepsze szanse na utrzymanie zdrowych zębów w późniejszych latach. Jednym z takich zabiegów jest lakowanie zębów. Czym ono jest? Ile kosztuje? I u kogo można je wykonać?

Co to jest lakowanie zębów?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Lakowanie zębów należy do profilaktycznych zabiegów, których wykonanie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju procesu próchnicowego w tkankach zęba. Jest on wykonywany w obrębie zębów bocznych – przedtrzonowców i trzonowców. Wybitne narażenie tych zębów na rozwój próchnicy wynika z ich budowy anatomicznej – na powierzchni żującej, posiadają one charakterystyczne bruzdy i dołki, których obecność jest niezwykle istotna – pomagają one w procesie przeżuwania kęsów pokarmowych. Ma ona jednak także swoje ciemne strony. Miejsca te zazwyczaj są bardzo wąskie, często też stosunkowo głębokie – co za tym idzie, oczyszczanie ich jest bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Prowadzi to do zalegania w ich rejonie resztek pokarmowych, a także płytki nazębnej, która jest jednym z głównych czynników rozwoju procesu próchnicowego. Dlatego też, zabieg lakowania jest tak niezwykle ważny – pozwala on na uniknięcie rozwoju próchnicy, dzięki zabezpieczeniu wyżej wspomnianych bruzd i dołków przy użyciu specjalnego materiału, nazywanego lakiem szczelinowym.

Uszczelnienie bruzdy wiąże się z jej jednoczesnym spłyceniem, co zapewnia ochronę przed dostawaniem się w wyżej wspomniane miejsca resztek pożywienia, odkładaniem płytki nazębnej, a także sprawia, że proces ich oczyszczania jest dużo bardziej efektywny.

Kiedy lakować zęby?

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Lakowanie bruzd jest profilaktycznym zabiegiem, wykonywanym u dzieci w wieku 6-8 lat. To właśnie wtedy, w jamie ustnej wyrzynają się I zęby trzonowe stałe – są one szczególnie narażone na rozwój procesu próchnicowego. Bezpośredni wpływ mają na to nawyki żywieniowe dzieci, wyjątkowa ścieralność, oraz problem niedoczyszczania powierzchni żującej tego zęba. Należy więc edukować rodziców, aby zwracali szczególną uwagę na rozwój uzębienia ich pociech – najlepsze rezultaty zabiegu są wtedy, gdy przeprowadzany jest on tuż po wyrznięciu się zęba.

W momencie gdy w jamie ustnej będą pojawiać się stałe odpowiedniki mlecznych poprzedników, a także zęby przedtrzonowe, należy natychmiast zgłosić się do lekarza, w celu wykonania zabiegu lakowania.

Lakowanie zębów – przebieg zabiegu

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Zabieg lakowania zębów przeprowadza lekarz dentysta. Sukces zabiegu jest uzależniony od tego, czy będzie on wykonany w sposób prawidłowy. Niezwykle istotną rolę w jego przebiegu odgrywa zachowanie suchości pola zabiegowego (pole zabiegowe = obszar zęba na którym będziemy wykonywać lakowanie), a także dokładne oczyszczenie powierzchni żującej. Lekarz za pomocą specjalnej szczoteczki, umieszczonej na końcówce napędzającej – mikrosilniku, oczyszcza powierzchnię zęba. Jest to zupełnie bezbolesne. Przypomina szczotkowanie zębów przy użyciu szczoteczki elektrycznej, jednak jest ono dużo bardziej dokładne.

Następnie na powierzchnię bruzdy nanoszony jest żel, nazywany “wytrawiaczem”. Jego działanie, ma celu zwiększenie przylegania laku do powierzchni bruzdy. Wytrawiacz dokładnie wypłukujemy przy użyciu wody, a ząb osuszamy za pomocą watki bądź dmuchawki wodno powietrznej. To właśnie ten moment odgrywa tak istotną rolę w powodzeniu zabiegu. Współpraca z dziećmi jest bardzo wymagająca, ze względu na ich aktywność – nie każde dziecko jest w stanie usiedzieć w miejscu przez okres, który pozwoli lekarzowi na staranne wykonanie procedury. Po osuszeniu zęba, lekarz aplikuje lak, który powinien być starannie rozprowadzony w taki sposób, aby zakryć wszystkie bruzdy. Materiał ten ma płynną konsystencję, co częściowo ułatwia pracę nim w tak wąskich przestrzeniach. Po aplikacji, materiał zostaje utwardzony, przy użyciu specjalnej lampy.

Ostatnim etapem zabiegu, jest sprawdzenie, czy nałożona warstwa laku “nie przeszkadza w zgryzie”, czyli nie zaburza optymalnych kontaktów zębów przeciwnych z górnego oraz dolnego łuku. Lekarz dla dodania zabiegowi atrakcyjności, może zasugerować dziecku wybór laku w ulubionym kolorze. Obecnie dostępna gama kolorystyczna materiałów wypełniających jest bardzo szeroka, dzięki czemu mały Pacjent może wyjść z gabinetu z wypełnieniem w kolorze niebieskim, różowym, czerwonym czy żółtym.

Czy wiesz że:

przeprowadzenie zabiegu lakowania w poprawny sposób zmniejsza ryzyko wystąpienia próchnicy o aż 90%?

Poza atrakcyjnym dla dziecka wyglądem zęba, z pewnością zapewni mu to dobre wspomnienia, a co za tym idzie, zniweluje ryzyko stresu związanego z wizytą w gabinecie stomatologicznym.

Czy lakowanie zębów boli?

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Lakowanie zębów jest zupełnie bezbolesne. Do przeprowadzenia zabiegu nie jest potrzebne wykonanie znieczulenia, bądź jakakolwiek ingerencja ze strony lekarza, która mogłaby wywołać w dziecku lęk bądź niepokój. Oczywiście, należy poinformować małego pacjenta o tym co będziemy robić, czego będziemy używać, i o tym co może poczuć – swędzenie, pieczenie. Odpowiednie przygotowanie ze strony rodzica, a także odpowiednie podejście lekarza do dziecka, może sprawić, że wizyta ta będzie czystą atrakcją!

Ile kosztuje lakowanie zębów?

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Do 8 roku życia zabieg lakowania zębów możemy wykonać bezpłatnie. Jest on zabiegiem refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Decydując się na zabieg prywatnie, należy liczyć się z kosztami ok. 30-50 zł za lakowanie jednego zęba. W przypadku dzieci powyżej 8 roku, zabieg wykonywany jest wyłącznie w formie prywatnej (nie jest refundowany). Wiek nie wpływa jednak na koszty zabiegu, cena lakowania pojedynczego zęba wynosi 30-50 zł.

Zapamiętaj:

Zabieg lakowania może być też przeprowadzony u dorosłych. Niestety, nie ma on jednak większego sensu. Zęby, które wcześniej narażone były na szkodliwe działanie czynników z pokarmów czy też szkodliwe działanie drobnoustrojów próchnicotwórczych nie odniosą praktycznie jakichkolwiek korzyści z przeprowadzenia tego zabiegu.

Reasumując, lakowanie jest zabiegiem którego prawidłowe wykonanie niesie ze sobą szereg pozytywnych rezultatów. Nic więc dziwnego, że cieszy się on tak dużą popularnością. Stosunkowo niewielka cena, krótki czas wykonania czy możliwość transformacji wizyty w gabinecie w czystą atrakcje, to jedne z wielu pozytywów owej procedury. Pod względem klinicznym jej istota jest dużo bardziej istotna. Należy więc bacznie obserwować uzębienie naszych dzieci, i dać im szansę na to, aby w przyszłości mogły cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)