Mikroflora pochwy i szyjki macicy ma zasadnicze znaczenie w powstaniu wszelakich infekcji. Prawidłowa flora zabezpiecza przed rozrostem i rozprzestrzenianiem się patogennych szczepów. Zaburzenia równowagi biologicznej są wrotami dla rozwoju infekcji. Czym jest grzybica pochwy, jak się objawia i jak ją leczyć?
Grzybica pochwy

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >
Grzybica pochwy (inaczej kandydoza lub drożdżyca) wywołana jest najczęściej przez drożdżaki chorobotwórcze Candida albicans. Rozpoznanie możliwe jest zwykle na podstawie oceny wydzieliny pochwowej – bardzo charakterystyczne białe, serowate upławy, dające się łatwo oddzielić od ścian pochwy. Niekiedy, zwłaszcza u ciężarnych, występują w ogromnych ilościach. Dodatkowo chore skarżą się na uporczywe swędzenie, pieczenie, obrzmienie, a czasem nawet suchość przedsionka pochwy oraz sromu. Grzybica może jednak nie dawać żadnych objawów. Nawracające grzybice mogą być jednym z pierwszych objawów cukrzycy.
Grzybica pochwy – przyczyny

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >
Przyczynami grzybicy są:
- ciąża,
- otyłość,
- antybiotykoterapia,
- sterydoterapia,
- niedobór witaminy B,
- immunosupresja,
- antykoncepcja hormonalna,
- niezastosowanie odpowiedniej higieny w toaletach publicznych, na basenach, itp.
- stosowanie drażniących kosmetyków.
Grzybica pochwy – leczenie
Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >
Leczenie każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem. Grzybicę pochwy najczęściej leczy się miejscowo. Najpopularniejszym środkiem bez recepty jest nystatyna w postaci tabletek lub globulek dopochwowych oraz środki zawierające klotrimazol. U ciężarnych stosuje się mykonazol i ekonazol, tylko w postaci dopochwowej, gdyż doustne mogą negatywnie wpłynąć na płód. Skutecznym lekiem jest również jodopowidon w postaci globulek dopochwowych.
Coraz powszechniej stosuje się przeciwgrzybicze środki doustne dostępne na receptę takie jak np. flukonazol czy itrakonazol w szczególnie opornych, nawrotowych grzybicach. W Polsce dostępna jest także natamycyna w postaci kremu lub tabletek dopochwowych.
Bardzo ważnym jest by wdrożyć terapię przeciwgrzybiczą również u partnera seksualnego, nawet jeśli nie odczuwa żadnych objawów, by nie powodował nawrotów grzybicy u partnerki.
Grzybica pochwy – domowe sposoby

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >
Często bardzo skuteczną metodą jest wypędzlowanie pochwy wodnym roztworem gencjany. Nie zaleca się wykonywania domowych irygacji, gdyż zwykle nie przynoszą zamierzonego efektu. W domu dodatkowo powinno się stosować płyny do higieny intymnej wspomagające utrzymanie naturalnego pH i mające działanie przeciwgrzybicze, np. emulsja Provag. Można też stosować preparaty w postaci czopków czy globulek odbudowujących naturalną florę, np. Invag oraz doustne probiotyki zawierające szczepy Lactobacillus. Nieodłącznym elementem jest spanie w przewiewnych koszulach nocnych lub luźnych spodenkach bez bielizny, by zapewnić odpowiedni dostęp powietrza okolicom intymnym.
Grzybica pochwy – dieta

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >
Odpowiednia dieta może znacząco wspomóc terapię, jednak należy zaznaczyć, iż to nie od diety zależy jej powodzenie. Grzyby bardzo lubią słodkie środowisko, należy więc ograniczyć spożywanie cukrów, a dietę wzbogacić o błonnik i białko, wyrównując w ten sposób straty energetyczne. Zaleca się również pić dużo płynów oraz dostarczać kwasy omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w rybach i olejach tłoczonych na zimno.
Grzybica jest infekcją, która lubi powracać, dlatego ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny intymnej oraz zbilansowanej diety. By zapobiegać jej nawrotom, warto regularnie chodzić na wizyty ginekologiczne, a ewentualne leczenie skonsultować z lekarzem, by indywidualnie dobrać odpowiednie środki.
Dodaj komentarz