[responsive_menu]

Grzybica pochwy – objawy, przyczyny, leczenie, domowe sposoby, dieta. Leki bez recepty na grzybicę pochwy

Autor: Agnieszka Wal
rzeżączka objawy leczenie

Mikroflora pochwy i szyjki macicy ma zasadnicze znaczenie w powstaniu wszelakich infekcji. Prawidłowa flora zabezpiecza przed rozrostem i rozprzestrzenianiem się patogennych szczepów. Zaburzenia równowagi biologicznej są wrotami dla rozwoju infekcji. Czym jest grzybica pochwy, jak się objawia i jak ją leczyć?

Grzybica pochwy

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Grzybica pochwy (inaczej kandydoza lub drożdżyca) wywołana jest najczęściej przez drożdżaki chorobotwórcze Candida albicans. Rozpoznanie możliwe jest zwykle na podstawie oceny wydzieliny pochwowej – bardzo charakterystyczne białe, serowate upławy, dające się łatwo oddzielić od ścian pochwy. Niekiedy, zwłaszcza u ciężarnych, występują w ogromnych ilościach. Dodatkowo chore skarżą się na uporczywe swędzenie, pieczenie, obrzmienie, a czasem nawet suchość przedsionka pochwy oraz sromu. Grzybica może jednak nie dawać żadnych objawów. Nawracające grzybice mogą być jednym z pierwszych objawów cukrzycy.

Grzybica pochwy – przyczyny

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Przyczynami grzybicy są:

  • ciąża,
  • otyłość,
  • antybiotykoterapia,
  • sterydoterapia,
  • niedobór witaminy B,
  • immunosupresja,
  • antykoncepcja hormonalna,
  • niezastosowanie odpowiedniej higieny w toaletach publicznych, na basenach, itp.
  • stosowanie drażniących kosmetyków.

Grzybica pochwy – leczenie

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Leczenie każdorazowo powinno być skonsultowane z lekarzem. Grzybicę pochwy najczęściej leczy się miejscowo. Najpopularniejszym środkiem bez recepty jest nystatyna w postaci tabletek lub globulek dopochwowych oraz środki zawierające klotrimazol. U ciężarnych stosuje się mykonazol i ekonazol, tylko w postaci dopochwowej, gdyż doustne mogą negatywnie wpłynąć na płód. Skutecznym lekiem jest również jodopowidon w postaci globulek dopochwowych.

Coraz powszechniej stosuje się przeciwgrzybicze środki doustne dostępne na receptę takie jak np. flukonazol czy itrakonazol w szczególnie opornych, nawrotowych grzybicach. W Polsce dostępna jest także natamycyna w postaci kremu lub tabletek dopochwowych.

Bardzo ważnym jest by wdrożyć terapię przeciwgrzybiczą również u partnera seksualnego, nawet jeśli nie odczuwa żadnych objawów, by nie powodował nawrotów grzybicy u partnerki.

Grzybica pochwy – domowe sposoby

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Często bardzo skuteczną metodą jest wypędzlowanie pochwy wodnym roztworem gencjany. Nie zaleca się wykonywania domowych irygacji, gdyż zwykle nie przynoszą zamierzonego efektu. W domu dodatkowo powinno się stosować płyny do higieny intymnej wspomagające utrzymanie naturalnego pH i mające działanie przeciwgrzybicze, np. emulsja Provag. Można też stosować preparaty w postaci czopków czy globulek odbudowujących naturalną florę, np. Invag oraz doustne probiotyki zawierające szczepy Lactobacillus. Nieodłącznym elementem jest spanie w przewiewnych koszulach nocnych lub luźnych spodenkach bez bielizny, by zapewnić odpowiedni dostęp powietrza okolicom intymnym.

Grzybica pochwy dieta

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Odpowiednia dieta może znacząco wspomóc terapię, jednak należy zaznaczyć, iż to nie od diety zależy jej powodzenie. Grzyby bardzo lubią słodkie środowisko, należy więc ograniczyć spożywanie cukrów, a dietę wzbogacić o błonnik i białko, wyrównując w ten sposób straty energetyczne. Zaleca się również pić dużo płynów oraz dostarczać kwasy omega-3, które znajdziemy przede wszystkim w rybach i olejach tłoczonych na zimno.

Grzybica jest infekcją, która lubi powracać, dlatego ważne jest utrzymywanie odpowiedniej higieny intymnej oraz zbilansowanej diety. By zapobiegać jej nawrotom, warto regularnie chodzić na wizyty ginekologiczne, a ewentualne leczenie skonsultować z lekarzem, by indywidualnie dobrać odpowiednie środki.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.