Co to jest badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem? Czy jest wiarygodne? Ile kosztuje?

badanie żywej kropli krwi cena

Coraz częściej możemy natknąć się w Internecie na reklamy badania żywej kropli krwi, które jest propagowane przede wszystkim przez zwolenników medycyny alternatywnej. Czym dokładnie jest to badanie oraz czy ma ono realną wartość diagnostyczną?

Co to jest mikroskopowe badanie żywej kropli krwi?

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi to badanie polegające na ocenie stanu zdrowia pacjenta na podstawie obrazu mikroskopowego kropli krwi pobranej z opuszki palca. Zwolennicy tego badania twierdzą, że pozwala ono odnaleźć przyczyny wielu chorób, takich jak infekcje drożdżakowe, zaburzenia odporności, nieprawidłową masę ciała, alergie, niewyjaśnione bóle, chroniczne zmęczenie, choroby nerek, tarczycy czy wątroby.

Niewybarwiony ani nieutrwalony preparat (krew „żywa”) ocenia się pod mikroskopem fazowym, poszukując we krwi pacjenta pasożytów i ich larw, grzybów, toksyn, metali ciężkich, szkodliwych białek i innych „zanieczyszczeń”. Po wykonaniu badania pacjent otrzymuje wynik, w którym wyszczególnione są wymienione wyżej „parametry krwi”, a także inne, jak np. kryształy kwasu moczowego, ortofosforowego, białka, cholesterol i leukocyty. Oceniany jest także stopień uszkodzenia krwinek (m.in. erytrocytów), a nawet zaburzenia elektrochemiczne krwi (pH, stopień zakwaszenia organizmu) czy stopień uszkodzeń komórek przez wolne rodniki.

Zapamiętaj:

Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi nie jest uznawane przez medycynę konwencjonalną, a jedynie alternatywną!

Należy wyraźnie podkreślić, że opisana wyżej metoda badania krwi nie pozwala na wyciąganie tak daleko idących wniosków, jak czynią to osoby wykonujące tego typu badania. Wynika to z faktu, iż w mikroskopie optycznym niemożliwe jest zaobserwowanie toksyn, metali ciężkich, grzybów czy białek pasożytów. Obserwacja komórek grzybów wymaga specjalnych metod barwienia preparatu, z kolei białka pasożytnicze wykrywane są metodami biotechnologicznymi. Ponadto w większości chorób pasożytniczych nie jest możliwe zaobserwowanie pasożytów bezpośrednio we krwi. Nie jest także możliwe stwierdzenie pH krwi na podstawie obrazu mikroskopowego.

Jedyne na co pozwala badanie żywej kropli krwi, to ocena liczby, wielkości oraz kształtu erytrocytów, przy czym stawianie jakiejkolwiek diagnozy tylko na podstawie preparatu przygotowanego w ten sposób oraz bez dodatkowych badań potwierdzających jest całkowicie niedopuszczalne. Ponadto często badanie żywej kropli krwi jest przeprowadzane przez osoby, które nie są diagnostami laboratoryjnymi oraz nie mają żadnej wiedzy w zakresie analityki medycznej czy parazytologii lekarskiej. Nierzadko naganny jest również sposób przeprowadzania samego badania – pobieranie krwi z palca bez uprzedniej dezynfekcji oraz nanoszenie materiału na zanieczyszczone szkiełko, co przyczynia się do powstawania licznych artefaktów w obrazie mikroskopowym.

Ile kosztuje badanie żywej kropli krwi?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Koszt badania żywej kropli krwi wynosi około 150–200 złotych. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż prosta morfologia krwi obwodowej to koszt około 5–10 złotych, a badanie takie ma nieporównywalnie większą wartość diagnostyczną od badania żywej kropli krwi, które jest jawnym, paramedycznym oszustwem.

Czy wiesz że:

grupę AB posiada tylko 14% mieszkańców świata?

Podsumowując, nie ulega żadnym wątpliwościom, że badanie żywej kropli krwi nie ma żadnej wartości diagnostycznej. Badanie to nie ma jakichkolwiek podstaw naukowych i nie jest akceptowane przez środowisko medyczne. Należy zdecydowanie wystrzegać się tego typu badań – bazują one na naiwności nieświadomych pacjentów i mają na celu tylko i wyłącznie wyłudzenie od nich pieniędzy.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 3,67
Co to jest badanie żywej kropli krwi pod mikroskopem? Czy jest wiarygodne? Ile kosztuje?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Patterson T., The Pseudoscience of Live Blood Cell Analysis, [dostęp on-line 05.07.2017] https://www.csicop.org/si/show/the_pseudoscience_of_live_blood_cell_analysis 2. Stanowisko Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych  w sprawie wykonywania mikroskopowej oceny tzw. „żywej kropli [dostęp on-line] 05.07.2017]krwi”.https://kidl.org.pl/uploads/opinie%20i%20stanowiska/stanowiska%20Prezydium%20KRDL/9-P.III.2012%20%C5%BCywa%20kropla%20krwi.pdf

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.