[responsive_menu]

Pijawki lekarskie – zastosowanie, powikłania. Pijawki lekarskie na leczenie żylaków i zatok

Medycyna ciągle się rozwija. W celu usprawnienia całego procesu diagnostyki i leczenia chorób powstają coraz to nowsze technologie. Jednak w niektórych przypadkach korzysta się z metod historycznych, stosowanych od lat z dobrym skutkiem. Do takich metod z pewnością należy hirudoterapia, czyli metoda lecznicza z zastosowaniem pijawek lekarskich.

Pijawki lekarskie

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Pijawki lekarskie (łac. Hirudo medicinalis) w naturalnych warunkach pasożytują na koniach, bydle i żywią się krwią. W ich ślinie znajduje się bardzo wiele substancji mających działanie lecznicze, a trafiają one do krwioobiegu żywiciela w czasie pobierania pokarmu przez pijawkę. Znalazły już zastosowanie u starożytnych Persów, Arabów i Rzymian. Obecnie w USA są zarejestrowane jako oficjalny środek leczniczy, ale wykorzystuje się tylko pijawki ze specjalnych hodowli laboratoryjnych z oficjalnym świadectwem pochodzenia, a cały zabieg objęty jest szczegółową procedurą postępowania.

Co leczą pijawki lekarskie?

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Pijawki ze względu na dużą ilość substancji zawartych w ślinie, mają zastosowanie w różnych dziedzinach medycyny jako terapia dodatkowa, uzupełniająca leczenie. Szczególnie chętnie używa się ich w chirurgii plastycznej, mikrochirurgii. Stanowią jeden ze sposobów zapobiegania chorobie zakrzepowo-zatorowej. Badane są też ich właściwości w kwestii leczenia stanów zapalnych oraz chorób zwyrodnieniowych stawów.  Jest to metoda stosunkowo tania i łatwa w stosowaniu.

Zastosowanie pijawek lekarskich

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Ze względu na wszechstronne działanie substancji wyodrębnionych ze śliny pijawek znalazły one szerokie zastosowanie w medycynie jako terapia alternatywna dla podstawowych metod leczenia. Dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu, przeciwagregacyjnemu i fibrynolitycznemu pijawki są przykładane pacjentom z chorobami zakrzepowo-zatorowymi. Wykazano korzystny wpływ hirudoterapii na stężenie lipidów. Pijawki są stosowane u pacjentów po zabiegach chirurgicznych i replantacjach, aby przyspieszyć nawrót krążenia krwi w przyszytym narządzie. Od najdawniejszych czasów stosowano pijawki w celu poprawy nastroju i samopoczucia. Ma to związek z wydzielaniem endorfin, czyli hormonów szczęścia. Działają uspokajająco i przeciwbólowo. W związku z tym hirudoterapia może być rozważana jako alternatywna metoda leczenia nerwic, depresji i tików nerwowych. Prowadzone są badania odnośnie zastosowania pijawek w dermatologii i kosmetologii.

Leczenie żylaków pijawkami

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Duże znaczenie może mieć zastosowanie pijawek w leczeniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Zakrzepy u chorych powstają w obrębie żył głębokich kończyn dolnych, gdzie z powodu uszkodzenia zastawek, blokowany jest prawidłowy przepływ krwi. Taki zakrzep może oderwać się i razem z prądem krwi przedostać do serca, a następnie do płuc. W ślinie pijawek znajduje się hirudyna – najbardziej znany związek przeciwzakrzepowy, która skutecznie chroni przed tworzeniem się zakrzepów. Zawarte są w niej również inne antykoagulanty (czynniki hamujące krzepnięcie krwi) i substancje hamujące agregację płytek krwi. Dzięki temu można uzyskać udrożnienie naczynia żylnego  i ułatwienie przepływu krwi.

Pijawki na zatoki

Co to znaczy zdrowo się odżywiać? Jak unikać chemicznych dodatków?Dowiedz się więcej >

Ze śliny pijawek wyizolowano liczne substancje o działaniu przeciwzapalnym. Dlatego też pijawki, choć nie rutynowo, wykorzystywane są do wspomagania leczenia chorób dolnych dróg oddechowych, ale także zapalenia zatok czy ucha środkowego. Substancje zawarte w ślinie zmniejszają poziom mediatorów stanu zapalnego, a także mają działanie przeciwbólowe. Warto wspomnieć, że samo ugryzienie przez pijawkę jest bezbolesne – wszystko dzięki działającym w ślinie endorfinom.

Powikłania po pijawkach

Jak żyć dłużej i czuć się lepiej - terapia witaminami i składnikami odżywczymiDowiedz się więcej >

We właściwie przeprowadzonej terapii powikłania są rzadkie. Najczęściej mogą pojawić się krwawienia z rany na skutek wydzielanych przez pijawki substancji hamujących krzepnięcie krwi. Intensywna hirudoterpia może manifestować się obniżonymi wskaźnikami czerwonokrwinkowymi w morfologii krwi obwodowej. Odnotowano także przypadki osób uczulonych na ślinę pijawek, u których wystąpiły reakcje alergiczne. Terapia za pomocą pijawek przeciwwskazana jest u kobiet w ciąży, osób chorujących na hemofilię i inne choroby związane z niedoborami czynników krzepnięcia, osób z ciężką anemią. Nie powinny jej również stosować osoby: w trakcie terapii antykoagulantami i innymi lekami zwiększającymi ryzyko krwawienia, z dużym odwodnieniem, niskim ciśnieniem krwi tętniczej.

Podsumowując hirudoterapia jest znaną od starożytności metodą leczenia pewnych schorzeń. W obecnych czasach pełni rolę terapii dodatkowej, nie jest stosowana jako leczenie podstawowe. Może być rozważana, gdy metody podstawowe są nieefektywne i nie przynoszą oczekiwanego rezultatu. W krajach takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy czy Anglia przyjęta jest jako jedna z uznanych metod leczenia. W świetle polskiego prawa jednak metoda ta nadal pozostaje w cieniu i jest traktowana jako niekonwencjonalna.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 6, średnia: 4,33
Pijawki lekarskie – zastosowanie, powikłania. Pijawki lekarskie na leczenie żylaków i zatok

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.