[responsive_menu]

Co to jest sinica? Objawy, przyczyny, leczenie i rodzaje sinicy

Autor: Konrad Cukier

Każdy z nas spotkał się z terminem sinica – to nic innego jak fioletowoniebieskie zabarwienie skóry. Może być wynikiem głębokiego niedotlenienia organizmu, ale również fizjologicznej reakcji np. na zimno. Dlaczego nigdy nie można jej bagatelizować? O czym może świadczyć? Dowiemy się tego z poniższego artykułu.

Co to jest sinica?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Sinica nie jest chorobą samą w sobie, tylko objawem. Oznacza to, że za każdym razem gdy się ją zaobserwuje trzeba doszukiwać się przyczyny, która ją wywołała. Zaniechanie tego i nie podjęcie odpowiedniego leczenia może zakończyć się nawet zgonem. Sinica charakteryzuje się fioletowoniebieskawym zabarwieniem skóry i błon śluzowych (np. w jamie ustnej).

Czy wiesz że:

wyróżniamy jeszcze sinicę rzekomą, która nie jest związana z odtlenowaniem hemoglobiny, ale z obecnością nieprawidłowego barwnika w skórze, spowodowanego np. przez leki i metale ciężkie?

Może powstać wskutek wielu, nieraz zagrażających życiu chorób, o których będzie mowa niżej.  Pojęcie sinicy jest ściśle związane z pewnym białkiem naszego organizmu, mianowicie z hemoglobiną, będącą nośnikiem tlenu, niezbędnym dla życia. Możemy wyróżnić hemoglobinę utlenowaną przenoszącą tlen z płuc do tkanek i odtlenowaną wracającą z tkanek do płuc celem ponownego natlenowania. Istotą problemu jest wzrost ilości hemoglobiny odtlenowanej lub pojawienie się hemoglobiny patologicznej (czyli takiej, która prawidłowo nie występuje w organizmie) we krwi. To właśnie ona odpowiada za fioletowoniebieskie (sinawe) zabarwienie skóry i błon śluzowych.

Objawy sinicy

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Sinica sama w sobie jest objawem jak już wspominaliśmy wcześniej, więc mogą jej towarzyszyć inne objawy związane z przyczyną, która ją wywołałaW przypadku przyczyny oddechowej, tj. niewydolności oddechowej:

 • duszność,
 • kaszel,
 • łatwe męczenie się lub niemożność wykonania żadnego wysiłku.

W przypadku przyczyny krążeniowej tj. m.in. złożonych wad serca (np. tetralogii Fallota), wstrząsu kardiogennego, zaawansowanej niewydolności serca:

 • duszność,
 • obniżona tolerancja wysiłku lub jej zupełny brak,
 • obrzęki obwodowe i/lub obrzęk płuc w przypadku niewydolności serca,
 • spadek ciśnienia tętniczego <90/60mmHg w przypadku wstrząsu kardiogennego.

Rodzaje sinicy

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Możemy wyróżnić:

Sinicę centralną – uogólniona, występuje na skórze i błonach śluzowych. Skóra jest zwykle ciepła, a sinica (np. na płatku ucha) nie znika pod wpływem masażu. Podanie tlenu często powoduje zmniejszenie jej nasilenia w przypadku gdy wywołana jest przez niewydolność serca lub oddechową. Sinica ta jest objawem niedotlenienia organizmu.

Sinicę obwodową – występuje jedynie na skórze dystalnych (czyli najbardziej obwodowo położonych) częściach ciała (ręce, stopy, nos, czasem płatek małżowiny usznej). Skóra jest zwykle zimna, a sinica najczęściej znika pod wpływem masażu. Ten rodzaj sinicy świadczy o nadmiernym odtlenowaniu hemoglobiny w tkankach obwodowych.

Oba te rodzaje kwalifikowane są jako sinica prawdziwa, która spowodowana jest zwiększonym stężeniem hemoglobiny odtlenowanej we krwi włośniczkowej (najmniejszych naczyń naszego organizmu) >5g/dl lub obecnością hemoglobiny patologicznej (która w zdrowiu nie występuje).

Przyczyny sinicy

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Przyczyny sinicy musimy uszeregować względem jej rodzaju, tj.:

Sinica centralna:

 • niewydolność oddechowa,
 • niektóre, tak zwane “sinicze” wady serca, np. tetralogia Fallota.

(przebywanie na dużych wysokościach – ciśnienie tlenu we wdychanym powietrzu jest niższe na dużych wysokościach co skutkuje tym, że jest go mniej dostarczanego do płuc a co za tym idzie do organizmu, obecność hemoglobiny patologicznej, czyli takiej która nie występuje w stanie zdrowia, np. po zatruciu niektórymi lekami).

Sinica obwodowa:

 • znaczne wychłodzenie ciała (skurcz naczyń obwodowych),
 • wstrząs kardiogenny (sercowy),
 • zaawansowana niewydolność serca,
 • miejscowe zaburzenia układu krążenia, np. miażdżyca,
 • zaburzenia odpływu krwi żylnej, np. zakrzepica.

Leczenie sinicy

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Sinica, jak już było wcześniej wspomniane, jest objawem choroby, a nie chorobą samą w sobie. Z tego wynika, że jej leczenie zależy od przyczyny która ją wywołała. W przypadku:  

 • niewydolności serca stosujemy tlenoterapię, czasem wentylację mechaniczną płuc,
 • niewydolności serca stosujemy m.in. beta blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny, digoksynę, leki moczopędne, również tlenoterapię,
 • wstrząsu kardigennego: leki inotropowe (zwiększające siłę skurczu serca) i naczyniokurczące – dopaminę, dobutaminę, noradrenalinę,
 • wrodzonych wad serca: leczenie kardiochirurgiczne.
Zapamiętaj:

Sinica charakteryzuje się niebieskawym zabarwieniem skóry oraz błon śluzowych ciała.

Podane wyżej sposoby leczenia/leki nie oddają w całości złożoności terapii, są przedstawione tylko w sposób informacyjny. Prawidłowe rozpoznanie i leczenie zawsze ustala lekarz. Sinica jest problemem złożonym, mogącym być odzwierciedleniem wielu różnorodnych procesów chorobowych. Nigdy nie należy bagatelizować jej powstania, zwłaszcza jeżeli ma charakter uogólniony.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)