[responsive_menu]

Co to jest choroba dekompresyjna? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Nurkowanie staje się coraz popularniejszym sposobem spędzania wolnego czasu. Jakie zagrożenia niesie za sobą nieumiejętne uprawianie tego sportu. Czym jest choroba dekompresyjna? W jakich sytuacjach może dojść do rozwoju tego schorzenia?

Co to jest choroba dekompresyjna?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Choroba dekompresyjna to zespół objawów powstałych w wyniku szybkiego zmniejszenia ciśnienia w otaczającym środowisku. Do takiej sytuacji może dojść u osób nurkujących na dużych głębokościach, gdzie ciśnienie wywierana na ciało człowieka jest wysokie i w wyniku szybkiego wynurzania nurka, ciśnienie to zostanie gwałtownie obniżone. Choroba dekompresyjna była nazywana chorobą kesonową, gdyż pierwsze opisy tego schorzenia dotyczyły ludzi pracujących w kesonach, czyli szczelnych konstrukcjach służących do pracy na dużych głębokościach (w kopalniach lub przy budowie mostów).

Czy wiesz że:

pierwszy przypadek choroby dekompresyjnej został udokumentowany u dwóch górników w 1841 roku?

Zaobserwowano, że pracownicy w momencie powrotu na powierzchnię doświadczali objawów choroby, odnotowano także przypadki śmiertelne. Oprócz gwałtownego wynurzania, do sytuacji związanych z ryzykiem rozwoju choroby dekompresyjnej należą również stany nagłego zwiększania wysokości, jak podczas lotu samolotem. Należy jednak pamiętać, że obecnie wykorzystywane w celach komercyjnych statki powietrzne są wyposażone w systemy, które regulują ciśnienie panujące wewnątrz samolotu, chroniąc pasażerów przed owym schorzeniem.

Przyczyny choroby dekompresyjnej

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Dlaczego nagła zmiana ciśnienia tak negatywnie wpływa na organizm człowieka? Zgodnie z prawami fizyki rozpuszczalność gazów w płynach jest zależna od ciśnienia otoczenia. Im wyższe ciśnienie, tym rozpuszczalność gazu jest większa. Zjawisko to można zaobserwować podczas otwierania gazowanych napojów, kiedy podczas odkręcania butelki widzimy uwalniający się gaz, w tym wypadku dwutlenek węgla. Ciśnienie panujące w butelce przed odkręceniem było wyższe, więc więcej gazu pozostawało rozpuszczone w cieczy, jednak w momencie otwarcia butelki spadek ciśnienia doprowadził do zmniejszenia rozpuszczalności gazu i uwolnienia go w postaci pęcherzyków. Podobne zjawisko zachodzi w ciele człowieka, gdy podczas nurkowania na dużych głębokościach, w związku ze wzrostem rozpuszczalności gazów, azot (obecny w dużej ilości w atmosferze) kumuluje się w organizmie człowieka. Stan ten nie stanowi zagrożenia aż do momentu, gdy nurek nie rozpocznie szybkiego wynurzania. Gwałtowny spadek ciśnienia powoduje uwolnienie azotu z tkanek człowieka w postaci pęcherzyków, które blokując przepływ przez naczynia krwionośne, prowadzą do rozwoju choroby dekompresyjnej.

Objawy choroby dekompresyjnej

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Osoby z rozwiniętą chorobą kesonową doświadczają objawów dotyczących różnych narządów i układów. Najczęściej występujące objawy to:

  • bóle stawów;
  • zawroty głowy;
  • bóle głowy;
  • zaburzenia widzenia;
  • problemy z utrzymaniem równowagi;
  • problemy z koncentracją;
  • wysypka na skórze;
  • duszność.

Najczęściej chorzy doświadczają objawów stawowych, a zaburzenia neurologiczne występują z częstością 10- 15%. Choroba dekompresyjna powinna być podejrzewana, gdy powyższe objawy wystąpią w ciągu 24 godzin od nurkowania.

Leczenie choroby dekompresyjnej

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

W leczeniu choroby dekompresyjnej stosuje się rekompresję leczniczą. W tym celu wykorzystuje się komorę ciśnieniową. W Polsce większość wypadków u nurków jest leczona w Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej w Gdyni. Celem leczenia jest zmniejszenie uszkadzającego wpływu pęcherzyków gazu poprzez zmniejszenie ich rozmiaru, a także stworzenie warunków wspomagających eliminację nadmiaru rozpuszczonego gazu z organizmu. Dodatkowo, w czasie transportu do wyspecjalizowanego ośrodka chory powinien otrzymywać 100% tlen do oddychania.

Zapamiętaj:

Choroba dekompresyjna to zespół objawów powstałych w wyniku szybkiego zmniejszenia ciśnienia w otaczającym środowisku.

W przypadku choroby kesonowej bardzo ważne jest minimalizowanie ryzyka jej wystąpienia poprzez stosowanie się do zasad bezpiecznego nurkowania. Zabronione jest spożywanie alkoholu, a osoba nurkująca powinna być dobrze nawodniona i wypoczęta przed nurkowaniem. Dodatkowo, należy unikać lotów samolotem w ciągu 24 godzin po nurkowaniu, a także zachować odpowiednie tempo zanurzania oraz wynurzania, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia i gwałtownego uwalniania azotu w czasie zmian ciśnienia otoczenia.

Choroba dekompresyjna to schorzenie wynikające z nagłej zmiany ciśnienia w otoczeniu i uwolnienia skumulowanego w tkankach gazu, w postaci pęcherzyków. Objawy choroby kesonowej dotyczą wielu układów i narządów, jednak dominują zaburzenia mięśniowo-stawowe. Leczenie schorzenia polega na tlenoterapii i rekompresji leczniczej w komorze ciśnieniowej.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.