Skręcenie stawu skokowego potocznie nazywane skręceniem kostki to jedna z kontuzji, na którą narażony jest każdy z nas. Zdarza się zarówno podczas uprawiania sportu, jak i w trakcie normalnej codziennej aktywności. Wystarczy chwila nieuwagi podczas schodzenia ze schodów lub zimowego spaceru po oblodzonym chodniku, aby być zmuszonym do wizyty w gabinecie lekarskim. Leczenie tego urazu zależy od jego stopnia, niekiedy potrzebna jest operacja.
Objawy skręcenia kostki
Pierwszym objawem skręcenia kostki jest ostry ból, który może znacząco utrudniać chodzenie. Wiąże się z uszkodzeniem elementów aparatu stawowego, co jest konsekwencją przekroczenia fizjologicznego zakresu ruchu. W niektórych przypadkach więzadła i torebka stawowa mogą ulec naderwaniu lub zerwaniu. Może to spowodować pojawienie się obrzęku, a nawet krwawienia.
Zapamiętaj: Skręcenie stawu skokowego to popularny uraz, który powoduje ból, obrzęk i utrudnia chodzenie.
Wyróżniamy 3 stopnie skręcenia
- I stopień – torebka i więzadła ulegają jedynie lekkiemu naciągnięciu. Ból jest nieznaczny,
a chodzenie nie sprawia większego problemu. Jeżeli pojawia się obrzęk ma on niewielkie nasilenie, natomiast krwawienie nie występuje. - II stopień – następuje częściowe naderwanie więzadła lub torebki stawowej z umiarkowanym obrzękiem. Często również występuje krwawienie. Ból podczas ruchu utrudnia lub nawet całkowicie uniemożliwia chodzenie.
- III stopień – więzadła i torebka ulegają całkowitemu zerwaniu. Ból jest bardzo duży. Pojawia się znaczny obrzęk i krwawienie. Stopa ma nie tylko ograniczoną ruchomość, ale również funkcję podporową.
Leczenie skręconej kostki
Postępowanie różni się w zależności od stopnia urazu i czasu jaki od niego minął. W fazie ostrej, czyli bezpośrednio po urazie należy zadbać o chłodzenie miejsca uszkodzenia i zaprzestać aktywności, gdyż może powodować nasilenie dolegliwości. Zastosowanie znajdują w tym momencie maści przeciwbólowe i przeciwzapalne.
W przypadku I i II stopnia obecna wiedza wskazuje na przewagę leczenia czynnościowego nad tradycyjnym podejściem wiążącym się z bezwzględnym unieruchomieniem. Warto sięgnąć po pomoc fizjoterapeuty, gdyż z zakresu fizjoterapii w trakcie pierwszych siedmiu dni wdrożyć można krioterapię miejscową, laseroterapię, terapię punktów spustowych w obrębie podudzia i stopy, jak również kinesiology taping, które pomagają walczyć z dolegliwościami bólowymi i obrzękiem. Zalecany jest również trening mięśni posturalnych, które mają wpływ na sposób obciążania stóp. Po ustąpieniu fazy ostrej wdrożyć można ćwiczenia stabilizacji stopy i stopniowo zwiększać zakres ruchu stopy. Kontynuacją fizjoterapii jest wykonywanie treningów wzmacniających mięśnie odpowiedzialne za kontrole stawu skokowego.
Całkowite zerwanie więzadeł i torebki stawowej w przypadku wystąpienia urazu III stopnia znacznie opóźnia powrót do sprawności, a niekiedy skutkuje decyzją o zabiegu operacyjnym, który polega na rekonstrukcji uszkodzonych struktur.
Maść na skręconą kostkę
W trakcie leczenia istotne jest ograniczenie obrzęków i stanu zapalnego, będącego główną przyczyną występowania dolegliwości bólowych.
Czy wiesz że: do największej liczby skręceń kostki dochodzi w sezonie zimowym?
Na rynku dostępnych jest wiele maści ułatwiających walkę z objawami. Zaliczamy do nich przede wszystkim maści przeciwbólowe i przeciwzapalne, które dostępne są w każdej aptece. Część z nich to preparaty zawierające kilka substancji aktywnych (np. ibuprofen i heparynoid), dzięki czemu ich skuteczność w walce z bólem jest większa.
Ponadto warto sięgnąć po maści ziołowe, w tym maść końską chłodzącą. Warto pamiętać, że przeciwwskazaniem do jej zastosowania są jakiekolwiek otwarte rany czy podrażnienia skóry, które w przypadku tego typu urazów mogą wystąpić
Brak odpowiedniego postępowania w przypadku takiego urazu jak skręcenie kostki skutkować może długotrwałym ograniczeniem aktywności oraz większą predyspozycją do tego typu urazów w przyszłości, ze względu na osłabienie aparatu więzadłowego. Warto poświęcić czas na odpowiednią rehabilitację, którą umożliwia szeroki dostęp do gabinetów fizjoterapeutycznych. Zabiegi i ćwiczenia zalecone przez specjalistę pozwalają zdecydowanie szybciej powrócić do pełnej sprawności.