[responsive_menu]

Co powoduje złamanie kości śródstopia? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia i rehabilitacja

Stopa człowieka zbudowana jest z kości stępu, kości śródstopia i kości paliczków (palców). Każda z kości śródstopia jest oznaczona numerem.  W kolejności od strony palucha oznaczamy je jako I,II, …, V. Złamaniom najczęściej ulega II, III, bądź V kość. Jakie są przyczyny złamana kości śródstopia?

Złamanie kości śródstopia

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Wśród złamań kości śródstopia wyróżniamy szczególnie:

– złamanie zmęczeniowe (najczęściej II i III kość)

– złamanie V kości śródstopia:

  • złamanie trzonu kości
  • złamanie Jones’a – około 1,5 cm od nasady kości
  • złamanie tenisisty – przynasady kości przy połączeniu kości stępu i V kości śródstopia, często z oderwaniem fragmentu guzowatości V kości śródstopia.

Objawy złamanej kości śródstopia 

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Stałym objawem jak w każdym innym złamaniu jest ból nasilający się przy próbach ruchu stopą, a nawet palcami. W wyniku uszkodzeń okolicznych naczyń krwionośnych dochodzi do wytworzenia się krwiaka i powstania obrzęku stopy. W związku z zaburzeniem przepływu krwi stopa może być zblednięta lub nadmiernie zaczerwieniona. W przypadku złamań zmęczeniowych objawy nie są mocno zaznaczone. Z początku wyczuwalny jest lekki ból nasilający się w podczas wysiłku. Charakterystyczne jest także mimowolne odciążanie stopy w czasie chodu np. poprzez utykanie czy skręcanie stopy.

Przyczyny złamanej kości śródstopia 

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Złamania kości śródstopia to domena sportowców i osób aktywnych. Dochodzi do nich albo poprzez uraz bezpośredni taki jak np. przejechanie czy upadek z wysokości, albo w wyniku przeciążenia (głównie II i III kość śródstopia) kości stopy np. podczas biegania. Szczególny rodzaj jakim jest złamanie tenisisty powstaje w wyniku pociągnięcia kości przez ścięgno mięśnia strzałkowego krótkiego lub rozcięgno podeszwowe. Taki uraz może powstać przy gwałtownym zatrzymaniu się po podbiegnięciu do piłki w czasie gry w tenisa, stąd nazwa złamania.

Leczenie złamanej kości śródstopia 

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Przy złamaniu kości śródstopia wyróżniamy dwie metody leczenia. Metoda nieoperacyjna dotyczy złamań bez przemieszczenia. W celu pobudzenia zrastania się kości, należy stopę odciążyć poprzez założenie ortezy lub marszowego opatrunku gipsowego na okres 6-8 tygodni.

Metoda operacyjna jest wykorzystywana w przypadku złamań z przemieszczeniem oraz śródstawowych. Polega ona na zespoleniu kości gwoździem śródszpikowym, usunięciu odłamków kostnych i unieruchomieniu stopy w gipsie. Należy pamiętać, że do częstych powikłań długotrwałego leczenia stopy w unieruchomieniu należy zespół Sudecka, czyli postępujący zanik mięśni i kości z zesztywnieniem stawów w uszkodzonej stopie. Zollinger i wsp. wykazali w 2007 roku, że przyjmowanie witaminy C w dawce 500 mg dziennie przez 50 dni zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu Sudecka aż o 80% w przypadku złamań kości nadgarstka.

Rehabilitacja złamanej kości śródstopia 

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Po skutecznie zakończonym leczeniu złamanej kości śródstopia należy wprowadzać rehabilitację. Jest ona konieczna do odzyskania pełnej funkcjonalności w stopie. Do zabiegów wykonywanych w przypadku złamania kości śródstopia należy szeroko pojęta fizykoterapia, terapia manualna, kinesiotaping (oklejanie elastycznymi plastrami stabilizującymi) i stopniowe wprowadzanie ćwiczeń oporowych.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co powoduje złamanie kości śródstopia? Objawy, przyczyny, sposoby leczenia i rehabilitacja

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.