[responsive_menu]

Zwichnięcie kostki, jej objawy oraz sposoby leczenia. Czym różni się skręcenie od zwichnięcia kostki?

pękające pięty przyczyny domowe sposoby

Zwichnięcie kostki to zaraz po złamaniu najpoważniejsze uszkodzenie stawu skokowego. Wymaga natychmiastowej pomocy specjalisty, w przeciwnym wypadku grozi zwyrodnieniem powierzchni stawowych, a nawet martwicą kości, skóry i innych tkanek otaczających staw.W przypadku źle lub zbyt krótko leczonego zwichnięcia może dojść do nawrotowego zwichnięcia które pojawia się co jakiś czas przy wykonywaniu obszernych ruchów stopą.

Skręcenie a zwichnięcie

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Ze względu na to, że obie te kontuzje charakteryzują się podobnymi objawami często są ze sobą mylone. Jednak zwichnięcie to o wiele poważniejszy uraz, który grozi trwałym uszkodzeniem stawu.

O zwichnięciu mówimy gdy powierzchnie stawowe tworzące staw skokowy całkowicie tracą łączność i kości zaczynają przesuwać się niezależnie od siebie. Zwichnięciom najczęściej towarzyszy rozdarcie torebki stawowej i więzadeł strzałkowych.

Do skręcenia dochodzi natomiast gdy ruch stawu skokowego przekracza zakres fizjologiczny, a do rozerwania więzadeł i torebki dochodzi tylko w przypadku urazu znacznego stopnia. W tym wypadku kości pozostają na swoim miejscu i staw jako całość nie zostaje naruszony.

Objawy zwichnięcia kostki

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >
  • ból występujący zarówno w spoczynku jak i w ruchu, uniemożliwiający chodzenie,
  • duży obrzęk,
  • sinienie,
  • wzmożone ucieplenie skóry nad stawem,
  • zniekształcenie obrysów stawu.

Okład na zwichniętą kostkę

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Pierwsza pomoc w przypadku zwichniętej kostki polega na unieruchomieniu stawu zgodnie z zasadą Potta tzn. tak by objąć zarówno kości goleni jak i stopy. W zmniejszeniu obrzęku pomóc może uniesienie stopy tak by krew mogła z niej swobodnie odpływać.

W celu uśmierzenia bólu można zastosować zimny okład z kostek lodu zawiniętych w ręcznik lub specjalnych zestawów chłodzących. Zapobiegnie to także dalszemu wytwarzaniu się krwiaka.

Leczenie zwichnięcia kostki

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Po przewiezieniu chorego do szpitala powinny zostać wykonane niezbędne badania. W tym celu lekarz palpacyjnie zbada staw skokowy i zleci badanie RTG. Następnie należy nastawić staw. Zazwyczaj stosowane są metody nieoperacyjne, jednak w przypadku znacznego uszkodzenia więzadeł i przemieszczenia ścięgien konieczny jest zabieg z rekonstrukcją.

Po nastawieniu i usunięciu krwiaka ponownie wykonuje się kontrolne badania diagnostyczne a także ocenę ukrwienia i unerwienia stopy. Przed wypisem do domu stopę trzeba jeszcze zaopatrzyć w marszowy opatrunek gipsowy. Z takim zabezpieczeniem należy chodzić do czasu pełnego wygojenia uszkodzeń – około 6-8 tygodni. Po tym okresie niezbędna jest rehabilitacja.

Odszkodowanie za zwichnięcie kostki

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Kwota odszkodowania jakiej można oczekiwać w przypadku zwichnięcia stawu skokowego zależy od kilku czynników, które oceniane są przez lekarza ortopedę za pomocą odpowiedniej skali. Na ocenę tę składa się obecność powikłań, zwyrodnienie stawu czy ilość kości które uległy uszkodzeniu przy urazie.
Tak złożony system oceny nie pozwala jednoznacznie stwierdzić jakiej kwoty można się od ubezpieczyciela spodziewać.

Ryc. 1. Budowa stopy prawej – anatomia kostna i więzadła stawowe. [Netter F. H. Atlas anatomii człowieka. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011]

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 4,50
Zwichnięcie kostki, jej objawy oraz sposoby leczenia. Czym różni się skręcenie od zwichnięcia kostki?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. Dega W. Ortopedia i rehabilitacja. PZWL, Warszawa 1964 2. Gaździk T. Sz. Ortopedia i traumatologia. PZWL, Warszawa 2002 3. Obwieszczenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.