Spis treści
Maść końska znana jest od wielu, wielu lat. Była używana na różne dolegliwości już przez nasze babcie. Ze względu na swoje szerokie zastosowanie, mogłaby być stałym elementem domowej apteczki. W jakich wypadkach warto sięgać po ten produkt? Czy maść końska w ciąży to dobry pomysł?
Co to jest maść końska?
Wbrew swojej nazwie, maść końska tak naprawdę ma postać żelu zawierającego wyciągi z ziół oraz olejki eteryczne. Występuje w dwóch rodzajach, jako maść rozgrzewająca lub chłodząca. Skład maści końskiej jest bogaty, może zawierać nawet około 25 różnych wyciągów ziołowych. Preparat ten jest łatwo dostępny i ma zastosowanie w wielu dolegliwościach. Dobór składników maści końskiej oparty jest o doświadczenia medycyny ludowej oraz współczesną wiedzę z zakresu ziołolecznictwa.
Maść końska – skład

Maść końska jest wytwarzana przez różnych producentów pod tą samą nazwą, stąd często skład pomiędzy poszczególnymi preparatami nieco się różni. Głównymi składnikami są ekstrakty wyizolowane z różnych części roślin. W niemal każdej maści końskiej powtarzają się ekstrakty ziołowe z:
- owoców jałowca (Juniperus communis Fruit Extract) – składniki wyciągu owoców jałowca (m. in. pinen, kadinen, kamfen, limonen) działają przeciwbólowo i rozgrzewająco;
- nasion kasztanowca (Aesculus Hippocastanum Seed/Flower Extract) – zawarty w nich kompleks saponinowy (escyna) działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, zwiększa napięcie ścian naczyń krwionośnych i uszczelnia je, przyspiesza gojenie ran;
- koszyczka rumianku (Chamomilla Recutita Flower Extract) – działa przeciwzapalnie dzięki składnikom zawartym w olejku eterycznym (m.in.spiroeter, alfa-bisabolol, chamazulen);
- liści melisy (Melissa Officinalis Leaf Extract) – w medycynie ludowej znana jako środek łagodzący nerwobóle;
- krwawnika (Achillea Millefolium Extract) – zawarty w olejku chamazaulen działa przeciwzapalnie;
- szyszek chmielu (Humulus Lupulus Cone Extract) – ma właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu przyspiesza leczenie wrzodów i trudno gojących się ran;
- nasion kopru włoskiego (Foeniculum Vulgare Seed Extract) – w medycynie ludowej olejek koprowy stosowano jako środek łagodzący stany zapalne stawów;
- liści jemioły (Viscum Album Leaf Extract) – w medycynie ludowej stosowano ją, jako środek na żylaki oraz owrzodzenia kończyn dolnych, drętwienie i ból stawów.
Jednym z często pojawiających się składników jest także olejek sosnowy lub wyizolowane z niego związki terpenowe (α-pinen, limonen) działające rozgrzewająco i przeciwbólowo. Kolejny ze składników to należący również do grupy terpenów γ-terpinen (obecny między innymi w olejku majerankowym) działający przeciwzapalnie.
Czy wiesz że: maść końska może przyspieszyć porost włosów?
Zarówno maść rozgrzewająca, jak i chłodząca mają zbliżony skład. Charakterystycznym związkiem dla maści rozgrzewającej jest kamfora skuteczna w łagodzeniu bólu reumatycznego i neuralgicznego. Czasami pojawia się także kapsaicyna działająca drażniąco. Powoduje lekkie pieczenie, podrażnia receptory bólowe i termiczne, przez co działa przeciwbólowo i rozgrzewająco. Stosowana jest w neuralgiach, chorobie reumatycznej oraz zapaleniu korzonków nerwowych. Z kolei efekt chłodzący w drugim rodzaju maści uzyskany jest dzięki obecności mentolu.
Zastosowanie maści końskiej
Wskazania do maści końskiej chłodzącej oraz rozgrzewającej nieco się różnią.
- Maść końska rozgrzewająca: rozszerza naczynia krwionośne, pobudza krążenie, rozluźnia spięte mięśnie. Ten typ maści łagodzi dolegliwości związane z chorobą reumatyczną. Sprawdza się także w bólu i stanach zapalnych stawów, ścięgien, mięśni, kręgosłupa oraz neuralgiach.
- Maść końska chłodząca: wywiera przyjemny efekt schłodzenia w przypadku urazów, stłuczeń, obrzęków. Dobrze sprawdzi się w różnego typu kontuzjach, bólu głowy, dolegliwościach związanych z żylakami kończyn dolnych, czy też uczuciem ciężkich nóg. Chłodzący efekt maści przyniesie ulgę przemęczonym mięśniom po wysiłku fizycznym.
Choć maść końska może być stosowana w wielu dolegliwościach, to istnieją też pewne przeciwwskazania do jej użycia. Maść końska nie powinna być stosowana na rozległe oraz otwarte rany, a także na podrażnioną skórę. Zawarte w niej zioła mogą wywoływać uczulenia, dlatego przed pierwszym użyciem należy wsmarować maść w niewielki obszar skóry (najlepiej dłoni) i obserwować czy nie wywoła ona reakcji alergicznej (np. wysypka, podrażnienie, rumień, swędzenie).
Zapamiętaj: Wbrew obiegowej opinii maść końska nie jest produkowana z tłuszczu zwierzęcego, a wyciągu z ziół.
Maści końskiej nie powinno stosować się na dużych obszarach skóry, maksymalna powierzchnia pokrycia maścią wynosić powinna 30% skóry. Dlatego stosujemy ją miejscowo, tylko w okolicy bólowej. Maść końska nie powinna być stosowana również w okolicy ust, nosa, oczu oraz u małych dzieci (poniżej 6. r.ż). Maść końską powinno stosować się na skórę oczyszczoną. Preparat należy nanieść na skórę i lekko wmasować aż do całkowitego jego wchłonięcia (czynność tę można powtarzać 3–4 razy na dobę, tak aby maść działała efektywniej).
Maść końska a ciąża

Co prawda nie ma badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania maści końskiej w ciąży. Jednak można stwierdzić, iż ciąża nie jest przeciwwskazaniem do stosowania tej maści. Zawarte w preparacie składniki ziołowe działają miejscowo. Ciąża nie znajduje się również na liście przeciwwskazań i uwag zawartych w ulotce dołączonej do maści końskiej.
Cena maści końskiej
Ile kosztuje maść końska? Ceny są zróżnicowane w zależności od producenta, pojemności oraz apteki czy też sklepów zielarskich. Maść najczęściej można zakupić w opakowaniach o pojemności 250 ml, 350 ml lub 500 ml (czasami na opakowaniu podana jest masa produktu w gramach a nie objętość w ml). Ceny wahają się od 10 zł za najmniejsze opakowania do około 30 zł za większe pojemności. Nieco tańsze są maści końskie polskich producentów.
Maść końska ma wiele zalet. Jest skuteczna w łagodzeniu dolegliwości bólowych, ma przyjemny zapach dzięki zawartości ziołowych olejków eterycznych, a postać żelowa sprawia że preparat łatwo się rozsmarowuje i szybko się wchłania. Maść końska może przynieść ulgę w wielu dolegliwościach, ale należy pamiętać, aby używać jej zgodnie z przeznaczeniem i stosować się do informacji zawartych w ulotce.