[responsive_menu]

Sulfgwajakol i jego działania niepożądane. Gdzie można znaleźć sulfgwajakol i jak go dawkować?

Kaszel jest jednym z najczęstszych objawów chorób układu oddechowego. W przypadku kaszlu mokrego stosuje się leki wykrztuśne, pomagające usunąć wydzielinę z dróg oddechowych. Jedną z takich substancji jest sulfogwajakol – jakie są jego właściwości i dlaczego warto stosować preparaty zawierające ten składnik?

Co to jest sulfogwajakol?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Sulfogwajakol należy do tzw. preparatów wykrztuśnych, znajdujących zastosowanie w leczeniu objawowym mokrego kaszlu. Podstawowym działaniem leków wykrztuśnych jest ułatwienie usuwania śluzu z dróg oddechowych.

Czy wiesz że:

sulfogwajakol zalicza się do związków otrzymywanych z krezotu farmaceutycznego, tj. składnika smoły drzewnej, otrzymywanego w wyniku spalania drewna w specjalnych piecach?

Sulfogwajakol powoduje zwiększenie wydzielania śluzu w dwóch mechanizmach, poprzez drażnienie błony śluzowej oskrzeli oraz drażnienie błony śluzowej żołądka. W wyniku drażnienia żołądka dochodzi do pobudzenia nerwu błędnego, którego aktywność daje efekt wykrztuśny i zwiększający wydzielanie. Działanie zwiększające wydzielanie śluzu może wydawać się paradoksalne, ale większą jego objętość jest zdecydowanie łatwiej wykrztusić w czasie kaszlu. Co więcej substancja powoduje spadek lepkości śluz, co tym bardziej ułatwia jego przesuwanie w drogach oddechowych. 

W jakich preparatach jest sulfogwajakol?

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Sulfogwajakol można znaleźć w następujących preparatach:

  • Apitussic (syrop) – Można go bezpiecznie stosować u dzieci powyżej 6 roku życia pod warunkiem dawkowania zgodnego z ulotką dołączoną do leku.
  • Thiocodin (tabletki) – w połączeniu z kodeiną, która wykazuje działanie przeciwkaszlowe. Thiocodin jest przeciwwskazany u dzieci poniżej 12 lat.
  • Herbapect (syrop) – w połączeniu z wyciągami z pierwiosnka oraz ziela tymianku. Preparatu nie zaleca się stosować u dzieci poniżej 4 roku życia.
  • Apipulmol (syrop) –  w połączeniu z chlorkiem amonu i ziołomiodem. Dodatkowe substancje mają za zadanie wzmocnić efekt wykrztuśny leku. Syropu nie należy stosować u dzieci. 

Zastosowanie sulfogwajakolu

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

Substancja znajduje zastosowanie w leczeniu uporczywego kaszlu mokrego. Jest to sytuacja kiedy w wyniku infekcji dochodzi do nadmiernego wydzielania śluzu, a czasem powstaje treść ropna w drzewie oskrzelowym. Stanowi to dyskomfort i może powodować utrudnienia w oddychaniu. 

Zastosowanie preparatu wiąże się również z przewlekłymi stanami zapalnymi dróg oddechowych, w przebiegu których także gromadzi się wydzielina oraz  w przypadkach, gdy odkrztuszanie jest utrudnione. Część preparatów, Thiocodin oraz Herbapect znajdują również zastosowanie w leczeniu uporczywego suchego kaszlu. 

Dawkowanie sulfogwajakolu

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Dawkowanie uzależnione jest od danego preparatu. Przed zastosowaniem sulfogwajakolu należy zawsze przeczytać ulotkę informacyjną dołączoną do opakowania. W niej zawarte są informacje na temat dawkowania u dzieci i dorosłych, a także podany czas zalecanego stosowania. 

Zapamiętaj:

Sulfogwajakol przynosi ulgę przy problemach z odkrztuszaniem.

W przypadku pominięcia dawki preparatu należy, najszybciej jak to możliwe, przyjąć pominiętą porcję leku. Nie należy przyjmowac pominiętej dawki wraz z zaplanowaną dawką wynikającą ze schematu dawkowania.  Jak dotąd nie opisano objawów przedawkowania substancji, należy jednak zwrócić uwagę na substancje dodatkowe znajdujące się w preparatach jak chociażby kodeina, której przedawkowanie może zagrażać zdrowiu. 

Sulfogwajakol a przeciwwskazania

Kiedy nie można przyjmować sulfogwajakolu? Leku nie należy stosować w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik preparatu. Nie należy go stosować także u osób cierpiących na niewydolność oddechową, astmę, mukowiscydozę, rozstrzenie oskrzeli, a także u osób w śpiączce. Podobnie jak w przypadku dawkowania, szczegółowa lista schorzeń będących przeciwwskazaniami dla stosowania preparatu zawarta jest w ulotce. 

Podsumowując, sulfogwajakol należy do grupy leków wykrztuśnych znajduje zastosowanie w leczeniu objawowym uciążliwego kaszlu. Przed zastosowaniem preparatu należy przeczytać ulotkę dołączoną do preparatu ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań oraz dawkowania.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Sulfgwajakol i jego działania niepożądane. Gdzie można znaleźć sulfgwajakol i jak go dawkować?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.