Co to jest hipertymezja? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Jakby to było, pamiętać każdy dzień swojego życia? Choć wydaje się to niemożliwe, są osoby, które cechują się niezwykłą pamięcią autobiograficzną. Przykładowo, potrafią one wskazać, co robiły dziesięć lat temu konkretnego dnia miesiąca. Skąd bierze się ta zadziwiająca zdolność do dokładnego zapamiętywania? Co to jest hipertymezja?

Co to jest hipertymezja?

Hipertymezja to zdolność do zapamiętywania ponadprzeciętnej liczby życiowych wydarzeń z dużą szczegółowością. Termin pochodzi od dwóch greckich słów: hyper oznaczającego ponad oraz thymesis oznaczającego pamiętanie. Przypadki hipertymezji są bardzo rzadko spotykane, a naukowcy wciąż próbują zgłębić szczegóły tego zaburzenia, które stanowi dla nich dużą zagadkę. Zdaje się, że mózgi osób z tą przypadłością działają jak bazy danych, w których poszczególne wspomnienia są doskonale monitorowane i przechowywane.

Hipertymezja – objawy

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Osoba z hipertymezją będzie zadziwiać niezwykle drobiazgową pamięcią. Jest ona w stanie powiedzieć, co robiła, co jadła, z kim rozmawiała lub jak była ubrana konkretnego dnia, nawet kilka lat wstecz. Każde jej wspomnienie cechuje się niesłychaną szczegółowością, która jest powiązana z tzw. pamięcią ejdektyczną, a ta z kolei pozwala na zapamiętywanie złożonych obrazów z fotograficzną dokładnością. Co ciekawe, osoby z hipertymezją szczegółowo zapamiętują również sekwencje dźwiękowe czy ciągi znaków.

Hipertymezja – przyczyny

Przyczyny hipertymezji nie są do końca zbadane, a w środowisku akademickim wciąż trwa dyskusja na ten temat. Wielu naukowców wskazuje jednak na istotną rolę konkretnej struktury w mózgu, czyli należące do układu limbicznego ciało migdałowate. Jest ono odpowiedzialne za emocjonalne przetwarzanie informacji. Z pewnością silne emocje pozwalają nam lepiej zapamiętywać określone życiowe wydarzenia.

Czy wiesz że:

 w filmie “The Dark Place” (2014) główny bohater Keegan Dark cierpi na hipertymezję? 

Można podejrzewać, że to właśnie zwiększona aktywność ciała migdałowatego wpływa na lepsze zapamiętywanie u osób z hipertymezją. Wśród przyczyn wskazuje się także na powiązania z zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi. Niektórzy naukowcy zwracają uwagę na widoczne u badanych cechy osobowości, które charakteryzują się skłonnościami do kompulsywnych zachowań – czyli takich, które pod wpływem wewnętrznego przymusu są ciągle powtarzane (np. mycie rąk, liczenie w myślach). Bardzo możliwe, że osoby o niezwykłej pamięci autobiograficznej, mają większą skłonność do analizowania danych sytuacji, zwracania uwagi na detale, czy myślenia o przeszłości. Uczestnicy badań, często byli także kolekcjonerami różnych przedmiotów, które starannie przechowywali i układali według ściśle określonych reguł, co również może wskazywać na osobowościowe podłoże hipertymezji.

Hipertymezja – diagnostyka

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Diagnoza będzie przede wszystkim opierała się na rzetelnym sprawdzeniu zdolności pamięciowych danej osoby tak, aby potwierdzić ich wyjątkowość. Bardzo ważne jest również, by wykluczyć inne potencjalne wytłumaczenia tej superpamięci, takie jak chociażby zespół sawanta – zapamiętanie w tym przypadku dotyczy konkretnych danych (np. słów, cyfr), podczas gdy osoby z hipertymezją pamiętają wydarzenia o autobiograficznym charakterze. Niestety, wciąż brakuje profesjonalnych narzędzi diagnostycznych do badania tych niezwykłych zdolności pamięciowych. Dostępne testy są często niewystarczające lub nieadekwatne.

Hipertymezja – leczenie

Hipertymezja jest uważana za niewyleczalną. Choć posiadania tak szczegółowej pamięci, wydaje się mieć wiele zalet, na dłuższą metę jest jednak bardzo uciążliwe. Przytłaczająca liczba szczegółów pojawiających się we wspomnieniach oraz pamięć mało znaczących, a czasem również przykrych wydarzeń mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie.

Zapamiętaj:

Przyczyny hipertymezji nie są do końca zbadane, a w środowisku akademickim wciąż trwa dyskusja na ten temat.

Jak jednak dana osoba radzi sobie na co dzień jest kwestią indywidualną i zależy także od innych czynników, takich jak osobowość, reaktywność układu nerwowego czy ogólna kondycja psychiczna. Każda z osób w ciągu życia wypracowuje sobie mniej lub bardziej skuteczne strategie radzenia sobie z dużą ilością szczegółowych wspomnień. Ponieważ hipermnezja stanowi dla naukowców zagadkę, ciężko jest wdrażać jakiekolwiek leczenie. Wraz z rozwojem badań i zbieraniem danych będzie z pewnością możliwość, by powiedzieć coś więcej o tym, jak wspierać osoby z hipertymezją.

Hipertymezja intryguje nie tylko naukowców. Okazuje się, że ludzka pamięć jest bardzo pojemna, a nawet nieograniczona pod względem możliwości zapamiętywania. Wiele osób dziwi się jak to jest możliwe. Warto również odwrócić pytanie i zastanowić się, dlaczego w niektórych przypadkach mózg odmawia zapominania pewnych rzeczy, zwłaszcza, kiedy nie mają one większego znaczenia?

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 5, średnia: 5,00
Co to jest hipertymezja? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

McRobbie L.R., Total recall: the people who never forget, [w:] The Guardian [online]. Dostępny w Internecie: https://www.theguardian.com/science/2017/feb/08/total-recall-the-people-who-never-forget (22.01.2020). Scaunny F., 9 Facts About People Who Remember Everything About Their Lives, [w:] Mental Floss [online]. Dostępny w Internecie: https://www.mentalfloss.com/article/72434/9-facts-about-people-who-remember-everything-about-their-lives (22.01.2020). Ally B.A., Hussey E.P., Donahue M.J., A case of hyperthymesia: Rethinking the role of the amygdala in autobiographical memory, [w:] Neurocase, 2013, 19 (2), str. 166-181. Dostępny w Internecie: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3432421/ (22.01.2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.