[responsive_menu]

Co to jest histeria? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia histerii

Autor: Jakub Latifa

Histeria, a właściwie zaburzenia dysocjacyjne, bo tak obecnie określamy zaburzenia zwane dawniej histerią to termin, z którym zetknął się każdy nas. Niejednokrotnie choroba ta jest trudna do zdiagnozowana i nie ułatwia codziennego funkcjonowania zarówno choremu, jak i jego najbliższym. Jak leczyć histerię, jakie są jej przyczyny i główne objawy?

Co to jest histeria?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Histeria jest to przestarzałe określenie grupy zaburzeń psychicznych, które to można zakwalifikować do zaburzeń dysocjacyjnych i konwersyjnych, a te natomiast do grupy zaburzeń nerwicowych. Dysocjacja oznacza w skrócie mechanizm obronny polegający na tymczasowej i silnej modyfikacji charakteru albo poczucia własnej tożsamości, co ma na celu uniknięcie negatywnych emocji. Natomiast konwersja polega ogólnie rzecz ujmując na przekształcaniu odczuwanego przez pacjenta lęku i niepokoju na objawy somatyczne, takie jak np. drżenia mięśniowe, paraliż aż do tak skrajnych przejawów jak głuchota, czy zaniewidzenie.

Objawy histerii

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Spektrum objawów, które można zaliczyć do objawów histerii jest naprawdę szerokie. Najbardziej charakterystyczna jest częściowa, bądź całkowita utrata prawidłowej integracji pomiędzy przeszłością, poczuciem własnej tożsamości,  bezpośrednimi wrażeniami i kontrolą dowolnych ruchów ciała. Historycznie do objawów histerii zaliczano przede wszystkim: wzmożoną otwartość, nadmierną gadatliwość, emocjonalność, płaczliwość i demonstracyjność zachowań.

Jako że wyróżniamy różne rodzaje zaburzeń dysocjacyjnych przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym z nich wraz z towarzyszącymi im objawami. 

  • W amnezji dysocjacyjnej mamy do czynienia z zaburzeniami pamięci, może wystąpić niepamięć dotycząca przykrego wydarzenia.
  • Fuga dysocjacyjna to z kolei zaburzenie polegające na bezcelowej podróży, często chory przemierza naprawdę znaczne odległości jednak nie pamięta, co w tym czasie się z nim działo. Ciekawym jest fakt, że podczas wędrówki chory zachowuje się relatywnie normalnie i sprawia wrażenie osoby zdrowej.
  • Stupor dysocjacyjny zwany też osłupieniem jest również interesującą formą zaburzeń dysocjacyjnych. Osoba dotknięta tym zaburzeniem pozostaje bez kontaktu, nie porusza się oraz nie reaguje na bodźce z otoczenia.
  • Trans i opętanie to jeszcze bardziej spektakularne zaburzenie dla postronnego obserwatora. Występuje w nich utrata poczucia własnej tożsamości oraz orientacji w otoczeniu. Pacjent czasami zachowuje się jakby został owładnięty przez inną osobowość, czy obcą siłę.
  • W dysocjacyjnych zaburzeniach ruchu mamy do czynienia z niedowładem lub porażeniem kończyn, mogą współwystępować także zaburzenia mowy, mimowolne ruchy kończyn, czy ruchy mięśni twarzy.
  • Dysocjacyjne znieczulenie i utrata czucia zmysłowego przejawia się, jako utrata czucia w poszczególnych częściach ciała, jednak nie pokrywają się one z obszarami unerwienia. Może dojść do tzw. „histerycznej ślepoty” czyli utraty wzroku, jednak obecnie jest to bardzo rzadko obserwowane zjawisko.

Przyczyny histerii

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Przyczyny nie są do końca poznane, zaburzenia dysocjacyjne powstają przede wszystkim u osób podatnych na gruncie szeroko pojętego urazu psychicznego, który to może mieć różne formy i przyczyny. Tak więc zaburzenia dysocjacyjne, jako że mają charakter psychogenny pozostają w silnym związku z nierozwiązywalnymi i trudnymi problemami emocjonalnymi, zaburzonymi związkami z ludźmi ,czy też wydarzeniami powodującymi uraz. Wiemy jednak, że u podłoża tych zaburzeń mogą leżeć mikrouszkodzenia płatów czołowych mózgu, które zwiększają podatność na zaburzenia dysocjacyjne.

Czy wiesz że:

pojęcie histerii stworzył jeden z prekursorów współczesnej medycyny, grecki lekarz Hipokrates? 

Z zaburzeniami dysocjacyjnymi często współistnieją również inne choroby, zaliczyć tu możemy epizody depresji, zespół stresu pourazowego, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, zaburzenia odżywiania, czy w końcu osobowość borderline. Zaburzenia dysocjacyjne występują statystycznie częściej u kobiet.

Histeria u dziecka

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Napady złości i krzyku u dziecka potocznie nazywane histerią mają niewiele wspólnego z histerią rozumianą jako zaburzenia konwersyjne i dysocjacyjne. Zaburzenia konwersyjne u dzieci mogą natomiast rzadko wystąpić jako reakcja na stres i manifestować się objawami podobnymi, jak te opisywane u osób dorosłych np. deficytami w poruszaniu kończynami, czy odczuwaniu niektórych obszarów ciała.

Leczenie histerii

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Jak leczyć histerię? Podstawową metodą leczenia zaburzeń dysocjacyjnych pozostaje psychoterapia.

Zapamiętaj:

Histeria to grupa zaburzeń nerwicowych, które objawiają się np. nadmierną impulsywnością, płaczliwością, gadatliwością i ekstrawersją.

Terapia poznawczo-behawioralna może korzystnie wpłynąć na pacjenta, poprzez zmianę zachowania i naukę interpretacji bodźców wywołujących lęk i niepokój, które to leżą u podłoża zaburzeń nerwicowych do których zaliczamy m.in. zaburzenia dysocjacyjne. W przypadku dużego nasilenia objawów wskazane może być również leczenie farmakologiczne dobierane indywidualnie, w zależności od potrzeb pacjenta przez lekarza specjalistę psychiatrę.

Na zakończenie warto ponownie zaznaczyć, iż z powodu problematycznej historii, ewolucji znaczenia na przestrzeni lat oraz wieloznaczności terminu histeria, obecnie medycyna odchodzi od używania go. Pozostaje on jednak w użyciu szczególnie w języku potocznym. Dlatego też omawiając zaburzenia dysocjacyjne warto odnieść się do przestarzałego, aczkolwiek obecnego wciąż w języku terminu, jakim jest histeria.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.