[responsive_menu]

Czym jest osobowość zależna? Jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Osobowość oraz występujące w jej obrębie zaburzenia to bardzo złożony aspekt życia psychicznego człowieka. Nie ulega wątpliwości to, że niektóre osoby funkcjonują w inny, odmienny sposób, przez co czują się niedostosowane i nieakceptowane przez resztę społeczeństwa. Zaburzenia osobowości objawiają się jako głęboko zakorzenione sposoby reagowania i funkcjonowania, występujące w różnych sytuacjach społecznych i osobistych. Ich cechą wspólną jest to, że znacznie różnią się od tych, które są akceptowane i oczekiwane w danym kręgu kulturowym. Co warto wiedzieć o tzw. osobowości zależnej?

Czym jest osobowość zależna?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Należy ona do tzw. specyficznych zaburzeń osobowości, które nie są bezpośrednim następstwem choroby, urazu czy innego uszkodzenia mózgu ani innego zaburzenia psychicznego. Zaburzenia te są związane z odczuwaniem znacznej przykrości osobistej i zerwaniem więzi międzyludzkich. Pojawiają się już w okresie dzieciństwa lub dojrzewania i utrzymują także w wieku dorosłym. Słowami doskonale charakteryzującymi osoby z tym zaburzeniem są: “Chroń mnie i opiekuj się mną”.

Osobowość zależna – objawy

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Głównymi objawami są:

  • przesadne podporządkowywanie się innym;
  • nadmierna potrzeba bycia pod czyjąś opieką;
  • silny lęk przed utratą wsparcia i opieki;
  • nadmierne przywiązywanie się w relacjach;
  • nieumiejętność samodzielnego podejmowania decyzji z powodu braku inicjatywy i samodzielności.

Osoby z zależnym zaburzeniem osobowości przejawiają silną potrzebę otrzymywania opieki, szukają osób, na których będą mogły się oprzeć i obarczyć ich częścią odpowiedzialności za podejmowanie decyzji oraz problemy życia codziennego. W swoim życiu potrzebują wzorców, autorytetów oraz osób starszych, na których doświadczeniu mogłyby polegać. Bez stałej obecności drugiej osoby czują się bezradnie, nieswojo i jak najszybciej próbują nawiązać relację. Z obawy przed utratą opieki i poczucia bezpieczeństwa, bardzo niechętnie zdobywają nowe kwalifikacje np. podejmują studia. W pracy osoby te obejmują jak najmniej wymagające stanowiska, by nie ponosić zbyt dużej odpowiedzialności.

W wieku nastoletnim to zaburzenie osobowości może się objawiać jako niemożność decydowania o własnym ubiorze, czy wyborze kolegów do zabawy. Charakterystyczny jest brak związanego z tym okresem życia “młodzieńczego buntu”.

Zapamiętaj:

Im wcześniej rozpoczęty proces leczenia, tym większe szanse na wyleczenie. Schematy zachowań nie są jeszcze tak bardzo utrwalone i możliwa jest ich zmiana.

Zaburzenie osobowości zależnej charakteryzuje się także nadmiernym przywiązywaniem wagi do relacji międzyludzkich i chęcią podtrzymywania ich za wszelką cenę. Pacjenci z tym zaburzeniem gotowi są zrezygnować z własnych potrzeb i marzeń, aby zaspokoić pragnienia innych osób i uniknąć konfliktów. Są w stanie tolerować złe traktowanie, a nawet przemoc fizyczną, w zamian za uwagę. Często padają ofiarami przemocy i nadużyć o różnych charakterze. Zaobserwowane także, że kobiety z tym zaburzeniem są częściej zależne finansowo i psychicznie od swoich mężów. 

Przyczyny osobowości zależnej

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Nie zidentyfikowano konkretnej przyczyny odpowiedzialnej za występowanie zależnego zaburzenia osobowości. W patogenezie biorą udział zarówno czynniki środowiskowe, jak i genetyczne. Przez przodków przekazywane są cechy wyjściowe i stałe, a to czy będą wzmacniane i rozwijane, zależy od czynników środowiskowych np. sposobu wychowania, możliwości finansowych, umiejętności radzenia sobie ze stresem. Udowodniono, że separacja w dzieciństwie spowodowana brakiem rodzica lub izolacja od rodziny z powodu przewlekłej choroby rodzica, sprzyja rozwojowi osobowości zależnej. 

Leczenie zależnego zaburzenia osobowości

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Pacjenci zazwyczaj szukają specjalistycznej pomocy dopiero w sytuacji kryzysowej, np. w momencie utraty osoby wspierającej, po utracie pracy i przy braku poczucia bezpieczeństwa. Często głównym problemem, z jakim się zgłaszają jest obniżony nastrój, a także lęk i zaburzenia snu.

Czy wiesz że:

w ciągu życia zaburzenia osobowości dotykają od 10 do 13% populacji? Osobowość zależna jest jednym z najczęstszych zaburzeń, stanowiąc aż 2-4%.

W leczeniu zaburzeń osobowości farmakoterapia nie daje zadowalających efektów. Psychoterapia jest jedynym przyczynowym sposobem leczenia zależnego zaburzenia osobowości. Jest to forma interakcji pomiędzy pacjentem a terapeutą, “leczenie rozmową”. Ma ona na celu uświadomienie pacjentowi, z czego wynikają jego aktualne problemy oraz jak je zmodyfikować, aby w konsekwencji zmniejszyć cierpienie emocjonalne. Rezultat terapii powinien obejmować zmianę schematów zachowania oraz przeżywania, co jest procesem długotrwałym, dlatego najbardziej skuteczna jest terapia długoterminowa. Pacjent z osobowością zależną musi nauczyć się na nowo sposobu wchodzenia w relacje- jako niezależny człowiek, a nie całkowicie podporządkowany.

Najczęściej stosowaną formą terapii jest terapia indywidualna, czyli taka, w której uczestniczy jeden pacjent i terapeuta. Leczeniem zaburzeń osobowości zajmują się psychiatrzy oraz wykwalifikowani psychoterapeuci.

Osobowość zależna u mężczyzn

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Osobowość zależna znacznie rzadziej diagnozowana jest u mężczyzn, niż kobiet. Mężczyźni z tym zaburzeniem często postrzegani są jako niedojrzali, niesamodzielni, “mało męscy”. Są bardzo mocno uzależnieni od swoich partnerek, które w takim związku odpowiadają za podejmowanie wszystkich decyzji. To kobieta zarabia na dom i utrzymanie, podejmując coraz więcej prac zarobkowych, bo partner unika pracy na wysokich stanowiskach ze względu na poczucie bezradności i niekompetencji. Zależność od partnerki jest tak silna, że partnerzy są w stanie tolerować złe traktowanie, a nawet przemoc ze strony kobiet, byleby utrzymać relację z osobą dominującą i nie zostać opuszczonym. Mężczyźni z zaburzeniem osobowości zależnej są szczególnie podatni na uzależnienia od substancji psychoaktywnych. 

Zależne zaburzenie osobowości należy do specyficznych zaburzeń osobowości i dotyka 2-4% populacji, częściej występuje u kobiet. W jego powstawaniu uczestniczą zarówno czynniki genetyczne jaki i środowiskowe, spośród których największe znaczenie ma separacja w dzieciństwie spowodowana brakiem rodzica lub izolacja od rodziców. Najczęstszymi objawami osobowości zależnej są: nadmierne przywiązywanie się w relacjach, silny lęk przed utratą wsparcia i opieki oraz niezdolność do samodzielnego podejmowania decyzji. Podstawową formą leczenia jest psychoterapia i ma ona na celu głównie modyfikację niewłaściwych, utrwalonych schematów zachowań. 

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Czym jest osobowość zależna? Jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)