Co to są elektrowstrząsy i czy mogą pomóc w leczeniu depresji?

Dla większej części społeczeństwa elektrowstrząsy są kontrowersyjne i przerażające. Zwykle kojarzone są z filmem “lot nad kukułczym gniazdem” oraz niekontrolowanymi napadami drgawek, szczękościskiem, a nawet łamaniem kości. Jednak w rzeczywistości elektrowstrząsy tak nie wyglądają. Czym są elektrowstrząsy? Kiedy są wskazane?

Co to są elektrowstrząsy?

Elektrowstrząsy (EW) są jedną z najskuteczniejszych i najbezpieczniejszych metod leczenia w psychiatrii. Polegają one na wywołaniu napadu drgawkowego u znieczulonego i zwiotczonego pacjenta. Leki zwiotczające powodują relaksację mięśni. Dzięki nim pacjent poddany elektrowstrząsom nie “rzuca się” po stole zabiegowym, gdyż mięśnie są w stanie rozluźnienia. Terapia ta wykorzystuje krótkotrwałe impulsy prądu. Samo wyładowanie prądu trwa kilka sekund. Terapia elektrowstrząsowa wykonywana jest w seriach po 8-12 zabiegów. Aż 75% pacjentów nie wykazuje żadnych powikłań po zabiegach, a 25% prezentuje łagodne działania niepożądane- ból głowy, łagodne bóle mięśniowe, czy krótkotrwałe zaburzenia pamięci.

Czy wiesz że:

lekarz Klemens Maleszewski był pionierem terapii elektrowstrząsowej w Polsce?

Elektrowstrząsy wykorzystywane są głównie do leczenia depresji. Mogą być również stosowane w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej oraz w lekoopornych maniach. Dodatkowo elektrowstrząsy wykonywane są u pacjentów z katatonią psychotyczną, psychozą schizofreniczną i zaburzeniami schizoafektywnymi. Nie wykorzystujemy tej terapii w leczeniu otępień, uzależnień, zaburzeń lękowych, zaburzeń snu, dysfunkcji seksualnych oraz zaburzeń osobowości.

Jak wygląda zabieg elektrowstrząsów?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Zabieg wykonywany jest w specjalistycznej sali do elektrowstrząsów, znajdującej się najczęściej w szpitalu. Do wykonania zabiegu potrzebny jest psychiatra, który wykona wyładowanie, anestezjolog, który znieczuli i zwiotczy pacjenta oraz pielęgniarka, która przygotuje pacjenta do zabiegu. Pacjent po położeniu się na stole zabiegowym, zakładany ma wenflon potrzebny do podawania leków, elektrody EKG do monitorowania pracy serca oraz specjalistyczne elektrody do monitorowania czynności mózgu. Następnie anestezjolog podaje dożylnie leki znieczulające i zwiotczające mięśnie. W tym momencie pacjent wentylowany jest mechanicznie czystym tlenem. Nie ma konieczności intubacji (założenie rurki intubacyjnej do krtani pacjenta, celem udrożnienia dróg oddechowych). Rurkę wprowadza się najczęściej przez usta pacjenta, gdyż jest to krótkotrwały zabieg. Często wykorzystywana jest rurka ustno-gardłowa do udrożnienia dróg oddechowych. Jest ona łatwiejsza w użyciu i przy tak krótkim znieczuleniu jest idealnym rozwiązaniem. Zabezpiecza się również zęby i język, bandażem albo specjalnym przyrządem, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Następnie lekarz rozpoczyna wyładowanie, które trwa kilka sekund. Jest ono możliwe dzięki specjalnym elektrodom, które są przyklejane do skroni albo czoła. Ułożenie dwuskroniowe, dwuczołowe albo jednostronne jest zależne od stanu pacjenta i efektu jaki chcemy osiągnąć. Częściej wykorzystywane jest ustawienie elektrod z dwóch stron. Po wyładowaniu, pacjent wentylowany jest do momentu wybudzenia. Po odzyskaniu przytomności, zwykle wybudzanie trwa kilka minut, pacjent przenoszony jest na salę pozabiegową, gdzie obserwowany jest 30-45 minut. Obserwacja polega na monitorowaniu pracy serca oraz obserwacji wizualnej pacjenta. Pacjent nie pamięta zabiegu ani nie odczuwa bólu. Efekty w poprawie zdrowia pacjenta można zaobserwować już po pierwszym zabiegu.

Jak przygotować się do elektrowstrząsów?

Aby lekarz psychiatra zakwalifikował do terapii elektrowstrząsowej musi wykonać szereg badań. Najczęściej jest to EKG, badanie czynnościowe mózgu – EEG, badanie laboratoryjne krwi oraz dokładny wywiad lekarski i ocena uzębienia pacjenta. Pacjent powinien być do zabiegu na czczo. Konieczna jest również jego świadoma zgoda. Bezpośrednio przed znieczuleniem pacjent również nie powinien palić. Ważne jest, aby lekarz wytłumaczył cel oraz przebieg terapii. Pomocne są filmy informacyjne dla pacjentów oraz ulotki. Lekarz również poinstruuje, które leki pacjent powinien odstawić przed zabiegiem, a które nie mają wpływu na terapię.

Elektrowstrząsy w depresji

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Depresja to powszechna choroba psychiatryczna, która może dotknąć każdego z nas. Nie jest oznaką słabości. Jej podstawową formą leczenia są leki antydepresyjne. W opornej na leczenie farmakologiczne depresji pomocne są elektrowstrząsy. Elektrowstrząsy mogą być również stosowane jako pierwszy rzut leczenia depresji jeżeli we wcześniejszych epizodach depresji leki nie były skuteczne. W sytuacjach ostrych i nagłych, takich jak na przykład próby samobójcze, skuteczność elektrowstrząsów sięga nawet 80%. Szybkie efekty terapeutyczne pozwalają uniknąć samobójstw. Elektrowstrząsy mogą być również terapią pierwszego rzutu u osób starszych, u osób, które źle tolerują leki oraz u ciężarnych i kobiet w połogu.

Przeciwwskazania do elektrowstrząsów

Kwalifikując do elektrowstrząsów lekarz powinien bardzo szczegółowo zapoznać się z historią choroby pacjenta. Pomimo tego, że elektrowstrząsy są bezpieczne, to nie mogą być wykonywane u każdego pacjenta. Przeciwwskazaniami do tej terapii jest:

  • zawał serca w ciągu ostatnich 3 miesięcy,
  • tętniak aorty,
  • ciężkie wady zastawkowe serca,
  • udar mózgu w ciągu ostatnich 4 tygodni,
  • nowotwór wewnątrzczaszkowy,
  • niewyrównana niewydolność serca,
  • niewyrównana cukrzycę,
  • ciężkie choroby płuc,
  • niestabilna dusznica bolesna.

Warto również pamiętać, że wymagana do wykonania elektrowstrząsów jest świadoma zgoda pacjenta.

Zapamiętaj:

Elektrowstrząsy to bezpieczna i bardzo skuteczna metoda leczenia depresji.

Pierwsze próby używania prądu do leczenia chorób psychiatrycznych sięgają 1861 roku. Kiedyś przerażające i bolesne, dziś bezpieczne i skuteczne. Pomimo dużej skuteczności i bezpieczeństwa, elektrowstrząsy nadal nie są używane tak często jak być powinny. Oby złe skojarzenia i stereotypy, nie powodowały rezygnacji z tej metody.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 3,67
Co to są elektrowstrząsy i czy mogą pomóc w leczeniu depresji?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Wpływ leczenia elektrowstrząsami na funkcje poznawcze w zaburzeniach depresyjnych- Wojciech Datka1, 3, Wojciech Rachel1, 2,Tomasz Zyss1, Krzysztof Szwajca1, 4, Marcin Jacek Jabłoński5, 1Oddział Kliniczny Kliniki Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży, Szpital Uniwersytecki w Krakowie, 2Klinika Psychiatrii Dorosłych, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/40401/32056Terapia elektrowstrząsowa – skuteczna i bezpieczna alternatywa dla nieskutecznej farmakoterapii- Anna Z. Antosik-Wójcińska, Łukasz Święcicki, Pracownia Elektrowstrząsów, Oddział Chorób Afektywnych Instytutu Psychiatrii i Neurologii https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/40404/32059Terapia­ elektrowstrząsowa. ­Wskazania,­ procedury i wyniki leczenia. - Here W. Folkerts Nervenarzt 2011 82:93-103 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/015/002/original/5-13.pdf?1472556621

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.