[responsive_menu]

Co to jest torbiel pilonidalna? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Znana już w średniowieczu, zwykle występuje u młodych mężczyzn i potocznie nazywana jest zatoką włosową. Nie jest groźna, ale na pewno bardzo uciążliwa i bolesna. Czym jest torbiel pilonidalna, gdzie występuje i dlaczego częściej trapi mężczyzn?

Co to jest torbiel pilonidalna?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

W polskim tłumaczeniu to torbiel włosowa, czyli przewlekły stan zapalny bruzdy międzypośladkowej, mogący przejść w ostry stan zapalny z powstaniem ropnia. Występuje u około 0,7% populacji, 4 razy częściej u mężczyzn, najczęściej w 2 i 3 dekadzie życia. Może występować rodzinnie. Choroba w anglojęzycznych pismach nazywa jest „chorobą kierowców jeepów”, co zwraca uwagę na dodatkowy patomechanizm choroby, czyli siedzący tryb życia.

Torbiel pilonidalna – objawy

Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywianiaDowiedz się więcej >

Najczęściej torbiel pilonidalna przebiega bezobjawowo. U niektórych głównie objawia się bólem okolicy krzyżowo-guzicznej (miejsce gdzie plecy łączą się z pośladkami) oraz powstaniem guza zapalnego- obrzęk oraz zaczerwienienie w tej okolicy. Często obserwuje się ropny albo ropno-śluzowy wyciek. Objawom miejscowym może również towarzyszyć stan podgorączkowy albo gorączka.

Torbiel pilonidalna – przyczyny

ABC zdrowego stylu życia i odpornościDowiedz się więcej >

Przyczyny torbieli pilonidalnej nie są do końca poznane. Rozwojowi torbieli sprzyja obfite owłosienie tułowia, otyłość, wzmożona potliwość, mikrourazy tej okolicy oraz zmniejszona higiena osobista.

Czy wiesz że:

torbiel pilonidalna dotyka najczęściej mężczyzn?

Specyficzna warunki fizjologiczne tej okolicy- wilgoć, wyższa temperatura, utrudniony dostęp powietrza, są idealne do rozwoju bakterii beztlenowych, powodujących stan zapalny. Dodatkowo w powstających mikroropniach gromadzą się włosy złuszczające się z powierzchni skóry.

Torbiel pilonidalna – leczenie

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Leczenie uzależnione jest od wielkości zmiany, czy występuje ona po raz pierwszy, czy jest nawrotowa, stanu ogólnego pacjenta oraz schematu postępowania w danym ośrodku medycznym.

Zapamiętaj:

Najczęściej torbiel pilonidalna przebiega bezobjawowo.

Podstawową metodą jest nacięcie torbieli i podanie leków przeciwzapalnych oraz ewentualnie antybiotykoterapii. Jeżeli zmiana jest większa i poważniejsza, chirurg wycina dany fragment wraz ze zdrowym marginesem skóry. Niestety powikłaniem leczenia może być nawrót torbieli. Aby tego uniknąć zaleca się noszenie luźnej bielizny, utrzymanie prawidłowej higieny osobistej oraz golenie okolicy blizny.

Nieleczona torbiel może skutkować powstaniem ropnia, przetoki odbytu, a nawet transformacji nowotworowej. Dlatego tak ważne jest aby nie bagatelizować niepokojących nas objawów i diagnozować je u lekarza.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 4, średnia: 5,00
Co to jest torbiel pilonidalna? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.