[responsive_menu]

Co to jest figówka gronkowcowa i jak ją leczyć?

Skóra jest największym narządem człowieka. Na jej powierzchni żyje cała gama bakterii i drobnoustrojów. W prawidłowych warunkach nie powodują one żadnych chorób. Ścisłe przyleganie komórek naskórka, względnie suche i kwaśne środowisko nie pozwala na rozwijanie się bakterii odpowiedzialnych za zakażenia. W momencie kiedy mamy urazy skóry, zaburzenie jej funkcji ochronnej czy spadek odporności organizmu, dochodzi do stosunkowo rzadkich zakażeń skóry.

Co to jest figówka gronkowcowa?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Figówka gronkowcowa jest to przewlekła i ropna postać zapalenia mieszków włosowych. Tak jak w przypadku postaci ostrej, częściej występuje u mężczyzn. Spowodowana jest przez bakterie z rodziny gronkowców, najczęściej przez gronkowca złocistego. Jest to bakteria normalnie bytują na naszej skórze.

Figówka gronkowcowa – objawy

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >
Zapamiętaj:

Figówka gronkowcowa jest to przewlekła i ropna postać zapalenia mieszków włosowych. 

Typową zmianą skórną jest wykwit grudkowy albo krostkowy, może mieć również postać guzów zapalnych. Zmiany zwykle są bolesne, swędzące i znajdują się na podłożu rumieniowym. Guzy ropne mogą pękać i wydzielać ropną wydzielinę. Zmiany najczęściej zlokalizowane są w obrębie twarzy, charakterystyczne jest ich występowanie na brodzie, a bardzo rzadko na owłosionej części głowy. Goją się zwykle z pozostawieniem blizny.

Źródło: http://www.enervora.pl/blog/bakteryjne-zapalenie-skory/ 

Figówka gronkowcowa – przyczyny

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Jak sama nazwa wskazuje zmiany spowodowane są przez zakażenie bakteryjne, gronkowcowe. Jednakże bakterie te normalnie występują na skórze człowieka i nie powodują zapalenia. Aby doszło do takiej zmiany skóra twarzy musi być poddawana ciągłemu drażnieniu i uszkodzeniom. Zmiany zwykle znajdują się na brodzie u mężczyzn, z powodu golenia. Podczas codziennego golenia dochodzi do mikrourazów obok mieszków włosowych przez które mogą wniknąć bakterie i spowodować stan zapalny.

Figówka gronkowcowa – diagnostyka

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Diagnozę stawia lekarz na podstawie badania podmiotowego – zmian dermatologicznych oraz wywiadu. Charakterystycznie zmiany występują u mężczyzn i są zlokalizowane na brodzie. Można również wykonać wymaz ze zmiany, aby potwierdzić podłoże bakteryjne, jednakże jest to zwykle zbędne, gdyż zmiany są bardzo specyficzne.

Figówka gronkowcowa – leczenie

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Przebieg figówki gronkowcowej jest wielomiesięczny i nawracający. Podstawą leczenia farmakologicznego jest antybiotykoterapia miejscowa i ogólnoustrojowa.

Czy wiesz że:

gronkowiec złocisty to po łacinie Staphylococcus aureus?

Gdy zmiany są bardzo rozległe, bolesne i mnogie lekarz może dodatkowo zalecić sterydoterapię. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednia higiena twarzy oraz sprzętu do golenia. Nie zapominajmy o jego częstej dezynfekcji i wymianie. Zaleca się maszynki jednorazowe. Jeżeli zaniedbamy leczenie zmiany mogą być nawracające i pozostawiać blizny. Blizny powstałe w miejscu mieszka włosowego prowadzą do zaburzenia rozwoju włosa i w ostateczności do lokalnej utraty włosów.

Choroby bakteryjne twarzy to bardzo kłopotliwe i wstydliwe choroby. Zmiany są dobrze widoczne i wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o skórę i zapobieganie takim stanom. W razie ich powstania nie unikajmy pomocy lekarza.

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Co to jest figówka gronkowcowa i jak ją leczyć?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/chorobyskory/171080,zapalenie-mieszkow-wlosowych S.Jabłońska - “Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową “

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.