[responsive_menu]

Co to jest figówka gronkowcowa i jak ją leczyć?

Skóra jest największym narządem człowieka. Na jej powierzchni żyje cała gama bakterii i drobnoustrojów. W prawidłowych warunkach nie powodują one żadnych chorób. Ścisłe przyleganie komórek naskórka, względnie suche i kwaśne środowisko nie pozwala na rozwijanie się bakterii odpowiedzialnych za zakażenia. W momencie kiedy mamy urazy skóry, zaburzenie jej funkcji ochronnej czy spadek odporności organizmu, dochodzi do stosunkowo rzadkich zakażeń skóry.

Co to jest figówka gronkowcowa?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Figówka gronkowcowa jest to przewlekła i ropna postać zapalenia mieszków włosowych. Tak jak w przypadku postaci ostrej, częściej występuje u mężczyzn. Spowodowana jest przez bakterie z rodziny gronkowców, najczęściej przez gronkowca złocistego. Jest to bakteria normalnie bytują na naszej skórze.

Figówka gronkowcowa – objawy

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >
Zapamiętaj:

Figówka gronkowcowa jest to przewlekła i ropna postać zapalenia mieszków włosowych. 

Typową zmianą skórną jest wykwit grudkowy albo krostkowy, może mieć również postać guzów zapalnych. Zmiany zwykle są bolesne, swędzące i znajdują się na podłożu rumieniowym. Guzy ropne mogą pękać i wydzielać ropną wydzielinę. Zmiany najczęściej zlokalizowane są w obrębie twarzy, charakterystyczne jest ich występowanie na brodzie, a bardzo rzadko na owłosionej części głowy. Goją się zwykle z pozostawieniem blizny.

Źródło: http://www.enervora.pl/blog/bakteryjne-zapalenie-skory/ 

Figówka gronkowcowa – przyczyny

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Jak sama nazwa wskazuje zmiany spowodowane są przez zakażenie bakteryjne, gronkowcowe. Jednakże bakterie te normalnie występują na skórze człowieka i nie powodują zapalenia. Aby doszło do takiej zmiany skóra twarzy musi być poddawana ciągłemu drażnieniu i uszkodzeniom. Zmiany zwykle znajdują się na brodzie u mężczyzn, z powodu golenia. Podczas codziennego golenia dochodzi do mikrourazów obok mieszków włosowych przez które mogą wniknąć bakterie i spowodować stan zapalny.

Figówka gronkowcowa – diagnostyka

Szukasz książki o zdrowiu - chcesz się dowiedzieć więcej o danej chorobie lub przypadłości?Sprawdź ofertę >

Diagnozę stawia lekarz na podstawie badania podmiotowego – zmian dermatologicznych oraz wywiadu. Charakterystycznie zmiany występują u mężczyzn i są zlokalizowane na brodzie. Można również wykonać wymaz ze zmiany, aby potwierdzić podłoże bakteryjne, jednakże jest to zwykle zbędne, gdyż zmiany są bardzo specyficzne.

Figówka gronkowcowa – leczenie

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Przebieg figówki gronkowcowej jest wielomiesięczny i nawracający. Podstawą leczenia farmakologicznego jest antybiotykoterapia miejscowa i ogólnoustrojowa.

Czy wiesz że:

gronkowiec złocisty to po łacinie Staphylococcus aureus?

Gdy zmiany są bardzo rozległe, bolesne i mnogie lekarz może dodatkowo zalecić sterydoterapię. Dodatkowo bardzo ważna jest odpowiednia higiena twarzy oraz sprzętu do golenia. Nie zapominajmy o jego częstej dezynfekcji i wymianie. Zaleca się maszynki jednorazowe. Jeżeli zaniedbamy leczenie zmiany mogą być nawracające i pozostawiać blizny. Blizny powstałe w miejscu mieszka włosowego prowadzą do zaburzenia rozwoju włosa i w ostateczności do lokalnej utraty włosów.

Choroby bakteryjne twarzy to bardzo kłopotliwe i wstydliwe choroby. Zmiany są dobrze widoczne i wpływają na nasze codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o skórę i zapobieganie takim stanom. W razie ich powstania nie unikajmy pomocy lekarza.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 5,00
Co to jest figówka gronkowcowa i jak ją leczyć?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.