[responsive_menu]

Metody wybielania zębów – nakładkowe, laserowe. Domowe sposoby na wybielanie zębów

Autor: Sylwia Machej

Piękne i białe zęby to marzenie wielu osób, stąd też wiele osób decyduje się na wybielanie zębów u dentysty. Co jeszcze możemy zrobić, aby nasze zęby były śnieżnobiałe? Prezentujemy najskuteczniejsze metody wybielania zębów, nakładkową i laserową, a także omawiamy domowe sposoby ja śnieżnobiały uśmiech.

Co to jest wybielanie zębów?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Przebarwienia na zębach często są skutkiem niewłaściwej diety, czy tez palenia papierosów, lub zażywania niektórych leków. Dodatkowo brak odpowiedniej higieny oraz nieregularne usuwanie płytki nazębnej odbiera nam urok. Wybielanie zębów możliwe jest dzięki dobrej przepuszczalności tkanek, umożliwiającej penetrację środka wybielającego. Mechanizm działania środków wybielających polega na rozszczepieniu dużych cząsteczek barwnika na mniejsze podczas reakcji utleniania i redukcji, które na drodze dyfuzji zostaną ostatecznie usunięte z zęba.

Metody wybielania zębów

Bateria na 2 dni pracy (aż 5000 mAh), 64GB wbudowanej pamięci (max 512 GB) i świetny aparatDowiedz się więcej >

Metody wybielania zębów dzielimy na metody wybielania zębów żywych i martwych. W przypadku zębów żywych wyróżniamy: wybielanie metodą nakładkową, wybielanie bez nadzoru lekarza preparatami dostępnymi w sprzedaży i wybielanie profesjonalne w gabinecie stomatologicznym. Zęby martwe wybiela się metodą stopniowego wybielania lub metodą intensywnego wybielania po uprzednim zbadaniu czy leczenie kanałowe zostało przeprowadzone poprawnie.

Nakładkowe wybielanie zębów

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

W gabinecie stomatologicznym lekarz sprawdzi stan wypełnień (ich szczelność) oraz oceni, czy nie będzie konieczna ich wymiana, ponieważ wypełnienia ulegają wybielaniu nieznacznie lub wcale. Powierzchnie zębów zostaną oczyszczone i wypolerowane za pomocą specjalnej szczoteczki i gumki polerskiej. Następnie otrzymamy specjalną przeźroczystą nakładkę, na którą będziemy nakładać żel wybielający. Nakładkę z żelem wybielającym stosujemy na oczyszczone zęby przez 14 dni na 2–10 godzin lub zakładamy ją tylko na noc.

Laserowe wybielanie zębów

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Światło lasera znalazło zastosowanie w wybielaniu zębów ze względu na ilość wytwarzanej energii. Energia dostarczana w trakcie reakcji utleniania w postaci promieniowania laserowego, przyśpiesza rozpad nadtlenku wodoru, który jest jednym z najistotniejszych czynników wybielających struktury zęba. Dodatkową ilość energii możemy uzyskać również poprzez zastosowanie światła (podczerwień) lub promieniowania UV.

Wybielanie martwego zęba

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Przed wybielaniem zęba martwego należy przeprowadzić badanie oraz wykonać zdjęcie RTG, aby ocenić jakość przeprowadzonego leczenia kanałowego oraz stan tkanek okołowierzchołkowych (tkanki otaczające wierzchołek korzenia zęba). Stosuje się metodę stopniowego i intensywnego wybielania. Metoda stopniowego wybielania polega na wypełnieniu komory zęba (wcześniej wiertłem zostaje wykonany dostęp do komory) środkiem wybielającym składającym się z nadboranu sodu i 3% nadtlenku wodoru. Następnie zabezpiecza się wejście do komory materiałem tymczasowym. Środek wybielający pozostaje w komorze zęba przez 7 dni. Po tym czasie ocenia się efekt wybielania, jeśli nie jest on satysfakcjonujący zabieg należy powtórzyć. Zazwyczaj satysfakcjonujący efekt uzyskuje się w ciągu 1–3 wizyt. W metodzie intensywnego wybielania również wiertłami otwiera się komorę zęba, wypełnia środkiem wybielającym i stosuje urządzenie emitujące ciepło (dodatkową energię) przez 2–5 min. Następnie usuwa się pastę wybielającą i zakłada jej nową porcję. Czynność tę powtarzamy co 5 min. Czas trwania całego zabiegu trwa 30 min. Jeśli kolor zęba jest satysfakcjonujący to komorę ponownie wypełnia się środkiem wybielającym i zabezpiecza wypełnieniem tymczasowym. Po 2 dniach odbywa się kontrola i jeśli kolor zęba został utrzymany zakłada się wypełnienie stałe.

Wybielanie zębów w domu

Zadbaj o odporność Twojej rodziny z witaminą D3Aktualne promocje >

Do stosowania w domu zostały dopuszczone: 3% nadtlenek wodoru (woda utleniona), 10% i 15% nadtlenek mocznika, pasty do czyszczenia zębów o niewielkim stężeniu nadtlenku wodoru, nadtlenku wapnia i nadwęglanu sodu. Wiele jest środków do wybielania zębów, które nie wymagają wizyty u dentysty. Stosowane zgodnie z zaleceniami producenta nie powinny uszkodzić zębów lub dziąseł, ponieważ zawarte w nich środki wybielające występują w niewielkim stężeniu. Należą do nich między innymi: żele wybielające, pasty wybielające, wybielające gumy do żucia.

Dieta po wybielaniu zębów

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Istotne znaczenie dla efektu zabiegu jest przestrzeganie odpowiedniej diety. Należy unikać zbyt zimnych i gorących pokarmów, które mogłyby sprzyjać wystąpieniu objawów nadwrażliwości zębów. Przez 3 dni po zabiegu obowiązuje ścisła biała dieta, czyli pokarmy wyłącznie w białym kolorze takie jak serki serki, chleb czy jogurty. Warto także unikać spożywania produktów, które mogłyby powodować przebarwienia tj. kawy, herbaty czy czerwonego wina.

Ból zębów po wybielaniu

Moto e7 - świetny aparat (48 Mpx), długi czas działania (bateria 5000 mAh), wbudowana pamięć aż 64 GBDowiedz się więcej >

Jednym z powikłań po wybielaniu zębów jest nadwrażliwość zębów. Można ją zmniejszyć poprzez  stosowanie żelu z fluorem, fluorkowania kontaktowego za pomocą 3–5% azotanu potasu, preparatów z kazeinianem wapniowo-fosforanowym lub przez zastosowanie środków uszczelniających kanaliki zębinowe.

Wybielanie zębów – cena

Ceny wybielania zębów są zróżnicowane i zależą od rodzaju zabiegu. Najdroższe jest wybielanie z użyciem dodatkowych źródeł energii, cena takiej procedury waha się od 700–1000zł. Nieco tańszą alternatywą jest wybielanie nakładkowe, którego cena waha się od 500–900zł.

Dzisiejsze technologie pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów estetycznych w kwestii koloru naszego uzębienia. Zanim przystąpimy do wybielania na własną rękę w domu produktami ogólnodostępnymi na rynku, powinniśmy skonsultować się ze stomatologiem, który dobierze odpowiednią metodę wybielania i zdiagnozuje czy przebarwienia są tylko defektem estetycznym czy może objawem choroby.

 

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.