[responsive_menu]

Co to jest halitoza i jak ją leczyć?

Nieprzyjemny zapach z ust w ponad 90% przypadków jest spowodowany przyczyną pochodzącą z jamy ustnej. Jak temu zapobiec? Czy leczenie halitozy jest trudne i drogie? Czy mogą na nią chorować również dzieci? Czy halitoza objawia się również innymi dolegliwościami?

Co to jest halitoza?

Arbuzowy peeling do ciała, który doskonale oczyszcza i wygładza skórę – poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry, optymalnie nawilża i delikatnie natłuszczaSprawdź ofertę >

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, wydobywający się podczas wydechu osoby dotkniętej tą chorobą. Wyróżniamy halitozę prawdziwą oraz rzekomą. Halitoza prawdziwa to obiektywnie stwierdzony przykry zapach z ust, potwierdzony przez osoby postronne. Może ona występować fizjologicznie, na przykład rano, zaraz po przebudzeniu i ustępuje po umyciu zębów. Fizjologiczna halitoza występuje również u osób palących papierosy oraz po spożyciu niektórych pokarmów- czosnku albo cebuli. Zapach ten jednak ustępuje po kilku godzinach albo po umyciu zębów. Halitoza prawdziwa może być również patologiczna, czyli mieć określoną przyczynę chorobową. Halitoza rzekoma to przykry zapach z ust, który odczuwa tylko chory. Osoby postronne oraz badania lekarskie nie potwierdzają tego zjawiska.

Czy wiesz że:

podczas szczotkowania zębów powinniśmy również szczotkować język?

Halitoza – objawy

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Przykry zapach z ust to w języku medycznym halitoza. Nie objawia się ona niczym innym. W halitozie rzekomej może dołączyć się również strach i niepokój przed przykrym zapachem z ust, którego w rzeczywistości nie ma. Takie zjawisko nazywamy halitofobią.

Halitoza – przyczyny

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Halitoza ma wiele przyczyn. W ponad 90% przypadków przykry zapach z ust pochodzi tylko z jamy ustnej. W jamie ustnej znajdują się bakterie, które rozkładają pokarm, ślinę i naskórek złuszczający się z policzków, produkują między innymi lotne związki siarki. Halitozę może nasilać długi odpoczynek, np nocny, nie spożywanie długo posiłku, np podczas głodzenia się albo zaburzenie wydzielania śliny. Do przyczyn halitozy patologicznej pochodzących z jamy ustnej możemy zaliczyć niedostateczną higienę jamy ustnej, choroby przyzębia i dziąseł, choroby błony śluzowej jamy ustnej – owrzodzenia powstałe w wyniku choroby refluksowej przełyku, polekowe – np. leki moczopędne, zapalenie migdałków oraz ropień okołomigdałkowy. Rzadszymi przyczynami są przyczyny pochodzące z jamy nosowej- nowotwory, zapalenie zatok przynosowych, w dolnych drogach oddechowych – rozstrzenie oskrzeli z zaleganiem ropy, nadkażenie grzybicze, ropień płuca, martwica i rozpad tkanek nowotworowych w raku płuca, z przewodu pokarmowego – uchyłki przełyku, achalazja przełyku, rak przełyku albo żołądka. Spotyka się również halitozę w przebiegu niewydolności wątroby, kwasicy oraz mocznicy.

Jak leczyć halitozę?

Biologiczny pochłaniacz zapachów - zamiast maskować woń skutecznie ją likwidujeKliknij i kup teraz >

Najważniejsze w leczeniu jakiejkolwiek choroby, jest znalezienie jej przyczyny. Dlatego rozpoczęcie leczenia powinno być poprzedzone szeregiem badań lekarskich i dentystycznych. Jeżeli halitoza patologiczna zostanie wykluczona, najlepszy sposobem leczenia halitozy jest leczenie objawowe. Do leczenia objawowego zaliczamy: poprawę higieny jamy ustnej – staranne mycie zębów, częstsze mycie, po każdym posiłku, używanie nici dentystycznej, codzienne płukanie jamy ustnej płynem, który ma w składzie chlorheksydynę – składnik ten ma działanie przeciwbakteryjne, przez co zmniejszają powstawanie lotnych związków siarki w jamie ustnej. Dodatkowo należy zaprzestać palenia papierosów. Ważnym elementem jest również picie odpowiedniej ilości wody dziennie- minimum 2l. Można również żuć bezcukrową gumę miętową- poprawi ona zapach w ustach oraz pobudzi produkcję śliny. Na rynku można dostać wiele tabletek do ssania, na halitozę. Są to zwykle tabletki zawierające mentol, tymianek, czy cynk, które mają na celu poprawę zapachu z ust. Nie leczą przyczyny lecz dają tylko uczucie świeżości. Ich cena jest zwykle dużo wyższa niż gumy do żucia a skuteczność w odświeżaniu podobna.

Zapamiętaj:

W ponad 90% przypadków przykry zapach z ust pochodzi tylko z jamy ustnej.

Najlepsza pasta na halitozę

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

W zalecanym przez lekarzy leczeniu halitozy nie znajdziemy past. Są one reklamowane szeroko w prasie i telewizji jednakże ich działanie nie jest potwierdzone w badaniach klinicznych. Najważniejszym elementem leczenia halitozy jest ogólna poprawna higiena jamy ustnej.

Halitoza u dzieci

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

U dzieci halitoza może wiązać się również z niedostateczną albo nieprawidłową higienę jamy ustnej. U dzieci przyczyną halitozy może być ciało obce w nosie – klocek, moneta albo zabawka. Pamiętajmy aby dbać o higienę zębów naszych pociech i regularnie odwiedzać z nimi stomatologa. Zmiany próchnicze w zębach mogę również powodować nieprzyjemny zapach z ust. Jeżeli nasze dziecko nosi aparat ortodontyczny, warto pomagać dziecku w myciu zębów, gdyż jest ono wtedy utrudnione.

Przykry zapach z ust to zjawisko, które każdy z nas niestety doświadczył. Najczęściej występuje ono tylko po przebudzeniu. Aby tak pozostało pamiętajmy o higienie jamy ustnej oraz na regularnych wizytach u stomatologa albo higienistki stomatologicznej. Te kilka minut dziennie może zapobiec przykrym i nieprzyjemnym sytuacjom w przyszłości.

O co najczęściej pytamy dietetyka?
Pobierz bezpłatnego e-booka >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest halitoza i jak ją leczyć?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.