[responsive_menu]

Afty w jamie ustnej, ich przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Co to jest afta?

System rezerwacji wizyt online dla Twojego gabinetu, salonu, klubuTestuj przez 30 dni !

Afta to zmiana występująca na błonie śluzowej jamy ustnej pokrytej nabłonkiem nierogowaciejącym, czyli w takich miejscach jak policzki, krawędź języka, warga, dno jamy ustnej, podniebienie miękkie, łuki podniebienne i tylna ściana gardła. Możliwe jest pojawienie się afty w innych obszarach jamy ustnej, ale zdarza się to rzadko. Afty możemy podzielić ze względu na ich wygląd na afty Mikulicza, opryszczkopodobne i Suttona.

Afty – przyczyny

Produkty orkiszowe, bezglutenowe, bezlaktazowe, przyprawyZnajdź coś dla siebie

Najczęstszym czynnikiem doprowadzającym do powstania jest uraz powstały na przykład podczas szczotkowania zębów, spożywania twardych pokarmów lub podczas leczenia stomatologicznego w tym podawania znieczulenia.

Kolejnym czynnikiem predysponującym do powstawania aft są zaburzenia immunologiczne, predyspozycje genetyczne lub mogą powstać bez konkretnej przyczyny.

Afty – objawy

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria. Szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Wybierz coś dla siebie !

24-48h przed pojawieniem się afty mogą wystąpić objawy takie jak pieczenie lub mrowienie. Afty Mikulicza wyglądają jak nadżerka o średnicy nieprzekraczającej 1 cm. Występują pojedynczo lub w liczbie mnogiej. Goją się do 2 tygodni bez pozostawienia po sobie blizny. Afty opryszczkopodobne pojawiają się częściej u kobiet w liczbie okołu stu i ich średnica nie przekracza 2 mm. Mają wygląd nadżerek pokrytych białawym nalotem otoczonych czerwonym rąbkiem zapalnym. Najcięższy rodzaj aft to afty Suttona. Mają postać bolesnego owrzodzenia, którego średnica przekracza 1 cm. Potrafią się goić nawet do kilkunastu tygodnie z pozostawieniem po sobie blizny.

Afty – leczenie

Zobacz, jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie internetowym.Bezpłatna konsultacja

Leczenie aft należy zawsze rozpocząć od doprowadzenia jamy ustnej do właściwego stanu higienicznego, usunięcia czynników urazowych i zalecenia łagodnej diety wykluczającej pokarmy twarde i ostre, które mogłyby dalej podrażniać chore miejsca.

Łagodne postacie aft leczone są miejscowo (preparat podawany jest bezpośrednio na zmianę) środkami przyspieszającymi regenerację nabłonka, lekami przeciwzapalnymi niesterydowymi lub sterydowymi. W cięższych przypadkach oprócz leczenia opisanego powyżej dołącza się leczenie ogólnoustrojowe (polega na podawaniu witaminy A, C, D, PP, kwasu foliowego i żelaza), można również zastosować biostymulację laserową.

Domowe sposoby na afty

Podstawowym domowym sposobem na radzenie sobie z aftami jest utrzymywanie właściwej higieny jamy ustnej, używanie szczoteczki z miękkim włosiem i stosowanie diety eliminującej twarde, pikantne, kwaśne pokarmy i napoje.

Czy afty są zaraźliwe?

Afty nie są zaraźliwe ponieważ powstają przede wszystkim na drodze urazu, predyspozycji genetycznych lub zaburzeń odporności.

Każda zmiana w jamie ustnej, bolesna lub nie bolesna powinna zostać skonsultowana z lekarzem. Pozwoli na to na szybką diagnozę i określenie czy zmiana jest nieszkodliwa czy niebezpieczna dla zdrowia i życia pacjenta co umożliwi wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 3,50
Afty w jamie ustnej, ich przyczyny, objawy oraz sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.