Skaling, czyli usuwanie kamienia – na czym polega, ile trwa? Zalecenia po skalingu

Każdy z nas marzy o pięknym uśmiechu, który jest pozbawiony jakichkolwiek niedoskonałości. Podstawowa higiena jamy ustnej jest pierwszym krokiem do spełnienia tego celu. Warto jednak pamiętać o wspomaganiu się profesjonalnymi zabiegami dentystycznymi, które pozwolą nam utrzymać zęby w odpowiedniej kondycji – między innymi skalingiem. Czym jest skaling? Po co i jak często go wykonywać? Czy aby na pewno zapewnia wyłącznie piękny wygląd zębów?

Co to jest skaling?

Skaling to nic innego jak zabieg, mający na celu oczyszczenie powierzchni zęba z zalegającego na nim kamienia nazębnego. Kamień nazębny to twardy, zmineralizowane osad, składający się z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny – między innymi fosforanów wapnia. Jego odkładanie się zależy od stopnia higieny jamy ustnej, rodzaju spożywanych pokarmów oraz od indywidualnych tendencji do odkładania się złogów.

Źródło: https://www.pro-medica.com.pl/higienizacja-profilaktyka/

Na czym polega skaling?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Zabieg ten polega na eliminacji kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego. Pozwala on też na usunięcie chorobotwórczych bakterii, które kolonizują kieszonki przyzębne, przyczyniając się do powstania stanów zapalnych i chorób dziąseł. Pokrywający zęby kamień, może być usunięty przy pomocy specjalnego skalera, bądź przy użyciu narzędzi ręcznych. Urządzenie, jakim jest skaler ultradźwiękowy, wykorzystuje specjalne fale ultradźwiękowe, które rozbijają złogi kamienia pokrywającego nasze zęby. Do urządzenia dołączone są specjalistyczne końcówki, przy użyciu których fale są transmitowane na powierzchnię zęba. Kształty końcówek są skrupulatnie dobrane w taki sposób, aby nie uszkodzić tkanek miękkich otaczających ząb.

Narzędzia ręczne stosowane do usuwania kamienia to skalery i kirety. Skalery ręczne wykorzystywane są do wykonania skalingu naddziąsłowego, kirety natomiast wykorzystywane są w zabiegu poddziąsłowym. Lekarz dentysta bądź higienistka w odpowiedni sposób ustawia końcówke narzędzia na zębie – pod odpowiednim kątem, następnie wykonując staranne ruchy, może usunąć kamień nazębny. Warto wspomnieć, że narzędzia często są tworzone w indywidualny sposób dla określonego rodzaju zęba (tj. siekaczy, kłów, zębów przedtrzonowych, zębów trzonowych) lub dla określonych grup zębowych (zębów przednich, zębów bocznych). Cała procedura skalingu ręcznego jest bardzo pracochłonna, a ze strony lekarza wymaga ogromnej wiedzy, a także precyzji.

Rodzaje skalingu?

Wyróżniamy 2 rodzaje skalingu – naddziąsłowy i poddziąsłowy.

  • Skaling naddziąsłowy – polega na usunięciu wszystkich złogów, zlokalizowanych powyżej linii dziąsła. Co to oznacza? Nic innego, jak usuwanie kamienia z tej części zęba, która jest przez nas naocznie widoczna w jamie ustnej.
  • Poddziąsłowy skaling – jak sama nazwa wskazuje – ma na celu usunięcie złogów, umiejscowionych poniżej tej linii. Znajduje się tam niewidoczny gołym okiem fragment korony oraz korzeń zęba (na którym także może dojść do osadzenia kamienia zębowego). Mimo, że złogi te są niezauważalne gołym okiem, ich obecność może mieć fatalny wpływ na ogólną kondycję nie tylko zębów, ale także tkanek miękkich które je otaczają. Skaling poddziąsłowy jest dużo trudniejszy w wykonaniu i bardziej czasochłonny, co wynika głównie z trudnego dostępu do obszaru poddziąsłowego.

Ile trwa skaling?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Procedura skalingu zajmuje zazwyczaj ok. 40-50 minut. Zależy ona zarówno od stopnia pokrycia zębów kamieniem nazębnym, jak także od doświadczenia lekarza wykonującego zabieg. Warto więc na czas trwania zabiegu zaplanować sobie około godziny.

Skaling a piaskowanie?

Piaskowanie jest zabiegiem mającym na celu usunięcie przebarwień zewnątrzpochodnych – np. przebarwień nikotynowych, lub powstałych w efekcie spożywania dużej ilości kawy bądź czerwonego wina. Stosuje się w tym celu mieszaninę powietrza, wody oraz specjalistycznego piasku, która przy użyciu piaskarki, kierowana jest na powierzchnię zębów, skrupulatnie je oczyszczając. Jego efekty są bardzo satysfakcjonujące – daje on możliwość oczyszczenia miejsc, do których dostęp podczas codziennej higieny jamy ustnej nie jest możliwy. Należy jednak pamiętać, że piaskowanie nie stanowi alternatywy dla skalingu, a jest jedynie jego uzupełnieniem. W przypadku, gdy nasze zęby pokrywa jedynie niewielki osad, sam zabieg piaskowania może dostarczyć bardzo satysfakcjonujących efektów. Jeśli jednak zęby pokryte są kamieniem, wówczas powinien być on poprzedzony skalingiem. Wykonanie wyłącznie zabiegu piaskowania, nie jest w stanie usunąć kamienia nazębnego.

Zapamiętaj:

Kamień nazębny to twardy, zmineralizowane osad, składający się z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny – między innymi fosforanów wapnia.

Ile kosztuje skaling?

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Skaling jest zabiegiem, który każdy pacjent objęty ubezpieczeniem zdrowotnym, może wykonać bezpłatnie w ramach kontraktu z NFZ. Jeśli chcielibyśmy wykonać zabieg na własną rękę, korzystając z prywatnych usług gabinetów stomatologicznych, koszt zabiegu oscyluje w granicy 150 – 300 zł. Cena ta uzależniona jest głównie od miejsca, w jakim zdecydujemy się na jego wykonanie. Warto dowiedzieć się, czy kwota obejmuje także zabieg piaskowania, czy opłata za niego stanowi dodatkowego kosztu (zabieg piaskowania nie może być wykonany w ramach ubezpieczenia zdrowotnego).

Wrażliwe zęby po skalingu

Nadwrażliwość zębów po zabiegu skalingu jest bardzo częstą dolegliwością. Można ją częściowo zniwelować, poprzez zastosowanie zabiegu fluoryzacji. Poza tym, że pozwoli on odczuwać pacjentowi większy komfort, będzie stanowił również zabezpieczenie przed rozwojem procesów próchnicowych. Podczas codziennej higieny jamy ustnej, pacjenci mogą się także wspomagać pastami do zębów czy płynami do płukania jamy ustnej, które zmniejszają wrażliwość zębów.

Zalecenia po skalingu

Po zabiegu należy starannie dbać o zęby, stosując przy tym odpowiednie preparaty, zalecone przez lekarza bądź higienistkę: pasty do zębów zmniejszające wrażliwość czy płyny do płukania jamy ustnej. W dniu zabiegu należy unikać pokarmów, które mogą prowadzić do przebarwień zębów (jagody, czerwone wino), kwaśnych napojów, a także palenia papierosów. Należy też starannie obserwować, czy pozabiegowa nadwrażliwość stopniowo ustępuje, czy jednak utrzymuje się przez dłuższy czas – w przypadku długotrwałego dyskomfortu, należy skonsultować się z lekarzem dentystą.

Czy wiesz że:

regularne usuwanie kamienia nazębnego zmniejsza ryzyko wystąpienia paradontozy? Poddawanie się zabiegowi skalingu co najmniej raz w roku, jest pierwszym krokiem, do uniknięcia w przyszłości problemu objawiającego się między innymi nadmierną ruchomością zębów.

Usunięcie kamienia nazębnego jest zabiegiem, który nie zwalnia nas z codziennego dbania o higienę jamy ustnej. Należy pamiętać o tym, że codzienne mycie zębów, stosowanie dodatkowo nici dentystycznych czy szczoteczek międzyzębowych oraz odpowiednio dobrane preparaty stosowane w higienie jamy ustnej są podstawą do utrzymania zdrowych zębów. Mimo, że nie zlikwiduje to odkładania kamienia nazębnego, to z pewnością opóźni proces w czasie, czy nawet zmniejszy jego intensywność.

Dołącz do grona zadowolonych czytelników newslettera. Na start otrzymasz 2 ebooki (oszczędzasz 2x29 PLN)
Zapisuję się >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Skaling, czyli usuwanie kamienia – na czym polega, ile trwa? Zalecenia po skalingu

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Periodontologia współczesna, red. R. Górska, T. Konopka, Otwock, Med Tour Press International, 2013 Choroby przyzębia. Klasyfikacja 2017, red. oprac. pol. R. Górska, Warszawa, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie prawa zastrzeżone.