Cera mieszana to dość specyficzny i raczej trudny w pielęgnacji rodzaj cery. Z jakiego powodu? Przede wszystkim trzeba tu podkreślić właśnie to, że osoba posiadająca cerę mieszaną, ma na jednych partiach twarzy typową cerę suchą, na drugich zaś cerę tłustą. Jak przedstawiają się inne najważniejsze cechy cery mieszanej? W jaki sposób należy ją pielęgnować?
Cera mieszana – właściwości
Na początek warto wyjaśnić, czym charakteryzuje się cera mieszana? Otóż jest to dość specyficzne połączenie cery tłustej i suchej w jednym. Oznacza to, że w obrębie tzw. Strefy T (czoło, nos, broda) na twarzy występuje cera tłusta, zaś w pozostałych obszarach – cera sucha. Jak dokładniej prezentują się obydwa typy cer? Otóż zasadniczą cechą diagnostyczną cery tłustej, jest jej zwiększona produkcja łoju, zaś cery suchej – niedostateczna. W związku z tym, warstwa rogowa skóry cery tłustej jest nadmiernie zgrubiała, błyszcząca, o ziemistej barwie. Na podłożu cery tłustej łatwo też tworzą się zmiany trądzikowe. Z kolei cera sucha jest cienka, mało elastyczna, skłonna do podrażnień, najszybciej się też starzeje. Jak powinna wyglądać pielęgnacja takiej cery?
Jak dbać o cerę mieszaną? Podstawy pielęgnacji cery mieszanej
Na początek trzeba podkreślić, że w przypadku cery mieszanej, konieczna jest osobna pielęgnacja partii cery suchej i cery tłustej albo też znalezienie kompromisowego rozwiązania odpowiedniego dla obydwu typów cer. W zakresie czynników, jakich należy unikać, obowiązuje zasada, że powinno się unikać zarazem tego, co powoduje, bądź nasila problemy związane z cerą suchą oraz cerą tłustą. Przede wszystkim warto tutaj pochylić się nad najbardziej podstawowymi przyczynami, które mogą wywoływać takie właśnie problemy. Zacznijmy od cery tłustej. We wspomnianej wcześniej strefie T, naturalnie znajduje się więcej gruczołów łojowych. Podwyższenie ich aktywności, szczególnie u osoby z dotychczas suchą cerą, może być spowodowane stresem albo złą dietą. W związku z tym należy na pewno zadbać o normalizację czasu snu, relaksację itp.
Czy wiesz że: cera mieszana pojawia się u wielu kobiet po 20. roku życia, które miały wcześniej problemy z cerą tłustą i mieszaną?
W kwestii diety, warto podkreślić, że zła dieta może spowodować zarówno problemy w zakresie cery tłustej, jak i suchej. W zakresie cery tłustej zła dieta przede wszystkim oznacza dietę ubogą w witaminę B2, B6 oraz A, a także bogatą w nadmiar mleka, żywności przetworzonej i wysokowęglowodanowej. Co więcej, na cerę tłustą niekorzystnie działa także nadmiar alkoholu, kawy, serów, produktów smażonych, czekolady i słodyczy. W przypadku zaś cery suchej szczególnie ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmu. Co istotne – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o to, aby pić więcej płynów, tylko najlepiej, aby wypijać co najmniej 1,5 L czystej wody. Niestety kawa, herbata, alkohol także powinny zostać ograniczone z uwagi na własności odwadniające. Warto jeszcze zaznaczyć, że w przypadku cery suchej ważne jest to, aby dostarczyć organizmowi produktów bogatych w witaminy z grupy B, witaminę A oraz wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Co ważne – osoby z cerą mieszaną powinny się stosować do zasad dotyczących obydwu typów cery. Oczywiście warto także dbać o prawidłowe nawilżenie każdego pomieszczenia w domu oraz o ograniczenie wpływu czynników atmosferycznych jak wiatr, czy zimne powietrze szczególnie na cerę suchą.
Jak dobrać kosmetyki do cery mieszanej?
W zakresie doboru kosmetyków trzeba na wstępie zaznaczyć, że ważne jest, aby unikać stosowania kosmetyków zawierających alkohol. Alkohol bowiem wysusza bardzo mocno skórę, co oczywiście nie jest zalecane w przypadku cery suchej, ale także i tłustej – tutaj bowiem tworzy się tzw. „skóra tłusta pozornie sucha”, czyli cera tłusta z podrażnieniami typowymi dla cery suchej. Oznacza to chociażby, że panowie powinni zrezygnować z wód kolońskich.
Ważne jest także to, aby nie stosować zwykłych mydeł do oczyszczania skóry. W przypadku partii suchych, zalecane są mleczka, zaś do partii tłustych specjalne żele antybakteryjne. Przemywanie twarzy powinno odbywać się łagodnym tonikiem, wodą różaną albo w ogóle – wodą mineralną. Warto również zaznaczyć, że w zasadzie zalecane jest stosowanie dwóch rodzajów kremów.
Zapamiętaj: W zakresie doboru kosmetyków ważne jest, aby unikać stosowania kosmetyków zawierających alkohol.
W przypadku partii suchych, będą to na dzień kremy pielęgnacyjne i odżywcze a na noc – regenerujące. Z kolei na partie tłuste należy stosować na dzień lekkie kremy matujące a na noc nawilżająco – normalizujące. Warto jeszcze pomyśleć o peelingu enzymatycznym, przy czym unikać należy peelingów gruboziarnistych, chyba że tylko na partie tłuste. Warto jeszcze podkreślić, że w przypadku wyraźnie zaznaczonych różnic, można pomyśleć nad preparatami antybakteryjnymi przeznaczonymi do cery trądzikowej w przypadku cery tłustej i nad mocniej nawilżającymi preparatami, jak emulsje wody w oleju dla cery suchej.
Pielęgnacja cery mieszanej
Na koniec warto jeszcze dodać, że w przypadku pielęgnacji cery mieszanej, warto się czasem zwrócić o pomoc do lekarza, czy specjalisty kosmetologii. Wizyta u lekarza zalecana jest szczególnie w przypadku zaostrzenia się różnić pomiędzy obydwoma rodzajami cery tj. wystąpienia trądziku, stanów zapalnych, nadmiernego rogowacenia skóry. Lekarz pomoże wybrać odpowiedni kosmetyk, a także może zalecić wykonanie różnych zabiegów. Wizyta u kwalifikowanej kosmetyczki powinna odbywać się częściej. Podstawowym zabiegiem wykonanym w gabinecie kosmetycznym, będzie na pewno pełne oczyszczanie skóry przeznaczone przede wszystkim na partie tłuste. Inne zabiegi, które mogą być polecane to mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny, czy różnego rodzaju maseczki. Warto wyjaśnić, że mikrodermabrazja to zabieg polegający na głębokim oczyszczaniu skóry i złuszczaniu naskórka. Peeling kawitacyjny to także zabieg oczyszczający cerę. Tu dochodzi do rozbicia starych komórek rogowej warstwy naskórka poprzez wykorzystanie ultradźwięków. Pamiętać należy jednak, że trzeba wykonanie takiego zabiegu skonsultować z lekarzem.
Podsumowując, warto podkreślić, że pielęgnacja cery mieszanej związana jest z koniecznością osobnej pielęgnacji strefy tłustej i suchej.