Cera tłusta to problem dla dość wielu osób. Czym jest jednak cera tłusta, a czym cera trądzikowa? Te pojęcia często używane są jako synonimy, jednak nie do końca słusznie. Trzeba bowiem tu podkreślić, że trądzik pospolity często powstaje na podłożu, jest wynikiem cery tłustej. Czym jednak charakteryzuje się taka cera tłusta? W jaki sposób należy o nią dbać? Jak dobrać odpowiednie kosmetyki?
Cera tłusta – właściwości
Na początek warto w ogóle powiedzieć trochę o tym, czym charakteryzuje się taka cera tłusta. Otóż zasadniczo kwintesencją problemu jest to, że dochodzi tutaj do zwiększonej produkcji łoju. W wyniku tego, może dojść do powstania zmian trądzikowych oraz przeróżnych zmian o podłożu zapalnym. Skóra przetłuszcza się przede wszystkim w obszarze łojotokowym tj. w miejscach największego nagromadzenia gruczołów łojowych. Jest to tzw. Strefa T – czoło, nos, broda. Jak wygląda cera tłusta? W wyniku zwiększonej produkcji łoju dochodzi do zmiany wyglądu warstwy rogowej skóry – staje się ona nadmiernie błyszcząca, zgrubiała, ma ziemiste ubarwienie oraz rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Może pojawić się wspomniany wcześniej trądzik. Dodatkowo warto podkreślić, że taka skóra nie jest za dobrze ukrwiona. Zaletą takiej cery jest jednak to, że jest ona mniej podatna na wiatr, zimno i inne czynniki atmosferyczne. Co więcej – płytkie zmarszczki mimiczne też nie tworzą się tak łatwo. Z drugiej jednak strony w wieku starszym mogą pojawić się w miejsca klasycznych zmarszczek, cięższe bruzdy.
Zapamiętaj: Długotrwale działający stres oraz dieta uboga w witaminę B2, B6 oraz A, a także nadmiar mleka, żywności przetworzonej i wysokowęglowodanowej może przyczynić się do zwiększenia produkcji łoju.
Stan takiej skóry samoistnie poprawia się często latem, kiedy to wyższa temperatura powoduje upłynnienie łoju, który łatwiej opuszcza gruczoły.
Co jest istotne – cera tłusta nie występuje u dzieci. Zasadniczo może występować dopiero od okresu pokwitania, ponieważ wówczas właśnie dochodzi do większej stymulacji gruczołów łojowych i potowych. Często jest tak, że cera tłusta jest stanem przejściowym i wiąże się jedynie z okresem dojrzewania, niemniej jednak często cera tłusta utrzymuje się jeszcze później.
Jak dbać o cerę tłustą? Podstawy pielęgnacji cery tłustej
Na początek należy wspomnieć o najważniejszych, najbardziej podstawowych sprawach. Otóż trądzik i cera tłusta pojawiające się u osoby dorosłej, szczególnie jeśli wcześniej występowała cera normalna, może świadczyć o nieprawidłowej diecie, nadmiernym stresie, braku snu. Długotrwale działający stres oraz dieta uboga w witaminę B2, B6 oraz A, a także nadmiar mleka, żywności przetworzonej i wysokowęglowodanowej może przyczynić się do zwiększenia produkcji łoju. Przede wszystkim zatem należy zadbać o redukcję stresu oraz właściwą dietę. Jak wygląda właściwa dieta przy cerze tłustej oraz trądzikowej? Przede wszystkim warto wyeliminować albo znacząco zredukować alkohol, kofeinę, czekoladę, słodycze – szczególnie te wysoko przetworzone. Powinno się również ograniczyć w diecie produkty smażone, ser, napoje gazowane, sól, ostre przyprawy. Zasadniczo zalecane są rośliny strączkowe, pokarmy bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę A, C, E, witaminy z grupy B.
Jak dobrać kosmetyki do cery tłustej?
Kolejnym zagadnieniem będzie to, jak w zasadzie należy dobrać dobrze takie kosmetyki do cery tłustej. Otóż przede wszystkim trzeba tu wspomnieć o jednej rzeczy. Mianowicie podczas codziennej pielęgnacji nie można doprowadzać do nadmiernego wysuszenia jej powierzchni, chociażby poprzez agresywne mycie albo środki zawierające alkohol etylowy, które szczególnie często stosowane są przez panów w postaci chociażby wody kolońskiej. Efektem takiego nadmiernego wysuszenia skóry tłustej, jest stan określany jako „skóra tłusta pozornie sucha” – skóra tłusta wówczas zostaje pozbawiona warstwy ochronnej i staje się podatna na podrażnienia oraz wszelkie reakcje alergiczne.
Czy wiesz że: cera tłusta ma swoje zalety? Przede wszystkim warto tu wspomnieć o tym, że trudniej tworzą się zmarszczki.
W pielęgnacji cery tłustej, trzeba przede wszystkim zacząć od odbudowania struktury płaszcza lipidowego skóry, poprzez stosowanie preparatów zawierających fazę tłustą a dopiero później wchodzą preparaty silnie nawilżające oraz hamujące łojotok. Zacznijmy od mycia twarzy – klasyczne mydła nadmiernie wysuszają skórę. Dlatego też warto pomyśleć o syndecie, czyli preparacie myjącym nie zawierającym mydła, który będzie miał niższe pH. Następnie w tej cerze bardzo ważne jest regularne stosowanie toniku bez alkoholu oraz złuszczanie naskórka, czyli peeling. Ważne jest także nawilżanie.
Generalnie substancji stosowanych w kosmetykach przeznaczonych do skóry tłustej jest naprawdę bardzo wiele. Warto wymienić kilka z nich. Zasadniczo będzie to witamina A oraz witaminy z grupy B i siarka, które hamują wydzielanie łoju. Dalej – kwas salicylowy, mocznik, witamina A, rezorcyna wykazują działanie keratolityczne. Dobrze na cerę tłustą, czy trądzikową działają także wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Z kolei witamina C , skwalen, flawonoidy czy garbniki wykazują działanie bakteriostatyczne, zaś cynk, alantoina oraz d- pantenol mają działanie przeciwzapalne.
Pielęgnacja cery tłustej
Na koniec warto powiedzieć o tym, że zasadniczo osoby z cerą tłustą czy też trądzikową powinny udać się do dermatologa i do kosmetyczki. Lekarz pomoże dobrać odpowiedni krem, który najlepiej się sprawdzi u danej osoby. Warto także rozważyć zabieg oczyszczania cery wykonany w gabinecie kosmetycznym. Inne zabiegi, które można wziąć pod uwagę , to galwanizacja, jonoforeza, czy kawitacja ultradźwiękowa. Wykonanie takiego zabiegu musi być skonsultowane z lekarzem.
Podsumowując, cera tłusta wymaga właściwej pielęgnacji, która nie będzie obejmowała tylko i wyłącznie twarzy, lecz również związana jest chociażby z wprowadzeniem właściwych nawyków żywieniowych.