[responsive_menu]

Choroba Muchy-Habermanna – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Choroba Muchy-Habermann od 1902 roku nazywana jest przyłuszczycą. Chociaż nazwa wprowadzona przez uczonego L.A.J. Brocq´a jest mylna, nadal jest używana. Pomimo podobieństwa, nie ma nic wspólnego ze znaną wszystkim łuszczycą. Czym jest choroba Muchy-Habermanna? Jak ją leczyć i czy może dotknąć wszystkich?

Co to jest choroba Muchy-Habermanna?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Choroba Muchy-Habermanna nazywana jest również przyłuszczycą ostrą lichenoidalną i ospopodobną, w języku łacińskim Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta, w skrócie PLEVA. To rzadka, samoograniczającą się dermatoza o nieznanej dokładnie etiologii. Jest odmianą przyłuszczycy o ostrym przebiegu i szybką ewolucją zmian. Choroba ma zwykle przebieg wielotygodniowy. Występuje najczęściej u młodych dorosłych, tak samo często u obu płci.

Choroba Muchy-Habermanna – objawy

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Choroba Muchy-Habermanna objawia się wielopostaciowymi zmianami skórnymi.

Zapamiętaj:

 Dodatkowo oprócz zmian skórnych, na początku choroba Muchy-Habermanna ma nagły przebieg z gorączką, złym samopoczuciem i powiększonymi węzłami chłonnymi.

W tego rodzaju przyłuszczycy występują pęcherzyki, grudki, krosty, zmiany ospopodobne – pęcherzykogrudki, często zmianom mogą towarzyszyć owrzodzenia, strupy, które ustępują z pozostawieniem małych blizn. Zmiany najczęściej występują w różnym stadium rozwoju i znajdują się na całym ciele. Najwięcej wykwitów można obserwować na tułowiu oraz na wyprostnych powierzchniach kończyn. Twarz, stopy i dłonie zwykle nie są zajęte przez chorobę. Dodatkowo oprócz zmian skórnych, na początku choroba ma nagły przebieg z gorączką, złym samopoczuciem i powiększonymi węzłami chłonnymi.

Choroba Muchy-Habermanna – przyczyny

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Etiologia choroby nie została do tej pory poznana. Spekuluje się, że przyczyną może być infekcyjna- wirusowa albo bakteryjna.

Czy wiesz że:

ze względu na wygląd zmian skórnych, chorobę  Muchy-Habermanna nazywano kiedyś źle wyglądającą, przewlekłą ospą wietrzną?

Istnieją doniesienia przypadków klinicznych, w których przyczyną były parvovirus B19, adenowirusy, a rzadziej leki. Zmiany skórne powstają na podłożu zapaleń naczyń, na skutek odkładania się kompleksów immunologicznych. Ten mechanizm tworzenia się zmian nasuwa przypuszczenia, że jest to choroba autoimmunologiczna.

Choroba Muchy-Habermanna – diagnostyka

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Aby rozpoznać tę chorobę, oprócz charakterystycznych objawów skórnych i nagłego początku choroby, należy pobrać wycinek ze zmian do badań histopatologicznych. W badaniu tym można zaobserwować nacieki zapalne wokół naczyń, obrzęk śródbłonka – specjalistycznej wyściółki naczyń krwionośnych oraz zwyrodnienie ich ścian. W naskórku można natomiast zaobserwować martwicę oraz zwyrodnienie.

Choroba Muchy-Habermanna – leczenie

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Podstawową metodą leczenia jest antybiotykoterapia, gdyż częstą przyczyną są bakterie. Najczęściej stosowana jest erytromycyna oraz tetracykliny- antybiotyki o szerokim spektrum działania. Bardzo dużą skuteczność wykazuje fototerapia- PUVA, UVB. Dodatkowo stosuje się leki antyhistaminowe, sterydy w małych dawkach, a nawet metotreksat. Jeżeli występuje świąd można stosować kremy z mentolem.

Choroba Muchy-Habermanna należy do rzadkich chorób dermatologicznych. Może przebiegać łagodnie i samoograniczająco, ale niestety dość często jej przebieg jest ciężki i obejmuje dużą część ciała. Pacjenci muszą być leczeni w wykwalifikowanych ośrodkach dermatologicznym i być pod stałą kontrolą lekarza.

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Choroba Muchy-Habermanna – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

-Przyłuszczyce- Monika Dudra-Jastrzębska1, Magdalena Jakubiak2, Beata Bartkiewicz3, Iwona Jazienicka- z Pracowni Fizjopatologii Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie 2 z Poradnii Dermatologicznej SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim 3 z Indywidualnej Praktyki Lekarskiej, Poradnia Dermatologiczna w Opolu Lubelskim 4 z Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej AM w Lublinie -Pityriasis lichenoides et varioliformis acuta u dzieci; Katarzyna Gutfreund, Wojciech Bienias, Anna Szewczyk, Magdalena Oszukowska, Andrzej Kaszuba- DERMATOLOGIA PRAKTYCZNA -https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/dermatologia-diagnostyka-roznicowa-wydII/pdf/45.pdf -PLEVA – od rozpoznania do leczenia-Lek. Karolina Kozicka Dr n. med. Paweł Brzewski, Dr n. med. Andrzej Jaworek, Prof. dr hab. med. Anna Wojas-Pelc, Katedra i Klinika Dermatologii UJ CM w Krakowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.