Paznokcie nazywane są przydatkami naskórka, czyli jego wytworami, tak jak i np. włosy. Zbudowane są głównie z keratyny i stanowią warstwę ochronną dla palców. Zmiany płytki paznokciowej występują w wielu chorobach. Co się stanie jeżeli paznokieć będzie jeszcze twardszy i grubszy? Czy będzie wtedy bardziej chronił palce? Czym jest dystrofia paznokci i jak ją skutecznie leczyć?
Co to jest dystrofia paznokci?
Dystrofia paznokci to zmiana kształtu paznokcia najczęściej spowodowana urazem. Jeżeli jest to ciągły uraz, płytka ulega znacznemu pogrubieniu i przebarwieniu. W zaawansowanym etapie dochodzi nawet do zakrzywienia paznokcia i powstania onychogryfozy, paznokieć przypomina wtedy róg barani. Pomimo tego iż wydawać by się mogło, że im grubszy paznokieć tym lepsza ochrona dla palca, taki przerost powoduje same problemy.
Objawy dystrofii paznokci
Głównym objawem dystrofii jest przebarwiony i pogrubiały paznokieć, może być on również pofałdowany.
Zapamiętaj: Oddzielania się płytki paznokciowej od łożyska nazywane jest onycholizą.
Bardzo często dochodzi do zakażenia bakteryjnego takiego paznokcia. Paznokieć może mieć wtedy sino-zielony kolor. Nierzadko dochodzi również do oddzielania się płytki paznokciowej od łożyska- onycholizy. Ból palca występuje wtedy gdy dochodzi do ucisku zakrzywionym paznokciem. Zwykle jest to bezbolesna przypadłość.
Przyczyny dystrofii paznokci
Główną przyczyną powstawania dystrofii paznokcia jest ciągły uraz. Najczęściej spowodowany źle dobranymi, za małymi butami, albo butami z czubkiem czy na wysokich obcasach. Może również rozwijać się po uderzeniu palcem o coś twardego. Częściej występuje również u sportowców i osób starszych.
Leczenie dystrofii paznokci
Podstawowym leczeniem jest zmiana obuwia na wygodniejsze i mniej uciskające. Jeżeli występuje zakażenie bakteryjne paznokcia to lekarz zaleci dezynfekcje palca i leczenie antybiotykami. W zaawansowanym stadium paznokieć pocienia się specjalnymi frezami, zwykle zajmuje się tym dermatolog albo podolog.
Czy wiesz że: dystrofia to zaburzenie rozwojowe narządu, prowadzące do powstania zmian zwyrodnieniowych, a w najgorszym wypadku do atrofii, czyli zaniku?
Bardzo ważna jest również prawidłowa higiena stóp i paznokci. Odpowiednie obcinanie paznokci ma również kluczową rolę. Pamiętajmy, aby obcinać paznokcie na prosto, bez zaokrągleń. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie płytki paznokcia. Metoda ta jest stosowana gdy dodatkową przypadłością jest wrastający paznokieć. Zabieg taki jest w znieczuleniu i pacjent nie odczuwa bólu. Okres rekonwalescencji polega na odciążaniu nogi, stosowaniu zimnych okładów, leków przeciwbólowych i antybiotyków. Niekiedy dodatkowym leczeniem jest noszenie specjalnych butów ortopedycznych, jeżeli poza dystrofią paznokcia, mamy również zniekształcenie palców czy stopy. O takim leczeniu decyduje lekarz ortopeda.
Dbanie o stopy nie ogranicza się tylko do higieny, ale również dotyczy prawidłowego dobierania obuwia. Wygodne i w odpowiednim rozmiarze buty uchronią nas przed nieprzyjemnymi chorobami paznokci i stóp. Nie pozwólmy również aby zmiany na paznokciach przeszkodziły nam w codziennym życiu i odebrały przyjemność z np. chodzenia na basen. Zniekształcone i zniszczone paznokcie to choroba, której przy pomocy lekarza można się pozbyć i przestać się wstydzić ściągać buty w towarzystwie.