[responsive_menu]

Co to jest gastrinoma? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Nowotwory neuroendokrynne to nowotwory wywodzące się z komórek rozproszonego układu wydzielania wewnętrznego. Takie nowotwory mogą wytwarzać określone hormony, ale mogą być także nieczynne hormonalnie. Rodzajem nowotworu neuroendokrynnego jest właśnie gastrinoma. Objawy kliniczne tego nowotworu, wynikają z wydzielanego przez niego hormonu – czyli gastryny. Warto dowiedzieć się więcej o tym rodzaju nowotworu.

Co to jest Gastrinoma?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Gastrinoma (nazywana także guzem gastrynowym) to nowotwór wywodzący się z komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie gastryny. Gastryna to hormon produkowany głównie przez żołądek, jego funkcją jest stymulowanie wydzielania kwasu solnego oraz pepsynogenu (pepsynogen rozpoczyna trawienie białek w żołądku). Gastryna warunkuje więc prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego i prawidłowy przebieg trawienia.

Czy wiesz że:

gastrinoma występuje 1,5 do 2 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet?

Gastrinoma wydzielając gastrynę, prowadzi do jej nadmiaru w organizmie. Nadmiar gastryny skutkuje zwiększoną produkcją kwasu solnego, co prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej żołądka i powoduje powstawanie wrzodów. Guz gastrynowy najczęściej lokalizuje się w dwunastnicy (70% przypadków). Inne możliwe lokalizacje to: trzustka, żołądek, wątroba, a nawet jajnik. W 60-90% przypadków jest to nowotwór złośliwy. Jest to stosunkowo rzadki nowotwór – jego zapadalność to około 1-2 przypadki na milion na rok w populacji światowej.

Gastrinoma – objawy

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Objawy tego schorzenia wynikają z rozwijającej się choroby wrzodowej. U pacjenta z guzem gastrynowym możemy mieć do czynienia z następującymi objawami:

  • uporczywy ból lub uczucie dyskomfortu w nadbrzuszu;
  • nudności i wymioty;
  • biegunka;
  • utrata masy ciała;
  • krwawienia z przewodu pokarmowego.

Nadmiar gastryny może prowadzić także do rozwoju choroby refluksowej, która objawia się:

  • zgagą, czyli uczuciem pieczenia za mostkiem;
  • obecnością chrypki, na skutek podrażnienia strun głosowych treścią żołądkową;
  • suchym kaszlem;
  • bólem w klatce piersiowej.

Choroba refluksowa polega na zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku, co powoduje powyższe objawy i może doprowadzić do uszkodzenia błony śluzowej przełyku. Uporczywa choroba wrzodowa związana z guzem gastrynowym nazywana jest zespołem Zollingera-Ellisona.

Gastrinoma – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Przyczyną pojawienia się guzów gastrynowych są mutacje genetyczne. W ponad 60% przypadków gastrinoma jest nowotworem sporadycznym – to znaczy, że mutacja ta nie była dziedziczona i u krewnych nie występował ten typ nowotworu. Do częstych mutacji w sporadycznym gastrinoma należą mutacje genów: c-Myc, HER2/neu (erbB-2) oraz genu RET. Takie mutacje są spotykane w 50-80% przypadków sporadycznego guza gastrynowego. Warto wiedzieć, że predyspozycja do powstawania gastrinomy może być związana z dziedzicznym zespołem MEN1. Zespół MEN1 jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jest to zespół mnogich nowotworów układu wydzielania wewnętrznego typu 1. W jego przebiegu oprócz guza gastrynowego możemy mieć do czynienia z nadczynnością przytarczyc, guzami przysadki mózgowej i guzami nadnerczy. Zespół ten związany jest mutacją genu MEN1. Gen ten koduje białko nazywane meniną, a brak tego białka sprzyja nowotworzeniu.

Gastrinoma – leczenie

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Leczenie pacjenta z guzem gastrynowym powinno być prowadzone przez lekarzy różnych specjalności, w tym: gastroenterologa, endokrynologa oraz chirurga. W celu leczenia choroby wrzodowej stosuje się inhibitory pompy protonowej (na przykład omeprazol). Leki te zmniejszają wydzielanie kwasu solnego w żołądku i sprzyjają gojeniu się wrzodów trawiennych. Inhibitory pompy protonowej pozwalają na opanowanie objawów u większości pacjentów. Całkowite wyleczenie guza gastrynowego jest możliwe na drodze operacyjnej.

Zapamiętaj:

Gastrinoma (nazywana także guzem gastrynowym) to nowotwór wywodzący się z komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie gastryny.

Rokowanie zależy między innymi od obecności przerzutów. W przypadku ich braku okres 10 lat od rozpoznania przeżywa 96% pacjentów. W przypadku obecności przerzutów rokowanie jest niepewne, 10-letnie przeżycie dotyczy w tym przypadku około 35% pacjentów. Przerzuty nowotworowe dotyczą najczęściej okolicznych węzłów chłonnych, wątroby oraz śledziony.

Choroba wrzodowa, która nie poddaje się standardowemu leczeniu z użyciem inhibitorów pompy protonowej powinna zwrócić naszą uwagę, gdyż jej przyczyną może być właśnie gastrinoma. Gastrinoma charakteryzuje się największą częstością złośliwienia wśród nowotworów neuroendokrynnych dwunastnicy i trzustki, dlatego nawet małe zmiany powinny być poddawane leczeniu chirurgicznemu. Wczesna diagnostyka choroby daje szansę na całkowite wyleczenie, dlatego nie warto lekceważyć niepokojących nas objawów.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach tylko z wybranych kategorii, zaznacz je na poniższej liście.