Co to jest i jak wygląda odra? Objawy, przyczyny, leczenie i powikłania – MedoVita.pl
[responsive_menu]

Co to jest i jak wygląda odra? Objawy, przyczyny, leczenie i powikłania

Coraz częściej pojawiają się informacje o nowych ogniskach odry w naszym kraju. Jak dotąd choroba ta nie stanowiła zagrożenia dla naszej populacji, dzięki powszechnemu programowi szczepień ochronnych, które obejmuje również szczepienie przeciwko odrze. Sprawdź w jaki sposób może dojść do zakażenia wirusem odry i jakie towarzyszą temu objawy?

Co to jest odra?

Gładka skóra na dłużej - jak to możesz osiągnąć?Dowiedz się więcej >

Odra to choroba zakaźna, wywoływana przez wirus odry (należący do rodziny Paramyxoviridae). Zanim zostało wprowadzone powszechne szczepienie ochronne, odra była jedną z powszechnie występujących chorób w szczególności wieku dziecięcego. Nawet 30% zachorowań wymaga leczenia szpitalnego. Wirus odry atakuje zarówno dzieci jak i dorosłych, jednakże u tych drugich przebieg choroby może być znacznie cięższy. Częstość występowania odry znacznie zmalała w wyniku wprowadzenia szczepionek. Choroba ta dotyka głównie osoby niezaszczepione.

Objawy odry. Jak wygląda odra?

Jak zadbać o naturalny sen, łatwiejsze zasypianie i dobre samopoczucie?Dowiedz się więcej >

Zarówno u dzieci jak i dorosłych objawy zakażenia wirusem odry są identyczne, jednakże wśród dorosłych mogą przyjmować znacznie cięższy charakter i prowadzić do rozwoju powikłań.

Okres wylęgania choroby trwa zwykle ok. 10 dni od zakażenia i przebiega zupełnie bezobjawowo. Po tym czasie pojawiają się pierwsze objawy (tzw. okres prodromalny – nieżytowy), które mogą trwać kilka dni:
– wysoka gorączka
– nieżyt nosa
– kaszel
– zapalenie spojówek, któremu może towarzyszyć światłowstręt
– małe białe plamki zlokalizowane na powierzchni błony śluzowej jamy ustnej, zwykle w okolicach dolnych zębów trzonowych (tzw. plamki Koplika, pojawiają się na 1 – 2 dni zanim pojawi się typowa wysypka).

Po tym okresie pojawia się charakterystyczna czerwona wysypka grudkowo – plamista, która początkowo pojawia się na twarzy, karku, a następnie obejmuje tułów oraz kończyny. Wysypka ustępuję po 3 – 5 dniach, pozowstawiając łuszczące się brunatne przebarwienia (nie pozostawia blizn).

Ryc.1 Wysypka plamisto-grudkowa. Źródło: wikipedia.org

Przyczyny odry

Zobacz każdy detal na nowym telewizorze LG OLEDDowiedz się więcej >

Przyczyną choroby jest wirus odry. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową (podczas kaszlu, kichania), najczęściej wskutek kontaktu z wydzieliną z jamy nosowo-gardłowej chorego, stąd istotna jest jego izolacja, aby uniemożliwić rozprzestrzenianie się wirusa wśród osób zdrowych.

Czy wiesz że:

zaszczepienie przynajmniej 95% osób pozwala zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa odry w populacji?

Od momentu zarażenia wirusem do czasu pojawienia się pierwszych objawów (okres inkubacji) może minąć od kilku do kilkunastu dni. Natomiast zakaźność chorego (czyli możliwość zarażenia zdrowych osób) obejmuje okres około 2 – 3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów choroby (tj. gorączki, itd) i może utrzymywać się nawet do 4 dni od pojawienia się wysypki.

Leczenie odry

Philips Ovi Smart - piecze, smaży, grilujeDowiedz się więcej >

Jeżeli stwierdzimy obecność objawów sugerujących zakażenie wirusem odry, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzję czy wystarczy leczenie w domu, czy jednak musimy zostać objęci leczeniem szpitalnym. Nie ma leków skierowanych przeciw wirusowi odry. Leczenie (podobnie jak w przebiegu wielu zakażeń wirusowych) ma wyłącznie charakter objawowy. Można zastosować leki przeciwgorączkowe czy przeciwbólowe (np. paracetamol, ibuprofen). Ważne jest odpowiednie nawodnienie, odżywienie a przede wszystkim wypoczynek. Działania te mają na celu uniknięcia ciężkich powikłań choroby. Z uwagi na możliwość wystąpienia powikłań choroby, konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Po przechorowaniu większość osób zostaje uodporniona na wirus odry do końca życia.

Szczepionka na odrę

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Polska, jak większość krajów na całym świecie prowadzi program powszechnego szczepienia przeciwko wirusowi odry, który zapobiega zakażeniom oraz zgonom powodowanym przez ten wirus. Stosowana szczepionka występuje w postaci tzw. skojarzonej – jako szczepionka skierowana jednocześnie przeciwko śwince, różyczce i odrze (tzw. MMR). Składa się żywych, atenuowanych (czyli sztucznie otrzymywanych) wirusów.

Zapamiętaj:

Mimo braku widocznych objawów, osoba zakażona wirusem odry może przenosić zakażenie na innych (zakażalność wirusa pojawia się na 2-3 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów).

W Polsce zgodnie z kalendarzem szczepień podstawowe szczepienie dzieci odbywa się w 13-15 miesiącu ich życia. Od 2019 roku dawka przypominająca podawana będzie w 6 roku życia. Dzieci, które w 2018 roku skończyły 6 lat otrzymają tą dawkę w 10 roku życia (tak jak to było do tej pory). Szczepienie osób dorosłych przeciwko odrze zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 25.10.2018 r jest zalecane:

– osobom nieszczepionym przeciwko odrze (dwie dawki w odstępie co najmniej 4 tygodni),

– osobom szczepionym szczepionkami monowalentnymi (należy podać dawke przypominającą).

Powikłania po przebytej odrze

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom niepełnosprawnymDowiedz się więcej >

Powikłania po przebytej odrze dotyczą zwykle małych dzieci (poniżej 5 r. życia) oraz osób dorosłych. Szczególnie narażone na powikłania są dzieci niedożywione (głównie z niedoborem witaminy A), z niedoborami odporności. U dzieci najczęstsze powikłania to:

– zapalenie uszu,
– zapalenie krtani,
– zapalenie płuc,
– biegunka.

Wśród dorosłych najczęstszym powikłaniem odry jest zapalenie płuc, zapalenie wątroby. Zapalenie płuc stanowi główną przyczynę zgonów po przebytym zakażeniu wirusem odry. Rzadko występujące, jednakże niezwykle groźne są powikłania neurologiczne:

– zapalenie mózgu,
– podostre stwardniające zapalenie mózgu (SSPE).

Pojawiające się ogniska odry w naszym kraju często związane są coraz większą liczbą nieszczepionych dzieci, a także migracji ludzi z krajów, gdzie wirus odry aktywnie się rozprzestrzenia. W przypadku zakażenia wirusem odry, nie należy go lekceważyć, gdyż powikłania związane z tą chorobą mogą zagrażać naszemu zdrowiu i życiu.

Chcesz ułatwić sobie przygotowywanie posiłków?
Poznaj Ovi >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.