[responsive_menu]

Co to jest i na czym polega badanie Holter EKG? Ile kosztuje Holter serca?

Każdy z nas z pewnością przynajmniej raz w życiu miał lub będzie miał w przyszłości styczność z badaniem EKG. Zazwyczaj odbywa się ono w poradni lekarza rodzinnego przy okazji wizyty lekarskiej. Może być spowodowane wskazaniami takimi jak: bóle serca, nadciśnienie, czy wiele innych. Czym tak dokładnie jest Holter EKG? Jak wykonuje się wspomniane badanie? Czy jest ono bezpieczne?

Co to jest badanie Holter EKG?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Najlepiej opisać je przytaczając najbardziej istotną różnicę pomiędzy „tradycyjnym” EKG, a Holterem. Polega ona na tym, że to pierwsze bada czynność elektryczną serca przez krótki okres czasu (serce posiada elementy zdolne do wytwarzania impulsu elektrycznego, który stymuluje jego skurcze). Tak naprawdę daje informację o pracy serca w danym momencie, kiedy pacjent jest do niego podłączony. Zazwyczaj jest to kilka cykli pracy serca (sekwencja skurczu poszczególnych elementów serca oraz rozkurczu).

Czy wiesz że:

pierwsze aparaty Holter EKG powstały już w 1957 roku?

Badanie Holter pozwala na monitorowanie tego przez dłuższy okres czasu, gdyż jest to zminimalizowana forma tradycyjnego EKG, która jest podłączona do ciała pacjenta przez określony czas, np. przez 24h. Pozwala to na monitorowanie pracy serca w określonych porach doby oraz podczas podejmowania przez pacjenta różnych aktywności. Poszczególne aparaty służące do tego badania mogą różnić się znacząco od siebie ze względu na postęp, który dokonuje się w dziedzinie inżynierii medycznej na przestrzeni lat oraz od wielu producentów danego sprzętu. Na zestaw zazwyczaj składają się: elektrody (ich ilość jest zależna od typu i generacji urządzenia) oraz ich kable i sam aparat, który często może być rozmiarów telefonu komórkowego. Zapis z całego okresu badania jest następnie poddawany analizie przez lekarza kardiologa.

Kiedy wykonuje się badanie Holter EKG?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Badanie to może przynieść wiele istotnych informacji na temat pracy serca w określonych porach dnia oraz podczas poszczególnych aktywności. Dzięki temu znajduje ono zastosowanie  diagnostyce:

  • arytmii;
  • choroby wieńcowej;
  • omdleń;
  • skutków leczenia przy pomocy leków mogących ewentualnie wywołać arytmię;
  • ryzyka wystąpienia nagłej śmierci sercowej;
  • monitorowanie pracy sztucznych rozruszników serca.

Generalnie, żadna z chorób nie ma ścisłego wskazania do użycia Holter EKG. Używa się go w tych przypadkach, gdzie podejrzewa się zmianę w charakterze oraz częstości rytmu serca na przestrzeni doby. W zależności także od podejrzeń używa się różnych aparatów, głównie jeśli chodzi o ilość i typ odprowadzeń.

Na czym polega badanie Holter EKG?

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Zasada działania tak naprawdę jest taka sama jak w przypadku zwykłego EKG. Pacjentowi przypina się w odpowiednie miejsca elektrody, które wysyłają impulsy do aparatu, który może zostać przyczepiony np. do paska lub zawieszony na szyi za pomocą smyczy. Długość badania określona zostaje wcześniej przez lekarza. Standardowo jest to 24 lub 48 godzin. Podczas jego trwania zabrania się kąpieli oraz wszystkich innych czynności, które mogłyby narazić sprzęt na kontakt z wodą. Podczas trwania całego testu zaleca się badanemu aby zachowywał się tak, jak co dzień. Dzień badania ma odzwierciedlać normalne życie pacjenta oraz wszystkie jego aktywności, których się podejmuje.

Zapamiętaj:

Badanie Holter EKG jest niezwykle przydatne w diagnostyce różnych chorób serca.

Po upływie czasu jaki został poddany monitorowaniu chory zwraca urządzenie. Następnie lekarz ocenia zapisy EKG z aparatu i przekazuje wynik pacjentowi. Samo działanie aparatu Holter nie niesie jakiegokolwiek ryzyka dla badanego. Jedyną nieprzyjemną kwestią, która może mieć miejsce to podrażnienia po przypiętych elektrodach lub reakcja alergiczna na elementy sprzętu (np. reakcja alergiczna na metale z jakich wykonany jest aparat.

Jak przygotować się do badania Holter EKG?

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Nie wymaga się od pacjentów szczególnego przygotowania do tego badania. Należy jednak pamiętać o unikaniu kontaktu z wodą. Istotne jest także unikanie innych urządzeń elektrycznych, gdyż ich działalność może zakłócać działanie aparatu, skutkiem czego może być nieprawidłowy wynik lub zniszczenie sprzętu. Przed badaniem należy także odradzić pacjentom używanie na klatce piersiowej wszelkiego rodzaju olejków oraz balsamów, co mogłoby zakłócić kontakt pomiędzy skórą, a elektrodą.

Ile kosztuje badanie Holter?

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Koszt badania Holter EKG to około 150 zł. Oczywiście ceny mogą być różne w zależności od placówki medycznej, która świadczy to badanie, generacji aparatu oraz zwyczajnie od praw rządzących rynkiem. Można podejrzewać, że niższe ceny będą w większych miastach, gdzie dostępność tej procedury jest duża. W mniejszych miastach stawka może być wyższa na skutek mniejszej konkurencji placówek medycznych. Badanie to jest także wykonywane w ramach NFZ.   

Jak widać badanie to ma znaczną przewagę nad tradycyjnym EKG. Pozwala na obserwację czynności serca podczas różnych pór dnia oraz w czasie podejmowania wszelakich aktywności. Dzięki temu, że tak naprawdę nie ma ono żadnych przeciwwskazań a sam aparat jest bezpieczny, Holter EKG może bez przeszkód być przeprowadzony u każdego pacjenta.

 

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 2, średnia: 5,00
Co to jest i na czym polega badanie Holter EKG? Ile kosztuje Holter serca?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK538203/ 2. https://www.healthline.com/health/holter-monitor-24h#procedure

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.