Spis treści
Eozynofile stanowią część bariery immunologicznej organizmu chroniącej go przed drobnoustrojami zewnętrznymi, a także pomagają w regulacji jej działania. W znacznej mierze przypadków nieprawidłowe wyniki liczby eozynofilów wykrywane są przypadkowo podczas rutynowego badania morfologii krwi i nie odpowiadają za niepokojące objawy. Czy zmiany liczby eozynofilów mogą być niebezpieczne? Jakie są ich normy? Czym różni się eozynofilia od eozynopenii?
Eozynofile i ich rola w organizmie
Eozynofile stanowią podgrupę leukocytów (czyli tzw. białych krwinek). W warunkach prawidłowych stanowią ok 2 do 6% całej liczby leukocytów. Podobnie jak inne komórki krwi, wytwarzane są w szpiku kostnym. Należą one do grupy komórek cytotoksycznych, w przypadku ich aktywacji wydzielają substancje wzmagające stan zapalny oraz mają zdolność do pochłaniania innych szkodliwych komórek. W krążeniu znajdują się jedynie przez kilka godzin, a następnie wędrują do innych tkanek, zwłaszcza tych mających kontakt ze środowiskiem zewnętrznym.
Jakie są normy liczby eozynofilów?

O eozynofili mówimy, gdy ich liczba w kilku wykonanych oznaczeniach przekracza 700/µl.
- eozynofilia lekka 700-1500/µl;
- eozynofilia nasilona powyżej 5000/µl.
Eozynofilia lekka lub umiarkowana nie niesie ze sobą większych konsekwencji i z tej racji nie wskazane jest mnożenie badań diagnostycznych. Eozynopenia to stan, w którym liczba eozynofilów nie przekracza 50/µl.
Objawy podwyższonej liczby eozynofilów (eozynofilii)
Jak już wspomniano podwyższona liczba eozynofilów nie niesie ze sobą zwykle większych konsekwencji, a ewentualne objawy mogą być spowodowane raczej ewentualną chorobą współwystępują z eozynofilią niż samą zwiększoną liczbą tych komórek.
Zapamiętaj: Eozynofilia jest to zwiększona liczba eozynofilów (czyli granulocytów kwasochłonnych) we krwi.
W rzadkich przypadkach, znacznie nasilona, długotrwała eozynofilia może spowodować objawy. Gdy jest ich za dużo lub są patologicznie aktywowane uwalnianiają one zawarte w nich substancje powodujące zapalenie. Najbardziej typowe dla eozynofilii jest naciekanie mięśnia sercowego. W konsekwencji powoduje to niewydolność serca, długookresowo może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w mięśniu sercowym. Nacieczone bywają także płuca (objawy zapalenia) i przewód pokarmowy (biegunka, bóle brzucha) ewentualnie inne narządy.
Przyczyny eozynofilii

Eozynofilia może mieć różne podłoże, z czego dominują trzy grupy przyczyn:
- alergie np. w przebiegu astmy, alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, pokrzywki, wyprysku itp. Eozynofilia w tych stanach jest zwykle lekko nasilona i nie przekracza 1500/µl;
- leki – eozynofilia może wystąpić nawet po kilku tygodniach od stosowania preparatu. Do najczęstszych substancji wywołujących ją zaliczamy antybiotyki, leki przeciwpasożytnicze, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, psychotropowe;
- choroby pasożytnicze – za wystąpienie eozynofili odpowiadają pasożyty jelitowe, a jej nasilenie jest uzależnione od stopnia inwazji w tkanki. W przypadku pasożytów otorbionych (torbiel bąblowcowa) eozynofilia nie występuje.
Po wykluczeniu powyższych trzech przyczyn eozynofili należy rozważyć dalsze, rzadsze przyczyny:
- nowotwory i choroby rozrostowe krwi – występuje rzadko, obserwuje się ją w przypadku nowotworów wątroby, piersi, płuc z przerzutami lub martwicą. W przebiegu chorób nowotworowych krwi eozynofilie możemy zaobserwować często w przebiegu białaczki szpikowej lub ziarnicy złośliwej;
- choroby układowe – eozynofili może być obecne w przypadku układowych zapaleń naczyń lub w rzadkim wariancie twardziny układowej (zespół Schulmana), w którym dochodzi do zajęcia jedynie kończyn dolnych;
- idiopatyczny zespół hipereozynofilowy – jest schorzeniem, w którym przez okres co najmniej 6 miesięcy stwierdza się podwyższoną liczbę eozynofilów na poziomie wyższym niż 1500/µl, bez uchwytnej przyczyny. Pacjent to zwykle mężczyzna w wieku 20 do 50 lat. Dochodzi do rozwinięcia nacieków z eozynofilów w płucach i sercu co w konsekwencji prowadzi do zapalenia wsierdzia (zespół Loefflera) i niewydolności serca.
Objawy zaniżonej liczby eozynofilów
Obecnie wydaje się, że obniżona liczba eozynofilów nie powoduje objawów. Mogą one wynikać z ewentualnych stanów chorobowych powodujących obniżenie liczby eozynofilów.
Czy wiesz że: stwierdzenie eozynofili u pacjentów powracających z krajów tropikalnych natychmiast powinno nasuwać podejrzenie choroby pasożytniczej?
Dane dotyczące leczenia pacjentów z podwyższoną liczbą eozynofilów we krwi wskazują na duże bezpieczeństwo preparatów obniżających liczbę eozynofilów we krwi lub interleukiny-5 (substancji produkowanej przez eozynofile), pacjenci będący w leczeniu od 6 lat nie rozwinęli w tym okresie żadnych charakterystycznych efektów ubocznych.
Przyczyny niskiej liczby eozynofilów (eozynopenii)
Eozynopenia występuje zdecydowanie rzadziej niż podwyższona liczba eozynofilów. Najczęstszymi jej przyczynami są:
- nadużywanie alkoholu prowadzi do obniżenia zarówno liczby eozynofilów jak i innych leukocytów;
- podwyższony poziom kortyzolu we krwi np. w przebiegu zespołu Cushinga.
W przypadku wykluczenia powyższych przyczyn obniżona liczba eozynofilów nie powinna być dużym powodem do niepokoju. Dalszą diagnostykę należy wdrożyć w przypadku występowania nieprawidłowości w liczbie lub funkcji innych komórek układu odpornościowego.
Podsumowując, zaburzenia liczby eozynofilów zazwyczaj nie powodują objawów, tym niemniej w rzadkich wypadkach, gdy wystąpią mogą być one groźne. Zdecydowanie częściej dochodzi do eozynofilii, czyli zwiększenia liczby tych komórek. Najczęstszymi powodami takich stanów są choroby alergiczne, leki lub zarażenie pasożytami.
Witam u 6 letniego chłopca od kilku miesięcy zwiększa się poziom eozynofilów we krwi, w marcu br miał ze względu na wysypkę skórną na dłoniach przepisany MUPIROX (antybiotyk), obecnie w badaniu krwi EOS wynosi 9,9 % (0,94 tys/µl), w badaniu USG od lutego br widoczna torbiel z przegrodami początkowo 13 ml, później torbiel się zmniejszała do 6 ml, ostatnie aktualne USG wykazało powiększenie się torbieli do 15 ml, badanie na bąblowca ujemne, IgE 760U/ml (badanie w kwietniu, całkowite), czy skoro wynik na bąblowca jest ujemny, a jednocześnie występuje wzrost eozynofilów to może to być wynikiem wspomnianego wyżej antybiotyku ?