[responsive_menu]

Co to jest odma opłucnowa? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia. Rodzaje odmy płucnej

Autor: Konrad Cukier

Odma opłucnowa (płucna) jest dość częstym schorzeniem, które może powstać nie tylko wskutek urazu, ale również samoistnie. Jest to zapadnięcie się jednego lub obu płuc – stan ten charakteryzuje się bardzo różnorodnym przebiegiem – od praktycznie bezobjawowego po zagrażający życiu. Kaszel, duszności, czy ostry ból w klatce piersiowej to tylko kilka z możliwych objawów, jakie odczuwa chory. Jak skutecznie leczyć odmę i co warto wiedzieć o tej przypadłości, jeśli dotknęła nas samych lub członka naszej rodziny?

Co to jest odma opłucnowa?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

Czym tak właściwie jest odma opłucnowa? Co kryje się pod tym terminem? Jest to stan, w którym do jamy opłucnej dostanie się powietrze, którego w stanie zdrowia nie powinno tam być. Może się ono tam dostać od strony płuc np. wskutek samoistnego pęknięcia pęcherzyków płucnych lub od strony ściany klatki piersiowej np. w wyniku rany kłutej.

Objawy odmy opłucnowej

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Jakie są główne objawy odmy płucnej, które może odczuwać chory? Są to m.in.

 • duszność,
 • kaszel,
 • ostry ból w klatce piersiowej, nasilający się przy ruchach klatki (oddychaniu),

Z objawów przedmiotowych (stwierdzanych przez lekarza) występują:

 • asymetryczne, słabsze po stronie odmy ruchy oddechowe klatki piersiowej,
 • odgłos opukowy bębenkowy (głośniejszy niż normalnie),
 • przy osłuchiwaniu brak szmerów oddechowych.

W przypadku odmy prężnej, o której będzie mowa niżej, mamy do czynienia z gwałtownie narastającą dusznością, hipotensją (spadkiem ciśnienia krwi), sinicą (sinym zabarwieniem m.in. palców, ust, które świadczy o niedotlenieniu tkanek), przyspieszeniem akcji serca, a nawet, w przypadku braku podjęcia działania, zatrzymaniem krążenia.

Przyczyny odmy opłucnowej

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >
Zapamiętaj:

Odma opłucnowa to stan chorobowy polegający na wtargnięciu powietrza do jamy opłucnej.

Co jest przyczyną tej uciążliwej choroby? Odma może powstać w wyniku urazu klatki piersiowej, samoistnie (np. u chorych na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc w wyniku pęknięcia pęcherza rozedmowego, powstałego wskutek utraty ścian między pęcherzykami płucnymi), jako powikłanie zabiegów medycznych (odma jatrogenna), np. biopsji płuca, wentylacji respiratorem.

Rodzaje odmy opłucnowej

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Istnieje wiele klasyfikacji odmy, jednak najlepiej oddający zagrożenia z nią związane oraz specyfikę objawów, jest podział ze względu na mechanizm powstania. W związku z tym wyróżniamy:

 • Odmę zamkniętą, czyli taką w której powietrze przedostaje się do jamy opłucnej jednorazowo (np. odma jatrogenna po biopsji płuca), jest ono niejako tam uwięzione. Odma ta może się wchłonąć samoistnie.
 • Odmę otwartą, powietrze może się swobodnie dostawać i wydostawać z jamy opłucnej przez otwór w klatce piersiowej.
 • Odmę prężną (zastawkową), będącą bezpośrednim zagrożeniem życia. Mechanizm jej powstania polega na tym, że w czasie każdego wdechu do jamy opłucnej przedostaje się powietrze, które jednak nie może się z niej wydostać podczas wydechu. Powoduje to, że z każdym kolejnym oddechem płuco jest coraz bardziej uciskane, a przez to wyłączone z wymiany gazowej (niezbędnej do życia), ponadto wskutek wzrostu ciśnienia w klatce uciśnięte zostają naczynia żylne prowadzące krew do serca. W efekcie dojść może do śmierci.

Ze względu na przyczynę, która wywołała odmę możemy podzielić na:

 • samoistną – spowodowaną samoistnym pęknięciem pęcherza rozedmowego lub pęcherzyków płucnych położonych podopłucnowo,
 • pourazową – powstałą w wyniku urazu klatki piersiowej np. upadek z wysokości, ugodzenie nożem, przygniecenie ciężkim przedmiotem,
 • jatrogenną – będącą następstwem zabiegów medycznych, np. nakłucia opłucnej, biopsji płuca, wentylacji mechanicznej.

Leczenie odmy opłucnowej

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Jak wygląda leczenie odmy płucnej? W każdym przypadku odmy prężnej konieczne jest jej jak najszybsze odbarczenie (usunięcie nadmiaru powietrza). Dokonuje się tego przez wprowadzenie do jamy opłucnej po górnym brzegu III żebra w linii środkowoobojczykowej wenflonu o długości 4-5cm i średnicy 2 mm. Następnie stosuje się drenaż jamy opłucnej. W przypadku małej odmy zamkniętej najczęściej stosuje się obserwację, ponieważ istnieje duża szansa na samoistne jej się wchłonięcie. Można zastosować tlenoterapię (10l/min) w celu przyspieszenia resorpcji powietrza z jamy opłucnej.

Czy wiesz że:

na odmę płucną zwykle chorują mężczyźni poniżej 40 roku życia, którzy są aktywnymi palaczami tytoniu?

Ponadto, jeśli odma na zdjęciu RTG ma >2cm szerokości lub powoduje duszność, można podjąć próbę zassania strzykawką obecnego w jamie opłucnej powietrza, a jeśli to nie przynosi efektu drenaż jamy opłucnej. Dren do drenażu wprowadza się w linii pachowej środkowej w IV-VI międzyżebrzu, którego drugi koniec następnie wkłada się do specjalnych butli. Należy pamiętać, że to lekarz dobiera odpowiedni sposób leczenia i go wdraża w zależności od sytuacji.

Rehabilitacja a odma płucna

Ćwiczenia rehabilitacyjne wykonywane zgodnie ze wskazówkami fizjoterapeuty mogą jak najbardziej pomóc w rozprężaniu zapadniętego płuca. Aby zapobiec ewentualnym nawrotom choroby, warto przestrzegać kilku istotnych zasad. Ważne jest zachowanie odpowiedniej aktywności fizycznej. W ciągu pierwszych kilku tygodni po wyzdrowieniu należy unikać podróży samolotem. Natomiast na stałe trzeba zrezygnować z nurkowania.

Podsumowując, odma opłucnowa ma wiele różnych przyczyn, a co za tym idzie może przydarzyć się każdemu z nas, zwłaszcza jeśli prowadzimy aktywny tryb życia. Jej przebieg bywa niekiedy praktycznie bezobjawowy innym razem bardzo gwałtowny, prowadzący do zgonu. Ważne zatem jest, aby wykryć ją odpowiednio wcześnie i zastosować optymalne leczenie.

 

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest odma opłucnowa? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia. Rodzaje odmy płucnej

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)