Chorujące dzieci to zawsze duży stres dla rodziców. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyka rocznie około 8% dzieci do 5 r.ż. Czym jest ta choroba? Jak ją leczyć? Dlaczego ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyczy głównie dzieci?
Co to jest zapalenie podgłośniowe krtani?
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani, nazywane jest niekiedy również krupem. Krupem określane było dawniej ostre błoniczne zapalenie krtani o pochodzeniu bakteryjnym. Dzięki szczepieniom, błonica została praktycznie wyeliminowana, a sama nazwa stosowana jest jako synonim krupu wirusowego. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest częstą chorobą wirusową górnych dróg oddechowych. Dotyka głównie dzieci, szczególnie w wieku od 6 miesięcy do 3-5 lat. Częściej chorują chłopcy niż dziewczynki.
Objawy zapalenia podgłośniowego krtani
Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani poprzedzone są 2-3 dniami infekcji górnych dróg oddechowych – katar, kaszel oraz stan podgorączkowy. Objawy krupu wirusowego pojawiają się nagle, zwykle w nocy lub nad ranem. Do najbardziej charakterystycznych objawów krupu wirusowego należy stridor oraz duszność wdechowa. Stridor jest to świst krtaniowy. W wyniku zaburzenia przepływu powietrza przez zwężone chorobowo drogi oddechowe, dochodzi do powstawania wysokiego, szorstkiego dźwięku nazywanego właśnie stridorem. Ostra duszność charakterystyczna dla ostrego podgłośniowego zapalenia krtani występuje przy wdechu w godzinach porannych oraz w nocy. Dodatkowo obserwujemy szczekający kaszel, który przypomina szczekanie psa albo foki. Może również występować chrypka oraz niepokój. Choroba ta może mieć łagodny przebieg, ze sporadycznym szczekającym kaszlem albo mieć ostry przebieg- duszność, sine zabarwienie skóry dziecka, nasilony szczekający kaszel, a nawet zaburzenia świadomości,.
Przyczyny zapalenia podgłośniowego krtani
Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wywołaną przez wirusy. Najczęściej wywołana jest przez wirusy paragrypy oraz wirus RS- wirus nabłonka oddechowego oraz wirusy grypy. Wirusy uszkadzają błonę śluzową okolicy podgłośniowej. W wyniku uszkodzenia, dochodzi do obrzęku tej okolicy oraz zwężenia światła dróg oddechowych. Skutkuje to utrudnionym oddychaniem przez dziecko.
Jak leczyć zapalenie podgłośniowe krtani?
Leczenie oraz postępowanie uzależnione jest od stanu dziecka. Pomimo groźnie brzmiących objawów, ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą o łagodnym przebiegu. Poniżej 5% chorych dzieci wymaga hospitalizacji. Objawy zwykle ustępują same, a szczekający kaszel zmniejsza się w przeciągu 48 godzin. Wprowadzenie leczenia zależne jest od objawów i stanu dziecka. Jeżeli dochodzi do zaburzeń oddychania potrzebna jest niekiedy intubacja- 1-2% dzieci. W ciężkich stanach podaje się glikokortykosteroidy dożylnie. Jeżeli stan jest łagodny wystarczy podać sterydy drogą domięśniową, doodbytniczo albo wziewnie. Leki te zmniejszają obrzęk krtani i ułatwią oddychanie. Po kilkugodzinnej obserwacji w izbie przyjęć, dziecko wypuszczane jest do domu. Zwykle nie ma powodu do hospitalizacji. Należy pamiętać, że ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową, dlatego antybiotyki nie sprawdzą się w jej leczeniu. Antybiotyki działają tylko na choroby bakteryjne.
Czy wiesz że: na półkuli północnej szczyt zachorowania na krup wirusowy wypada na okres pomiędzy październikiem, a kwietniem?
W leczeniu pomocne jest również oziębianie pomieszczenia- zimne powietrze zmniejsza obrzęk krtani. Należy dziecko uspokajać i trzymać dziecko na kolanach podczas badania przez lekarza- zminimalizuje to narastającą duszność spowodowaną płaczem i negatywnymi emocjami. Inhalacje z soli fizjologicznej nie będą tutaj odpowiednim leczeniem, nie spowodują one zmniejszenia obrzęku krtani.
Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci
Dzieci ze względu na budowę dróg oddechowych są bardziej narażone na infekcję tej okolicy. Krtań znajduje się u dzieci znacznie wyżej niż u dorosłych, sprzyja to większemu narażeniu na zimne powietrze i oziębienie tego miejsca. Dodatkowo, proporcja światła krtani do rozmiarów ciała dziecka jest niekorzystna- wąska krtań, w porównaniu do dorosłych. W obrębie całej krtani u dzieci występuje dobrze ukrwiona i luźno ułożona tkanka podśluzowa, która jest bardzo podatna na obrzęk. Te wszystkie cechy sprawiają, że dzieci częściej i poważniej chorują na infekcję górnych dróg oddechowych, a w szczególności na ostre podgłośniowe zapalenia krtani. A w szczególności dzieci z alergiami, u których tendencja do obrzęków jest największa.
Zapamiętaj: Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową.
Objawy podgłośniowego zapalenia krtani brzmią na bardzo poważne i groźne. Jednakże krup należy do łagodnych dziecięcych chorób. Jeżeli w miarę szybko rozpoznamy objawy i udamy się do lekarza, unikniemy przykrej konieczności hospitalizacji. Pamiętajmy, aby obserwować dziecko szczególnie podczas infekcji. Stan dziecka bardzo szybko może się pogorszyć.