[responsive_menu]

Co to jest zapalenie podgłośniowe krtani i jak je leczyć?

Chorujące dzieci to zawsze duży stres dla rodziców. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyka rocznie około 8% dzieci do 5 r.ż. Czym jest ta choroba? Jak ją leczyć? Dlaczego ostre podgłośniowe zapalenie krtani dotyczy głównie dzieci?

Co to jest zapalenie podgłośniowe krtani?

Calperos - jedyny lek z wapniem. Numer 1 w profilaktyce osteoporozyDowiedz się więcej >

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani, nazywane jest niekiedy również krupem. Krupem określane było dawniej ostre błoniczne zapalenie krtani o pochodzeniu bakteryjnym. Dzięki szczepieniom, błonica została praktycznie wyeliminowana, a sama nazwa stosowana jest jako synonim krupu wirusowego. Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest częstą chorobą wirusową górnych dróg oddechowych. Dotyka głównie dzieci, szczególnie w wieku od 6 miesięcy do 3-5 lat. Częściej chorują chłopcy niż dziewczynki.

Objawy zapalenia podgłośniowego krtani

Medycyna naturalna dla każdego - preparaty i akcesoria, zioła i herbaty leczniczeAktualna oferta >

Objawy ostrego podgłośniowego zapalenia krtani poprzedzone są 2-3 dniami infekcji górnych dróg oddechowych – katar, kaszel oraz stan podgorączkowy. Objawy krupu wirusowego pojawiają się nagle, zwykle w nocy lub nad ranem. Do najbardziej charakterystycznych objawów krupu wirusowego należy stridor oraz duszność wdechowa. Stridor jest to świst krtaniowy. W wyniku zaburzenia przepływu powietrza przez zwężone chorobowo drogi oddechowe, dochodzi do powstawania wysokiego, szorstkiego dźwięku nazywanego właśnie stridorem. Ostra duszność charakterystyczna dla ostrego podgłośniowego zapalenia krtani występuje przy wdechu w godzinach porannych oraz w nocy. Dodatkowo obserwujemy szczekający kaszel, który przypomina szczekanie psa albo foki. Może również występować chrypka oraz niepokój. Choroba ta może mieć łagodny przebieg, ze sporadycznym szczekającym kaszlem albo mieć ostry przebieg- duszność, sine zabarwienie skóry dziecka, nasilony szczekający kaszel, a nawet zaburzenia świadomości,.

Przyczyny zapalenia podgłośniowego krtani

Mleko modyfikowane dla niemowląt - marka nr 1 rekomendowana przez pediatrów na świecieDowiedz się więcej >

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wywołaną przez wirusy. Najczęściej wywołana jest przez wirusy paragrypy oraz wirus RS- wirus nabłonka oddechowego oraz wirusy grypy. Wirusy uszkadzają błonę śluzową okolicy podgłośniowej. W wyniku uszkodzenia, dochodzi do obrzęku tej okolicy oraz zwężenia światła dróg oddechowych. Skutkuje to utrudnionym oddychaniem przez dziecko.

Jak leczyć zapalenie podgłośniowe krtani?

Jak spać, by być bardziej szczęśliwym, zdrowym i wypoczętymDowiedz się więcej >

Leczenie oraz postępowanie uzależnione jest od stanu dziecka. Pomimo groźnie brzmiących objawów, ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą o łagodnym przebiegu. Poniżej 5% chorych dzieci wymaga hospitalizacji. Objawy zwykle ustępują same, a szczekający kaszel zmniejsza się w przeciągu 48 godzin. Wprowadzenie leczenia zależne jest od objawów i stanu dziecka. Jeżeli dochodzi do zaburzeń oddychania potrzebna jest niekiedy intubacja- 1-2% dzieci. W ciężkich stanach podaje się glikokortykosteroidy dożylnie. Jeżeli stan jest łagodny wystarczy podać sterydy drogą domięśniową, doodbytniczo albo wziewnie. Leki te zmniejszają obrzęk krtani i ułatwią oddychanie. Po kilkugodzinnej obserwacji w izbie przyjęć, dziecko wypuszczane jest do domu. Zwykle nie ma powodu do hospitalizacji. Należy pamiętać, że ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową, dlatego antybiotyki nie sprawdzą się w jej leczeniu. Antybiotyki działają tylko na choroby bakteryjne.

Czy wiesz że:

na półkuli północnej szczyt zachorowania na krup wirusowy wypada na okres pomiędzy październikiem, a kwietniem?

W leczeniu pomocne jest również oziębianie pomieszczenia- zimne powietrze zmniejsza obrzęk krtani. Należy dziecko uspokajać i trzymać dziecko na kolanach podczas badania przez lekarza- zminimalizuje to narastającą duszność spowodowaną płaczem i negatywnymi emocjami. Inhalacje z soli fizjologicznej nie będą tutaj odpowiednim leczeniem, nie spowodują one zmniejszenia obrzęku krtani.

Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci

Produkty skandynawskiej firmy zajmującej się dietetyką od ponad 25 lat, stworzonej aby zaspokoić potrzeby konsumentów szukających suplementów diety wysokiej jakościSprawdź ofertę >

Dzieci ze względu na budowę dróg oddechowych są bardziej narażone na infekcję tej okolicy. Krtań znajduje się u dzieci znacznie wyżej niż u dorosłych, sprzyja to większemu narażeniu na zimne powietrze i oziębienie tego miejsca. Dodatkowo, proporcja światła krtani do rozmiarów ciała dziecka jest niekorzystna- wąska krtań, w porównaniu do dorosłych. W obrębie całej krtani u dzieci występuje dobrze ukrwiona i luźno ułożona tkanka podśluzowa, która jest bardzo podatna na obrzęk. Te wszystkie cechy sprawiają, że dzieci częściej i poważniej chorują na infekcję górnych dróg oddechowych, a w szczególności na ostre podgłośniowe zapalenia krtani. A w szczególności dzieci z alergiami, u których tendencja do obrzęków jest największa.

Zapamiętaj:

Ostre podgłośniowe zapalenie krtani jest chorobą wirusową.

Objawy podgłośniowego zapalenia krtani brzmią na bardzo poważne i groźne. Jednakże krup należy do łagodnych dziecięcych chorób. Jeżeli w miarę szybko rozpoznamy objawy i udamy się do lekarza, unikniemy przykrej konieczności hospitalizacji. Pamiętajmy, aby obserwować dziecko szczególnie podczas infekcji. Stan dziecka bardzo szybko może się pogorszyć.

Oferta suplementów diety w konkurencyjnych cenach - rabaty nawet powyżej 50%
Sprawdź teraz >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.