Praktycznie każdy przechodził w życiu bronchit. Jest to jedno z najczęstszych rozpoznań stawianych przez lekarzy u pacjentów zgłaszających się z kaszlem. Co to właściwie jest bronchit? Jak się go leczy?
Co to jest bronchit?
Bronchit to rzadko używane obecnie określenie na zapalenie oskrzeli, nazwa pochodzi od łacińskiego określenia na zapalenie oskrzeli, bronchitis.
W zależności od długości choroby wyróżniamy ostre (do 3 tygodni), podostre (3 do 8 tygodni) oraz przewlekłe (powyżej 8 tygodni). Zapalenie oskrzeli rozpoznawane jest na podstawie występowania objawów zakażenia układu oddechowego, wraz z utrzymującym się kaszlem po wykluczeniu zapalenia płuc. Rozpoznanie stawiane jest zwykle klinicznie, na podstawie wywiadu chorobowego i badania fizykalnego.
Objawy bronchitu
Wystąpienie objawów zapalenie oskrzeli jest najczęściej poprzedzone przybyciem kilka dni wcześniej przeziębienia. W przebiegu zapalenia oskrzeli pojawia się suchy, męczący kaszel, który często przechodzi w wilgotny, czyli z odkrztuszaniem plwociny. Towarzyszą temu zwykle objawy ogólnego rozbicia.
W przypadku przyspieszonego oddechu, przyspieszonej akcji serca, gorączki, złego stanu ogólnego chorobę należy różnicować z zapaleniem płuc.
Przyczyny bronchitu
Zdecydowanie najczęstszą przyczyną są zakażenia wirusowe, najczęściej są to wirusy grypy, paragrypy, RSV, adenowirusy. Patogeny te odpowiedzialne są zwykle za występowanie przeziębienia, tym niemniej czasami, gdy zapalenie obejmuje niższe partie dróg oddechowych powodują zapalenie oskrzeli.
Czy wiesz że: u osób szczepionych zakażenie B. pertussis także jest możliwe, ale choroba ma zdecydowanie łagodniejszy przebieg.
Zakażenia bakteryjne odpowiadają za zdecydowanie mniejszą liczbę przypadków choroby, mniej niż 10%. Jej przebieg jest jednak wtedy zwykle cięższy, a objawy bardziej wyrażone. Chorobę najczęściej powodują bakterie atypowe Mycoplasma pneumoniae i Chlamydophila pneumoniae, które powodują często również zapalenia płuc. Za zapalenie oskrzeli może być także odpowiedzialna Bordetella pertussis, która powoduje krztusiec.
Leczenie bronchitu
Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów. Zalecane jest spożywanie dużej ilości płynów, nawilżanie powietrza w jego otoczeniu oraz leki przeciwgorączkowe (np. paracetamol, ibuprofen). Efekt mogą przynieść także inhalacje 3% roztworem soli kuchennej. Nie udowodniono skuteczności stosowania leków przeciwkaszlowych.
Z racji tego, że za większość przypadków spowodowana jest wiurasami, przeciwwskazane jest włączanie antybiotyków w ramach leczenia 1 rzutu. Zastosowanie antybiotyku rozważyć w przypadku nieustępowania objawów przez okres dłuższy niż 2 tygodnie.
Bronchit u małych dzieci
Jest to choroba sezonowa, szczyt zachorowań przypada na miesiące jesienne i zimowe. Poza przeziębieniem, zapalenie oskrzeli jest najczęstszą przyczyną kaszlu u dzieci. U małych dzieci i niemowląt możliwy jest całkowicie bezgorączkowy przebieg, objawy mogą być słabiej wyrażone, dziecko mniej pobudzone, niechętnie zjada pokarm. Z tej racji niezwykle ważna jest uważna obserwacja przez rodziców, którzy potrafią wychwycić niepokojące zmiany zachowania pociechy.
Zapamiętaj: Leczenie bronchitu skupia się na łagodzeniu jego objawów
Przebieg choroby u dzieci nie różni się w stosunku do dorosłych. U dzieci do 2 roku życia bywają wyraźniej zaznaczone objawy niedrożności oskrzeli, skutkując dłuższym przebiegiem choroby. Starsze dzieci, podobnie jak dorośli, po kilkudniowym okresie objawowym zdrowieją bez powikłań.
Schematy leczenia pozostają takie same u pacjentów pediatrycznych i dorosłych. Podstawą pozostaje odpoczynek, nawadnianie oraz stosowanie leków przeciwgorączkowych.
Podsumowując, pod pojęciem bronchit rozumiemy zapalenie oskrzeli. Jest to niezwykle częsta, zwykle łagodna infekcja dróg oddechowych. Zwykle poprzedzona jest epizodem przeziębienia z katarem i poczuciem uogólnionego rozbicia. Leczenie skupia się na łagodzeniu objawów, z racji tego, że za większośc przypadków odpowiadają wirusy antybiotyki daje się tylko w wybranych przypadkach niepoddających się leczeniu. Głównym objawem choroby jest męczący kaszel. Zapalenie oskrzeli należy różnicować z zapaleniem płuc.