Parafina ciekła ma zastosowanie w wielu dziedzinach naszego życia. Jest powszechnie dostępna. Jej działanie szczególnie doceniane jest przez kosmetologów, rehabilitantów oraz gastrologów. Czym dokładnie jest parafina? Czy jest tylko kosmetykiem? Czy można stosować ją również doustnie?
Co to jest parafina ciekła?
Parafina jest substancją powstałą w wyniku destylacji ropy naftowej i dokładnego oczyszczenia. Nie rozpuszcza się w wodzie, natomiast rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych, np. terpentynie. W dotyku jest tłusta. W zależności od składu wyróżnia się parafinę ciekłą, miękką i twardą. Każda z nich ma inne zastosowanie. Parafina ciekła charakteryzuje się dużą zdolnością do magazynowania i powolnego oddawania ciepła. Jest substancją bezwonną i bezbarwną. Nazywana jest również olejem parafinowym.
Parafina ciekła – zastosowanie
Parafina ma wiele zastosowań. Przede wszystkim po podaniu doustnym ma działanie przeczyszczające. Dzięki hamowaniu zwrotnego wchłaniania wody z jelit oraz powlekaniu błony śluzowej jelita, rozmiękcza masy kałowe i w konsekwencji ułatwia wypróżnienie. Kolejne zastosowanie parafiny ciekłej to rehabilitacja i ciepłolecznictwo. Okłady z parafiny stosowane są jako leczenie stanów pourazowych, zespołu cieśni kanału nadgarstka, reumatoidalnego zapalenia stawów, czy zmian zwyrodnieniowych stawów. Zabiegi takie mają na celu dostarczenie z otoczenia energii cieplnej do tkanek. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśni, zwiększenie elastyczności więzadeł i torebek stawowych oraz zwiększenie miejscowego krążenie krwi. Może mieć również działanie przeciwbólowe. Parafina ciekła stosowana jest również w dermatologii jako emolient przy wspomaganiu leczeniu egzemy, atopowego zapalenia skóry (AZS) i łuszczycy.
Jak działa parafina ciekła?
Ważną cechą parafiny ciekłej, wykorzystywanej w gastrologii jest to, że jest ona nierozpuszczalna w wodzie. Dzięki tej cesze, po podaniu doustnym parafina hamuje zwrotne wchłanianie wody z jelita. Powoduje to rozmiękczanie masy kałowej i ostatecznie ułatwia wypróżnianie. Efekt przeczyszczający obserwujemy po kilkunastu godzinach od podania.
Parafina ciekła dzięki swoim specyficznym właściwościom fizycznym ma ogromne zdolności do magazynowania i powolnego oddawania ciepła. Te cechy parafiny wykorzystywane są w rehabilitacji i ciepłolecznictwie. Po zanurzeniu w niej części ciała, bardzo szybko zastyga tworząc warstwę izolującą. Dzięki temu możliwe jest zanurzenie, np. rąk w bardzo gorącej parafinie, w temperaturze wyższej niż granica tolerancji temperatury wody. Dodatkowo zapobiega to odparowywaniu wody z powierzchni ciała. Ta cecha parafiny powoduje, że skóra zostaje intensywnie natłuszczona. Zastygając, parafina zmniejsza swoją objętość i powoduje ucisk na ciało, dzięki czemu utrudnione jest oddawanie ciepła i nasila podgrzewanie danej części ciała.
Zapamiętaj: Zabiegów z parafiną nie stosuje się również u osób z osteoporozą.
Ciekła parafina stosowana jest również jako emolient. Polecana jest głównie dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Skóra u osób z tym schorzeniem jest bardzo wrażliwa, może być podrażniona, a pacjenci często odczuwają świąd. Bardzo ważnym elementem leczenia AZS jest pielęgnacja skóry w celu przywrócenie prawidłowej bariery skórnej. Parafina w emolientach tworzy warstwę ochronną na skórze i ogranicza narażenie na zewnętrzne czynniki drażniące. Dodatkowo warstwa ochronna powoduje intensywne natłuszczenie skóry, które jest bardzo ważne w leczeniu tego schorzenia.
Parafina ciekła na skórę
W dermatologii stosowanie ciekłej parafiny jest dość powszechne. Jest leczeniem uzupełniającym twardziny układowej, AZS oraz alergicznych zmian skórnych. Dzięki okładom z parafiny ciekłej skóra jest natłuszczona i zmniejsza się uczucie świądu. Zabiegi polegają na zanurzaniu rąk lub stóp w parafinie albo nakładaniu parafiny na ciało specjalnym pędzlem. Często stosowana jest jako dodatek i baza do kosmetyków dla skóry suchej i wrażliwej. Może być również stosowana jako emulsja do kąpieli. Warto wspomnieć, że jest substancją bardzo rzadko uczulającą, dlatego jest również stosowana w kosmetykach do pielęgnacji dzieci i niemowląt. Okłady z parafiny można stosować w okresie zimowym na suche i popękane dłonie.
Parafina ciekła na włosy
Stosowanie masek na włosy z parafiny powoduje ich intensywne nawilżenie. Tworzy ona na włosach barierę ochronną, dzięki czemu włosy zabezpieczone są przed działaniem szkodliwych substancji. Włosy po takiej masce są mniej wysuszona, a co za tym idzie są mniej podatne na łamanie. Okłady na skórę głowy wzmagają w niej krążenie krwi co powoduje lepsze jej ukrwienie i może spowodować pobudzenie porostu włosów. Maski z parafiną zwykle zawierają też różne witaminy oraz wyciągi z roślin, takie jak aloes, rumianek czy pokrzywa. Parafina ciekła zalecana jest dla włosów suchych i zniszczonych, nie do włosów przetłuszczających się. Parafina ciekła nie jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego bardzo trudną ją zmyć. Aby ją usunąć należy kilkakrotnie umyć włosy szamponem, albo użyć olejku do włosów. Można również zastosować odżywkę emolientową aby ułatwić usunięcie parafiny.
Parafina ciekła do masażu
Parafina ciekła jest płynna, bezbarwna i bezwonna dlatego idealnie nadaje się do masażu. Jest tłusta dlatego nadaje poślizg, przez co masaż jest łatwiejszy i przyjemniejszy. Dodatkowo jej funkcje natłuszczające spowodują, że masaż nie tylko będzie relaksujący ale i odżywczy dla naszej skóry.
Jak stosować ciekłą parafinę?
Jako środek przeczyszczający ciekłą parafinę stosujemy zgodnie z zaleceniami lekarza, zwykle rano albo na noc. Kremy i kosmetyki do zwykle stosowane jako codzienna pielęgnacja. Aby uzyskać oczekiwane przez nas efekty należy być systematycznym. Zabiegi rehabilitacyjne z parafiny nie powinny być stosowane bez wiedzy lekarza i rehabilitanta. To oni zalecą jak często i ile zabiegów wykonać. Jeżeli chodzi o zabiegi kosmetyczne, to ich częstość zależy tylko od naszych potrzeb, czasu i chęci. Nie należy jednak wykonywać ich zbyt często.
Czy wiesz że: parafina ciekła to po łacinie Paraffinum Liquidum?
Parafina ciekła – kontrowersje
Wokół parafiny krąży wiele kontrowersji. W mediach można znaleźć przeciwników oraz miłośników ciekłej parafiny. Przeciwnicy podkreślają, że parafina jest substancją powstającą z ropy naftowej i przez to jest szkodliwa. Chociaż trudno zaprzeczyć, że parafina powstaje z ropy to należy podkreślić, że jest poddawana wielu skomplikowanym reakcjom oczyszczania i dostosowania substancji do użytku przez człowieka. Przeciwnicy parafiny odradzają produkty z parafiną osobom z tłustą cerą. Jest to jak najbardziej dobra rada. Parafina jest substancją, która natłuszcza skórę. Dlatego zalecana jest osobom z suchą i atopową skórą. Znajdziemy również przeciwników stosowania parafiny ciekłej na włosy. Tę kwestę trudno rozstrzygnąć. Należy pamiętać, że parafina ciekła raczej sprawdzi się w przypadku suchych i łamliwych włosów. Jednakże warto samemu obserwować nasz organizm, nie zawsze to co sprawdzi się u koleżanki, będzie odpowiednie dla nas.
Parafina ciekła – przeciwwskazania
Stosowanie parafiny ciekłej na skórę zakazane jest w przypadku występowania na niej stanu zapalnego albo rany otwartej. Ocieplanie miejsca ze stanem zapalnym może tylko nasilić ten stan. Przeciwwskazane jest również u osób ze skłonnościami do krwawień i takich z upośledzonym odczuwaniem temperatury. Może to grozić poparzeniem. Zabiegów z parafiną nie stosuje się również u osób z osteoporozą. Kremy i kosmetyki z parafią nie są wskazane u osób z tłustą i mieszaną cerą.
Parafina to niezwykła substancja o wielu właściwościach. Okłady z parafiny oprócz medycznych działań są również bardzo przyjemne i odprężające. Wydają się idealnym rozwiązaniem na zniszczone chłodem i zimnem ręce.