[responsive_menu]

Kiedy stosować diklofenak? Właściwości i zastosowanie diklofenaku

Leki przeciwbólowe to duża grupa leków. Z powodu ogromnej dostępności, bardzo często leki te są nadużywane. Diklofenak jest jednym z takich preparatów. Kiedy można go stosować? Jakie są jego działania niepożądane i czy mogą go stosować ciężarne?

Co to jest diklofenak?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Diklofenak jest lekiem należącym do NLPZ, czyli niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Przy podaniu doustnym działa średnio 4-5h. Zaliczany jest do silnych NLPZ o krótkim czasie półtrwania, czyli krótkim czasie po którym w naszym organizmie będzie tylko połowa leku. Można dostać go bez recepty w mniejszych dawkach, natomiast w większych jest na receptę. Występuje jako pojedynczy lek albo w preparatach złożonych. W aptece dostępny jest pod postacią żelu, tabletek powlekanych, roztworu do wstrzyknięć, czopków, kropli do oczu, roztworu do płukania jamy ustnej i plastrów leczniczych. W zależności od zalecenia można wybrać odpowiednią dla siebie formę leku. Czas, po którym obserwujemy stężenie maksymalne w organizmie, zależy od drogi podania. Określamy je jako t max. Efekt przeciwbólowy po podaniu doustnym można uzyskać już po 30 minutach. Czas zależy między innymi od tego, czy lek przyjmiemy na czczo, czy po posiłku.

doustnie (p.o.)t max= około 4h
domięśniowo (i.m.)t max= około 20 minut
doodbytniczo (p.r.)t max= około 1h

Jakie jest zastosowanie diklofenaku?

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Jego główne zastosowanie to działanie przeciwbólowe. Ze względu na różne formy preparatów może być stosowany ogólnoustrojowo- doustnie/ dożylnie albo miejscowo- żel czy plastry lecznicze. Miejscowo możemy stosować diklofenak przeciwbólowo na zwichnięte i stłuczone kończyny, w łagodnych postaci choroby zwyrodnieniowej stawów, w pourazowych stanach zapalnych ścięgien, więzadeł i mięśni. Stosowany jest również w przypadku łokcia tenisisty oraz bólu pleców – tutaj przydatne są plastry z lekiem.

Zalecany jest w leczeniu migreny. Nie tylko zmniejsza ból głowy, ale również nudności i wymioty. Kobiety cierpiące na bolesne i obfite miesiączki, również często leczone są przez lekarzy ginekologów diklofenakiem. Oprócz działania przeciwbólowego, zmniejsza również krwawienie miesięczne. Diklofenak w formie płynu jest również stosowany jako leczenie objawowe w zapaleniu gardła, jamy ustnej, dziąseł oraz w stanach po zabiegach stomatologicznych. Jest lekiem pomocniczym w grypie i przeziębieniach, zmniejsza gorączkę oraz redukuje ból uogólniony ciała. Jest również stosowany w profilaktyce bólu pooperacyjnego u pacjentów hospitalizowanych. W okulistyce podawany jest pacjentom po operacji zaćmy i innych operacjach na oku. Zmniejsza stan zapalny oraz ból oka.

Jakie są właściwości diklofenaku?

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Ze względu na swoje właściwości, diklofenak należy do NLPZ. Ma właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz przeciwgorączkowe. Działanie jego polega na hamowaniu cyklooksygenaz, czyli enzymów, które uczestniczą w produkcji prostaglandyn. Natomiast prostaglandyny to mediatory stanu zapalnego. Dzięki swojemu działaniu, hamuje proces zapalny w naszym organizmie. Diklofenak łagodzi ból o nasileniu umiarkowanym i silnym. Działa również przeciwzapalnie przy różnego rodzajach urazach i ranach, zmniejszając nie tylko ból, ale także obrzęk. Stosowany w postaci 30% żelu usuwa zmiany skórne związane z rogowaceniem słonecznym. Mechanizm działania diklofenaku w leczeniu rogowacenia słonecznego nie jest do końca poznany. Przypuszcza się, że mają tutaj znaczenie jego właściwości przeciwzapalne, przeciwangiogenne (angiogeneza to proces tworzenia się naczyń krwionośnych) oraz przeciwproliferacyjne.

Diklofenak a przeciwwskazania

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Diklofenak przeciwwskazany jest osobom z nadwrażliwością na NLPZ, z niewydolnością wątroby, niewydolnością nerek, kobietom w III trymestrze ciąży. Jeżeli u kogoś po innych NLPZ (np. ibuprofen) wystąpiły takie działania niepożądane jak napad astmy, pokrzywka, czy nieżyt nosa, nie powinien przyjmować diklofenaku. Należy bardzo uważnie stosować go u osób z chorobami układu pokarmowego, takimi jak choroba Leśniowskiego Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, gdyż może nastąpić pogorszenie stanu. Diklofenak jest przeciwwskazany u osób z wrzodami żołądka lub dwunastnicy oraz z wywiadem w kierunku krwawienia z przewodu pokarmowego. Nie należy stosować diklofenaku u osób z niewydolnością serca, chorobą niedokrwienną serca i chorobami tętnic obwodowych. Osoby z nadciśnieniem tętniczym powinny przyjmować wszystkie NLPZ z uwagą i nie nadużywać ich. Diklofenak nie jest zalecany u osób < 14 r.ż.

DIKLOFENAK STOSOWANY OGÓLNOUSTROJOWO
częste działania niepożądane 

(rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale jednocześnie częściej niż u 1 na 100)  

bóle głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha, zmniejszony apetyt, wysypka oraz zwiększona aktywność wskaźników wątrobowych
niezbyt często (rzadziej niż u 1 pacjenta na 100, ale częściej niż u 1 na 1000)  kołatanie serca, ból w klatce piersiowej, a nawet zawał serca. Diklofenak charakteryzuje się większym ryzykiem sercowo-naczyniowym niż inne NLPZ.
rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000)reakcja anafilaktyczna, napad astmy, duszność, zapalenie błony śluzowej żołądka, krwawe wymioty i smoliste stolce
DIKLOFENAK STOSOWANY MIEJSCOWO
częste działania niepożądane 

(rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów, ale jednocześnie częściej niż u 1 na 100)  

zaczerwienienie skóry, wyprysk, wysypka, świąd oraz obrzęk 
rzadko (rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów, ale częściej niż u 1 na 10 000)pęcherzowe zapalenie skóry

Diklofenak a działania niepożądane

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

NLPZ, czyli czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne ze względu na swój mechanizm działania mogą powodować krwawienia, owrzodzenia i perforację przewodu pokarmowego. Ryzyko to rośnie wraz z wiekiem pacjenta oraz wywiadem w kierunku owrzodzeń przewodu pokarmowego. U prawie połowy pacjentów przyjmujących NLPZ przewlekle, występują nadżerki błony śluzowej żołądka, a u 15-30% stwierdza się wrzody. Czynnikiem wpływającym również na ryzyko krwawień i zmian w przewodzie pokarmowym jest długość terapii NLPZ i stosowanie ich w dużych dawkach oraz współwystępowanie zakażenia Helicobacter pylorii. Głównym lekiem stosowanym do zapobiegania powstawania wrzodów podczas przyjmowania NLPZ (> 4 tygodnie) są Inhibitory pompy protonowej (IPP). O ich włączeniu decyduje lekarz po zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego z pacjentem oraz ocenieniu jego ryzyka krwawienia z przewodu pokarmowego. Ryzyko względne wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego jest różne w zależności od rodzaju NLPZ. Najmniejsze jest przy stosowaniu ibuprofenu, dwa razy większe jest przy stosowaniu diklofenaku, a ponad 10 razy większe przy przyjmowaniu ketoprofenu. Należy pamiętać, aby diklofenak stosować w jak najmniejszej skutecznej dawce, nie dłużej niż jest to konieczne.

Zapamiętaj:

Diklofenak zalecany jest w leczeniu migreny. Nie tylko zmniejsza ból głowy, ale również nudności i wymioty.

Diklofenak a ciąża

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Diklofenak hamuje syntezę prostaglandyn, które oprócz tego, że są mediatorami stanu zapalnego, mają również ważne zadanie u kobiet ciężarnych. Ich hamowanie może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży oraz na rozwój zarodka, a później płodu. Badania kliniczne wskazują, że stosując diklofenak u ciężarnych na wczesnym etapie ciąży, zwiększamy ryzyko wystąpienia wad serca, wytrzewienia jelit u płodu, a nawet poronienia. Dlatego nie należy podawać diklofenaku w I i II trymestrze, o ile nie jest to konieczne. Stosowanie diklofenaku w III trymestrze jest zakazane. Może narazić płód na wystąpienie toksycznego działania na płuca, serca i nerki. Dodatkowo może dojść do hamowania skurczów macicy, co skutkuje opóźnieniem albo wydłużeniem porodu. Lek ten w niewielkich ilościach przenika do mleka matki, dlatego nie powinien być stosowany u kobiet karmiących piersią.

Jak dawkować diklofenak?

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Dawkowanie diklofenaku bardzo zależy od rodzaju choroby, pacjenta i drogi podania leku. Najczęściej jednak jest on podawany doustnie. Należy pamiętać, aby nie przyjmować diklofenaku na pusty żołądek. Można zażyć go przed albo w trakcie posiłku. Tabletek nie należy rozgryzać, ani rozdrabniać. Dawką standardową u dorosłych jest 100–150 mg/dobę w 2–3 dawkach podzielonych, 150 mg jest maksymalną dawką dobową. Taką samą dawkę można stosować per rectum, doodbytniczo. Jeżeli chodzi o leczenie miejscowe żelami i plastrami to długość stosowania preparatów zależna jest od odpowiedzi na leczenie i od wskazań. Standardowo diklofenak w postaci postaci żelu (1%) powinno stosować się 3–4 razy dziennie. Preparat w formie roztworu do płukania jamy ustnej i gardła należy stosować 2-3 razy dziennie, przez 30-60 sekund (15 ml roztworu).

Czy wiesz że:

diklofenak maksymalne stężenie we krwi osiąga po 1-2h?

Leki przeciwbólowe przez wielu z nas stosowane są bez zastanowienia i często w za dużych dawkach. Należy pamiętać o ich działaniach niepożądanych i konsekwencjach dla naszego zdrowia. Zostawmy leki przeciwbólowe na sytuacje kiedy naprawdę są nam potrzebne i zawsze postępujmy według zaleceń lekarza. Jeżeli nie jesteśmy pewni dawek, jakie powinniśmy wziąć, zajrzyjmy do ulotki zawsze dołączonej do leku. Są one również dostępne w internecie.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=215https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/011/228/original/Strony_od_MpD_2010_01-13.pdf?1467807935 https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/926/original/Strony_od_MpD_2011_06-8.pdf?1468413173

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.