Promienica to rzadka choroba, która występuje u ludzi i zwierząt. Do zakażenia dochodzi poprzez uszkodzenie błony śluzowej. Bakterie wywołujące promienicę wchodzą w skład naturalnej flory bakteryjnej człowieka. Leczenie obejmuje terapię chirurgiczną oraz farmakologiczną. Co warto wiedzieć w razie zachorowania na promienicę?
Co to jest promienica?
Promienica jest rzadką, przewlekłą chorobą zakaźną, wywoływaną przez Gram-dodatnie bakterie beztlenowe Actinomyces israelli. Bakterie z rodziny Actinomyces (promieniowce) występują w prawidłowej florze jamy ustnej oraz w końcowym odcinku przewodu pokarmowego i drogach rodnych.
Zapamiętaj: Promienica to choroba, która dotyka nie tylko ludzi, ale też zwierząt.
Jednak, aby bakterie, które naturalnie są w naszym organizmie doprowadziły do zakażenia, człowiek musi znajdować się w stanie obniżonej odporności lub wyniszczenia. Aby doszło do zakażenia tymi bakteriami musi nastąpić przerwanie ciągłości błony śluzowej oraz występowanie zmian martwiczych w obrębie miejsc występowania tych bakterii. Najczęściej choroba przebiega pod postacią promienicy szyjno-twarzowej, piersiowej i brzusznej, a u kobiet dodatkowo miednicy mniejszej.
Objawy promienicy
Promienica głównie objawia się zmianami skórnymi i niewielką gorączką. W zależności od rodzaju promienicy objawy mogą być różne, nie zawsze charakterystyczne dla tej jednostki chorobowej. Obraz zmian skórnych:
- Zmiany skórne na początku choroby mają charakter zapalny o nierównej powierzchni;
- Następnie powstają guzy, które z czasem rozmiękają i tworzą się przetoki;
- W wydzielinie ropnej z przetok obecne są charakterystyczne żółte ziarenka- „ziarna siarkowe”.
Stan kliniczny:
- Zazwyczaj ogólny stan chorego jest oceniany jako dobry;
- Niekiedy występuje gorączką około 38 stopni;
- Czasem dochodzi do szczękościsku.
W zależności od miejsca występowania promienicy objawy mogą się różnić:
- Promienica szyjno-twarzowa- jest to najczęstsza postać. Objawia się niebolesnym obrzękiem tkanek okolicy żuchwy, a następnie zakażenie szerzy się na okoliczne tkanki i powstają przetoki z charakterystycznymi ziarnami siarkowymi;
- Promienica piersiowa- najczęściej zajęte są płuca. Objawem jest kaszel, suchy lub wilgotny, duszność, ból w klatce piersiowej, gorączka;
- Promienica brzuszna i miednicy mniejszej- objawia się powoli wzrastającym guzem o charakterze zapalnym w okolicy lewego dołu biodrowego, gorączką, bólem brzucha, zmianą rytmu wypróżnień, nudnościami i wymiotami.
Okres trwania promienicy to zazwyczaj wiele miesięcy. Obraz kliniczny promienicy może przypominać chorobę nowotworową.
Przyczyny promienicy
Przyczyn promienicy może być wiele. Do najczęstszych zalicza się:
- Zabiegi w obrębie jamy ustnej;
- Brak dbałości o higienę jamy ustnej;
- Predysponowane są osoby z padaczką oraz alkoholicy- w tych grupach najczęściej dochodzi do przedostania się do drzewa oskrzelowego treści z jamy ustnej zawierającej promieniowce;
- Perforacja przełyku;
- Przebyte choroby jelit, zwłaszcza te przebiegające z perforacją jelita;
- Połknięcie ciała obcego;
- Stosowanie wkładek antykoncepcyjnych domacicznych;
- Stany wyniszczenia organizmu, takie jak: niedożywienie, choroba alkoholowa, cukrzyca, radioterapia, choroby nowotworowe i choroby układu immunologicznego.
Leczenie promienicy
Leczenie promienicy jest długotrwałym procesem. Po rozpoznaniu, które ustala się nie tylko na podstawie charakterystycznego obrazu klinicznego, ale także po wykonaniu szeregu badań.
Czy wiesz że: próchnica jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi promienicy?
Jednym z najważniejszych jest wykonanie posiewu wydzieliny z przetok w celu uwidocznienia bakterii i określenia ich rodzaju. Leczenie polega na podawaniu penicylin dożylnie przez okres około 6 tygodni, a następnie podawaniu ich doustnie przez 6-12 miesięcy. W razie potrzeby stosuje się dodatkowe leczenie chirurgiczne polegające na nacinaniu i opróżnianiu powstałych ropni oraz na wycinaniu zwłókniałych fragmentów skóry.
Czy promienica jest wyleczalna?
Tak, promienica zwykle jest wyleczalna. Jest to długi i żmudny proces, w którym podaje się duże dawki antybiotyków, jednak jest to terapia o potwierdzonej skuteczności. Możliwe są powikłania promienicy takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, ropień mózgu, ropień kości itp.
Promienica dotyka głównie osoby dorosłe, częściej mężczyzn. Najczęstsza zapadalność jest w wieku między 20 a 50 rokiem życia. Nie ma związku między występowaniem promienicy, a predyspozycjami związanymi z rasą czy czynnikami geograficznymi.