[responsive_menu]

Co to jest psychalgia, jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Zdarza się, że dana osoba skarży się na uporczywy ból, choć nie ma ku temu żadnych medycznych przesłanek. Jednocześnie ból ten jest realnie odczuwalny i nie jest wynikiem symulacji. Skąd się bierze psychalgia i jak można ją skutecznie leczyć?

Co to jest psychalgia?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

O psychalgii mówi się, kiedy dana osoba doświadcza bólu psychogennego. Jest to realny, często uporczywy ból powodowany czynnikami emocjonalnymi. Nie ma on podłoża organicznego i nie jest wynikiem stanu chorobowego. Dokucza jednak w realny sposób.  Na ogół manifestuje się jako ból głowy, kręgosłupa bądź żołądka.

Objawy psychalgii

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

 Psychalgię rozpoznać można poprzez następujące objawy:

  • uporczywy ból pochodzący z jednego lub kilku miejsc ciała, na ogół dotyczy układu krążenia, oddechowego lub pokarmowego;
  • obiektywne oznaki pobudzenia układu autonomicznego (m.in. pocenie się, zaczerwienienie na twarzy) lub subiektywne objawy o niespecyficznym charakterze (np. pieczenie, ściskanie);
  • pogorszenie funkcjonowania w życiu zawodowym i społecznym;
  • wystąpienie bądź nasilenie stresorów psychosocjalnych, np. rywalizacja w miejscu pracy, problemy finansowe, konflikty rodzinne;
  • rozumienie występującego bólu w kategoriach medycznych, brak powiązania z sytuacją życiową, czynnikami stresującymi;
  • skłonność do „samoleczenia się” – sięganie po środki przeciwbólowe i uspokajające, co może prowadzić nawet do rozwoju uzależnienia.

Przyczyny psychalgii

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

W diagnozie psychalgii należy wykluczyć organiczne podłoże dolegliwości, a także występowanie zaburzeń nastroju, lękowych, psychotycznych i dyspareunii, która jest dysfunkcją seksualną charakteryzującą się odczuwaniem bólu w trakcie współżycia.

Czy wiesz że:

ból psychogenny narasta wraz z wiekiem i występuje u większości osób po 65 roku życia?

Ból psychogenny rodzi się na skutek czynników emocjonalnych, wynikać może z doświadczania stresu, złości czy smutku. Wszystkie te stany wywołują reakcję ze strony układu nerwowego. Na ból psychogenny narażone są osoby, które mają słaby wgląd we własne emocje. Trudno jest im zobaczyć powiązanie między zaostrzeniem się bólu, a nasileniem stresorów i przykrych wydarzeń w życiu.

Leczenie psychalgii

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, która powinna być dopasowana do charakteru i podłoża zaburzeń. Często stosuje się terapię poznawczo-behawioralną, która uczy konkretnych technik radzenia sobie ze stresem.

Zapamiętaj:

Psychalgia nazywana jest też fibromalgią i polega na zaburzonej percepcji bólu.

Bardzo pomocna bywa również terapia psychodynamiczna, która pozwala zrozumieć wewnętrzne konflikty i nieuświadomione źródła występującego bólu. Poprawę przynieść może także nauka technik relaksacyjnych. W niektórych przypadkach włącza się leczenie farmakologiczne.

Idea bólu psychogennego jest często stygmatyzowana. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawę, że ból, na który skarży się dana osoba jest realny i negatywnie wpływa na jej codzienne funkcjonowanie. Równocześnie ból ten jest sygnałem ze strony ciała, że w życiu takiej osoby dzieje się coś bardzo trudnego – należy więc poszukać profesjonalnej pomocy.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 3, średnia: 2,33
Co to jest psychalgia, jej objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

(aby otrzymywać powiadomienia tylko z wybranych kategorii wskaż je na liście)