Paryż to jedno z najsłynniejszych miast na świecie, znane chyba każdemu. To pełne pięknej architektury, niesamowitej atmosfery i artystycznego ducha miejsce, które przyciąga wielu turystów z całego świata, również z bardzo odległych krajów. Niektórzy jednak czują się po przyjeździe do Paryża rozczarowani, czemu mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy. Czym jest syndrom paryski i jak go wyleczyć?
Co to jest syndrom paryski?
Syndrom paryski dotyczy turystów przyjeżdżających po raz pierwszy do Paryża, który nie spełnił ich oczekiwań, budowanych w oparciu o znane obrazy, pocztówki, filmy i zdjęcia z katalogów podróży. Ta wyidealizowana wizja miasta jest dodatkowo utrwalana przez liczne stereotypy, które mówią, że Paryż to miasto miłości, pełne bogatych i sławnych ludzi oraz artystycznych inspiracji. Rozdźwięk między tymi wyobrażeniami, a rzeczywistością sprawia, że niektórzy odwiedzający miasto doznają szoku, któremu towarzyszą nieprzyjemne objawy np. ataki paniki, bądź przygnębienie. Co ciekawe, syndrom paryski jest najczęściej odnotowywany w przypadku japońskich turystów, choć przydarzyć się może także osobie pochodzącej z innego kraju.
Objawy syndromu paryskiego
Objawy syndromu paryskiego są bardzo różnorodne. Można podzielić je na trzy grupy:
- objawy fizjologiczne, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca, duszność, nadmierna potliwość, wymioty, uderzenia gorąca, brak apetytu, czy po prostu ataki paniki,
- objawy natury emocjonalnej, np. poczucie niepokoju bądź przygnębienia,
- objawy psychotyczne takie jak halucynacje, urojenia, depersonalizacja (poczucie nierealności otaczającego świata), czy depersonalizacja (poczucie nierealności własnej osoby).
Przyczyny syndromu paryskiego
Syndrom paryski jest przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania turysty, wobec odwiedzanego właśnie Paryża, ale geneza dolegliwości ma głębsze podłoże. Wśród przyczyn wymienia się:
- wyidealizowany i nierealny obraz miasta,
- zmęczenie podróżą,
- wysoką reaktywność układu nerwowego,
- występowanie podobnych objawów w przeszłości,
- różnice kulturowe.
Czy wiesz że: Tahir Shah napisał książkę pt. “Syndrom paryski” poświęconą tej dolegliwości?
Uwagę przykuwa fakt, że syndrom paryski najczęściej diagnozowany jest wśród turystów japońskich. Wynika to przede wszystkim z tego, że w japońskiej kulturze Paryż cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem, kojarząc się głównie z bogactwem i pięknem architektury. Dla wielu Japończyków jest to miasto miłości, pełne wina, słodkości, urokliwych zaułków, uprzejmych i elegancko ubranych ludzi. W praktyce jednak Paryż jest dynamicznym miastem, pełnym zabieganych, nie zawsze miło nastawionych do turystów mieszkańców, a dodatkowo boryka się ono z wieloma problemami takimi jak ubóstwo, bezdomność, hałas, czy brud. Dla japońskich turystów podróż do Paryża jest często pierwszą wizytą w odległym zakątku świata, jakim jest dla nich Europa. Do dużego zmęczenia spowodowanego długą podróżą, dokłada się więc szok kulturowy i językowy.
Syndrom paryski – diagnostyka
Syndrom paryski jest diagnozowany w przypadku osób, które zgłaszają się w Paryżu do specjalisty, skarżąc się na różnego typu objawy psychiczne i fizyczne. Niektórzy turyści, w wyniku dziwacznych i niepokojących zachowań, mogą również trafić na obserwację. Należy wówczas wykluczyć inne przyczyny występujących objawów. Jedną z kluczowych kwestii, jest zdanie pacjenta na temat miasta. Osoby wprost wyrażają swoje rozczarowanie miastem, mówią o swoich wysokich oczekiwaniach wobec znanego wcześniej z pocztówek Paryża.
Syndrom paryski – leczenie
Syndrom paryski na ogół ustępuje samoczynnie. Jeśli jednak objawy są dla danej osoby zbyt dokuczliwe, można włączyć leczenie, które będzie łagodzić nieprzyjemne dolegliwości.
Zapamiętaj: Syndrom paryski dotyczy turystów przyjeżdżających po raz pierwszy do Paryża, który nie spełnił ich oczekiwań, budowanych w oparciu o znane obrazy, pocztówki, filmy i zdjęcia z katalogów podróży.
W przypadku wystąpienia syndromu paryskiego dobrze jest porozmawiać z psychologiem bądź bliską osobą – opowiedzieć o swoim rozczarowaniu i oczekiwaniach. Bardzo ważne jest, by zbudować w swojej głowie nowy, bardziej realistyczny obraz Paryża. Osoba, która doświadczyła tej dolegliwości może widzieć stolicę Francji w bardzo negatywnym świetle, co również nie jest adekwatne. Zaakceptowanie miasta takim, jakim jest, a także pozbycie się własnych iluzji, to najlepsza droga, by lepiej zrozumieć Paryż, a także cieszyć się z atrakcji jakie oferuje.
Syndrom paryski jest przykładem na to, jak bardzo ludzie potrafią budować i karmić swoje oczekiwania, w nadziei, że zobaczą coś niesamowitego i spektakularnego. Niestety, zderzenie z rzeczywistością może być bardzo nieprzyjemne. Warto mieć na uwadze, że świat filmu, sztuki i mediów nie zawsze pokazuje całą prawdę o słynnym Paryżu.