[responsive_menu]

Co to jest syndrom paryski? Objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Paryż to jedno z najsłynniejszych miast na świecie, znane chyba każdemu. To pełne pięknej architektury, niesamowitej atmosfery i artystycznego ducha miejsce, które przyciąga wielu turystów z całego świata, również z bardzo odległych krajów. Niektórzy jednak czują się po przyjeździe do Paryża rozczarowani, czemu mogą towarzyszyć nieprzyjemne objawy. Czym jest syndrom paryski i jak go wyleczyć?

Co to jest syndrom paryski?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Syndrom paryski dotyczy turystów przyjeżdżających po raz pierwszy do Paryża, który nie spełnił ich oczekiwań, budowanych w oparciu o znane obrazy, pocztówki, filmy i zdjęcia z katalogów podróży. Ta wyidealizowana wizja miasta jest dodatkowo utrwalana przez liczne stereotypy, które mówią, że Paryż to miasto miłości, pełne bogatych i sławnych ludzi oraz artystycznych inspiracji. Rozdźwięk między tymi wyobrażeniami, a rzeczywistością sprawia, że niektórzy odwiedzający miasto doznają szoku, któremu towarzyszą nieprzyjemne objawy np. ataki paniki, bądź przygnębienie. Co ciekawe, syndrom paryski jest najczęściej odnotowywany w przypadku japońskich turystów, choć przydarzyć się może także osobie pochodzącej z innego kraju.

Objawy syndromu paryskiego

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Objawy syndromu paryskiego są bardzo różnorodne. Można podzielić je na trzy grupy:

  • objawy fizjologiczne, takie jak zawroty głowy, kołatanie serca, duszność, nadmierna potliwość, wymioty, uderzenia gorąca, brak apetytu, czy po prostu ataki paniki,
  • objawy natury emocjonalnej, np. poczucie niepokoju bądź przygnębienia,
  • objawy psychotyczne takie jak halucynacje, urojenia, depersonalizacja (poczucie nierealności otaczającego świata), czy depersonalizacja (poczucie nierealności własnej osoby).

Przyczyny syndromu paryskiego

Ekspresy do kawy Melitta szeroki wybórSprawdź ofertę >

Syndrom paryski jest przede wszystkim odpowiedzią na oczekiwania turysty, wobec odwiedzanego właśnie Paryża, ale geneza dolegliwości ma głębsze podłoże. Wśród przyczyn wymienia się:

  • wyidealizowany i nierealny obraz miasta,
  • zmęczenie podróżą,
  • wysoką reaktywność układu nerwowego,
  • występowanie podobnych objawów w przeszłości,
  • różnice kulturowe.
Czy wiesz że:

Tahir Shah napisał książkę pt. “Syndrom paryski” poświęconą tej dolegliwości?

Uwagę przykuwa fakt, że syndrom paryski najczęściej diagnozowany jest wśród turystów japońskich. Wynika to przede wszystkim z tego, że w japońskiej kulturze Paryż cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem, kojarząc się głównie z bogactwem i pięknem architektury. Dla wielu Japończyków jest to miasto miłości, pełne wina, słodkości, urokliwych zaułków, uprzejmych i elegancko ubranych ludzi. W praktyce jednak Paryż jest dynamicznym miastem, pełnym zabieganych, nie zawsze miło nastawionych do turystów mieszkańców, a dodatkowo boryka się ono z wieloma problemami takimi jak ubóstwo, bezdomność, hałas, czy brud. Dla japońskich turystów podróż do Paryża jest często pierwszą wizytą w odległym zakątku świata, jakim jest dla nich Europa. Do dużego zmęczenia spowodowanego długą podróżą, dokłada się więc szok kulturowy i językowy.

Syndrom paryski – diagnostyka

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Syndrom paryski jest diagnozowany w przypadku osób, które zgłaszają się w Paryżu do specjalisty, skarżąc się na różnego typu objawy psychiczne i fizyczne. Niektórzy turyści, w wyniku dziwacznych i niepokojących zachowań, mogą również trafić na obserwację. Należy wówczas wykluczyć inne przyczyny występujących objawów. Jedną z kluczowych kwestii, jest zdanie pacjenta na temat miasta. Osoby wprost wyrażają swoje rozczarowanie miastem, mówią o swoich wysokich oczekiwaniach wobec znanego wcześniej z pocztówek Paryża.

Syndrom paryski – leczenie

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Syndrom paryski na ogół ustępuje samoczynnie. Jeśli jednak objawy są dla danej osoby zbyt dokuczliwe, można włączyć leczenie, które będzie łagodzić nieprzyjemne dolegliwości.

Zapamiętaj:

Syndrom paryski dotyczy turystów przyjeżdżających po raz pierwszy do Paryża, który nie spełnił ich oczekiwań, budowanych w oparciu o znane obrazy, pocztówki, filmy i zdjęcia z katalogów podróży.

W przypadku wystąpienia syndromu paryskiego dobrze jest porozmawiać z psychologiem bądź bliską osobą – opowiedzieć o swoim rozczarowaniu i oczekiwaniach. Bardzo ważne jest, by zbudować w swojej głowie nowy, bardziej realistyczny obraz Paryża. Osoba, która doświadczyła tej dolegliwości może widzieć stolicę Francji w bardzo negatywnym świetle, co również nie jest adekwatne. Zaakceptowanie miasta takim, jakim jest, a także pozbycie się własnych iluzji, to najlepsza droga, by lepiej zrozumieć Paryż, a także cieszyć się z atrakcji jakie oferuje.

Syndrom paryski jest przykładem na to, jak bardzo ludzie potrafią budować i karmić swoje oczekiwania, w nadziei, że zobaczą coś niesamowitego i spektakularnego. Niestety, zderzenie z rzeczywistością może być bardzo nieprzyjemne. Warto mieć na uwadze, że świat filmu, sztuki i mediów nie zawsze pokazuje całą prawdę o słynnym Paryżu.

Cynk organiczny to naturalne wsparcie Twojego zdrowia
Więcej informacji >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Hartley D., Vacation That Makes People Mentally Ill, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://www.psychologytoday.com/us/blog/machiavellians-gulling-the-rubes/201609/vacations-make-people-mentally-ill (12.01.2020). Speed B., Is “Paris Syndrome” actually a real thing?, [w:] CityMetric [online]. Dostępny w Internecie: https://www.citymetric.com/horizons/paris-syndrome-actually-real-thing-1705 (12.01.2020).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.