[responsive_menu]

Co to jest zespół sawanta? Objawy, przyczyny. Czy wymaga leczenia?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Zespół sawanta to dysfunkcja mózgu, która zaskakuje i intryguje. Jak jest bowiem możliwe, by osoba o niskim ilorazie inteligencji posiadała wyjątkowe, czy wręcz wybitne zdolności w jednej dziedzinie? Warto bliżej przyjrzeć się objawom i przyczynom tego zespołu. Czy podlega on leczeniu?

Co to jest zespół sawanta?

Chcesz się zdrowo odżywiać?Umów się na konsultację z dietetykiem >

O zespole sawanta mówi się, kiedy osoba z zaburzeniami rozwoju (najczęściej jest to autyzm) posiada niezwykłe, choć zawężone do jednej dziedziny zdolności np. muzyczne czy matematyczne. IQ tych osób mieści się na ogół w przedziale 40-70. Zespół sawanta zdecydowanie częściej występuje u mężczyzn. Sawantyzm zawsze opiera się o niezwykłe umiejętności pamięciowe.

Zespół sawanta – objawy

Produkty z kuchni Św. Hildegardy w konkurencyjnych cenach !Kliknij i sprawdź teraz >

Sawantyzm można podejrzewać u osoby, która posiada niski iloraz inteligencji, a jednocześnie przejawia niezwykłe umiejętności w określonej dziedzinie. Może ona być szczególnie uzdolniona na polu artystycznym (np. malarstwo), motorycznym (np. świetna orientacja w terenie), muzycznym (np. gra na fortepianie), rachunkowym (np. dokładne obliczanie skomplikowanych działań matematycznych), czy językowym (np. zapamiętywanie dużej ilości słów w krótkim czasie choć bez rozumienia ich znaczenia).

Zespół sawanta – przyczyny

Szczoteczki (elektryczne i soniczne), akcesoria - szeroka oferta, konkurencyjne ceny.Kliknij i sprawdź dzisiejsze promocje >

Liczne badania wskazują na to, że przyczyną upośledzenia jest uszkodzenie lewej półkuli mózgu. W związku z tym aktywność tzw. kory nowej w półkuli prawej jest większa, co ma zrekompensować utracone funkcje. To dlatego sawanci przejawiają głównie wybitne zdolności z dziedzin wizualnych i artystycznych, związanych z funkcjami prawej półkuli. Statystycznie zespół sawanta pojawia się najczęściej u osób z autyzmem, w drugiej kolejności u osób z niepełnosprawnością intelektualną i uszkodzeniami mózgu. Syndrom sawanta ma najczęściej charakter wrodzony.

Zespół sawanta – diagnostyka

Jak zwiększyć sprzedaż w swoim sklepie z wyszukiwarki Google?Bezpłatna konsultacja >

Na ogół zdolności prezentowane przez daną osobę są na tyle spektakularne, że nie ulega wątpliwości, że jest ona sawantem.

Zapamiętaj:

Sawantyzm można podejrzewać u osoby, która posiada niski iloraz inteligencji, a jednocześnie przejawia niezwykłe umiejętności w określonej dziedzinie.

Warunkiem do stwierdzenia tego zespołu jest jednak dysproporcja między prezentowaną umiejętnością a niskim ilorazem inteligencji i ogólnym zaburzeniem rozwoju. Zespół sawanta nie jest uważany za chorobę, dlatego nie diagnozuje się go w klinicznym sensie.

Zespół sawanta – leczenie

Idealny system rezerwacji wizyt online?Sprawdź Reservante - teraz 30 dni za darmo >

Ponieważ zespół sawanta nie jest uznawany za chorobę, nie podlega on leczeniu. Termin używany jest po to, by opisać niezwykłą właściwość mózgu polegającą na rekompensowaniu sobie utraconych funkcji.

Czy wiesz że:

istnieje wiele filmów poruszających tematykę sawantyzmu m.in “Forrest Gump”, “Rain Man”, czy “Kod Merkury”?

Ponadprzeciętne zdolności mogą mieć bardzo pozytywny wpływ na życie danej osoby – będzie ona wzbudzać zainteresowanie, przez co wzrosną jej kompetencje społeczne, co jest szczególnie pożądane w przypadku osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Rozwój i prezentowanie swoich niezwykłych umiejętności może przynieść takim ludziom wiele satysfakcji, a także ponieść ich poczucie własnej wartości. Ćwiczenie posiadanych zdolności to również dobry sposób na to, by sawant mógł usprawnić swoje funkcjonowanie w codziennym życiu.

Zespół sawanta obrazuje jedną z najbardziej zdumiewających funkcji mózgu, który potrafi zrekompensować sobie utratę pewnych funkcji w innych swoich obszarach. Nic dziwnego, że po temat ten sięgają chętnie pisarze, czy filmowcy. Mózg ludzki nie przestaje zdumiewać, a zespół sawanta cały czas jest przez naukowców badany i analizowany.

Chcesz się zdrowo odżywiać?
Umów się na konsultację z dietetykiem >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to jest zespół sawanta? Objawy, przyczyny. Czy wymaga leczenia?

Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA

Aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach tylko z wybranych kategorii, zaznacz je na poniższej liście.