[responsive_menu]

Co to są postanowienia noworoczne i jak w nich wytrwać?

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Wraz z nadejściem nowego roku, wiele osób stawia przed sobą ambitne wyzwania. To może być utrata dodatkowych kilogramów, awans zawodowy czy nauczenie się nowego języka. Niestety, większość ludzi nie realizuje swoich noworocznych postanowień. Co warto więc zrobić, aby tym razem w nich wytrwać?

Co to są postanowienia noworoczne?

Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania pęcherza i dolnych dróg moczowychDowiedz się więcej >

Noworoczne postanowienia to określone cele, do których dana jednostka zobowiązuje się dążyć przez najbliższe dwanaście miesięcy. Często wymagają one wytrwałości i systematyczności, przez co ich realizacja wcale nie należy do najłatwiejszych. Można jednak wytrwać w swoich postanowieniach, jeśli uda się utrzymać motywację i opracować odpowiedni plan działania. W wielu przypadkach noworoczne postanowienia są jednak zbyt ogólne albo mają po prostu charakter marzenia lub życzenia.

Najpopularniejsze postanowienia noworoczne

Najlepsze akcesoria gamingowe - sprawdź aktualne promocjeDowiedz się więcej >

Postanowienia noworoczne mogą być rozmaite, pewne jednak określone dążenia cieszą się większą popularnością. Wśród nich wymienić można zwiększenie aktywności fizycznej, utratę zbędnych kilogramów czy zmianę nawyków żywieniowych. Wielu palaczy usiłuje rzucić swój nałóg. Ludzie często decydują się zainwestować więcej czasu w swoje hobby, np. czytanie. Część osób deklaruje chęć nabycia nowych umiejętności, co może oznaczać naukę obcego języka czy zdobycie prawa jazdy. Nie brakuje także bardziej ogólnych postanowień jak częstsze podróżowanie czy znalezienie miłości życia.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Preparat na układ krążenia, z koenzymem Q10, wzmacniający serceSprawdź ofertę >

Aby wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych należy przede wszystkim ukonkretnić swój cel. Osoba, która chciałaby schudnąć powinna więc określić, ile kilogramów chce zrzucić. Z kolei człowiek, który chciałby nauczyć się nowego języka, musi zastanowić się, jaki poziom zaawansowania jest dla niego osiągalny w rok nauki. Tak określone cele należy rozłożyć na mniejsze kroki, czyli przygotować strategię działania. W przypadku osoby, która dąży do redukcji wagi będzie to plan treningów i konkretne zmiany w diecie. Ucząc się z kolei nowego języka, warto zastanowić się po jakie metody sięgnąć i ile czasu przeznaczyć na lekcje tygodniowo. Program działań najlepiej jest zapisać, co ułatwi wdrażanie go w życie i monitorowanie.

Istotne jest także to, aby postanowienie było realne i osiągalne. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka działa zniechęcająco. Warto jednak być w swoich założeniach elastycznym. Czasem lepiej jest odbyć skrócony trening, niż całkowicie z niego rezygnować. Taka postawa będzie sprzyjać budowaniu nawyków, które w procesie wdrażania noworocznych postanowień są bardzo ważne. Dobrze także uzbroić się w cierpliwość i nagradzać za małe sukcesy. W osiągnięciu celu pomaga podzielenie się swoim postanowieniem z innymi. Presja społeczna będzie czynnikiem motywującym do wysiłku. Bliscy z pewnością będą dopytywać o postępy w treningach czy nauce. W utrzymaniu motywacji pomóc może również wizualizacja. Warto wyobrażać sobie własne samopoczucie po osiągnięciu celu. Jednocześnie trzeba nastawić na błędy czy porażki. Nie powinny one jednak działać zniechęcająco, gdyż są naturalną częścią procesu wdrażania zmian.

Dlaczego przerywamy postanowienia noworoczne?

Cynk organiczny - naturalne wsparcie Twojego zdrowiaDowiedz się więcej >

Osób, które wytrwały w swoich noworocznych postanowieniach jest niewiele. Większość ludzi porzuca swoje dążenia. Wynika to z kilku powodów. Często cele nie są skonkretyzowane, przez co nie można stworzyć adekwatnego i realnego planu działania. Wiele osób zniechęca się także przy pierwszych próbach zmiany swojego zachowania – nie mają wystarczająco dużo cierpliwości lub są rozczarowane brakiem szybkich efektów. Dość często można spotkać się także z brakiem wystarczająco silnej motywacji. Realizacja postanowień traktowana jest jako coś, co warto byłoby osiągnąć, co przyniosłoby wiele satysfakcji, ale z drugiej strony nie jest czymś koniecznym czy niezbędnym. Wielu ludzi poddaje się także przy drobnych niepowodzeniach, zamiast po prostu wrócić do swojego planu w kolejnych dniach.

Postanowienia noworoczne dla kobiet

Suplement diety opracowany specjalnie dla kobiet w ciąży od 13. tyg. do końca karmienia piersiąDowiedz się więcej >

Kobiece postanowienia noworoczne często koncentrują się na rozwoju i podnoszeniu kwalifikacji, choć nie brakuje pań, które chciałaby więcej czasu spędzać z rodziną. Wiele celów związanych jest z poprawą wyglądu i zdrowym stylem życia, jak zmiana diety, regularna aktywność fizyczna czy częstsze wizyty u kosmetyczki. Kobiety mogą koncentrować się także na kwestii oszczędzania pieniędzy. Wiele z nich ma także postanowienia mniej zadaniowe. Dotyczą one lepszego samopoczucia, a także większej wiary we własne siły i pewności siebie – jest więc to wybór pewnego stanu umysłu na najbliższe dwanaście miesięcy.

Czy wiesz że:

choć Nowy Jork to miasto wielu szans, okazuje się, że aż 80% procent badanych przez YouGov mieszkańców tego miasta przyznało się do porzucenia swoich noworocznych postanowień na rok 2020?

Postanowienia noworoczne dla mężczyzn

Przygotuj się na jesień - suplementy diety, oczyszczacze powietrza, narzędzia do porządków do domu i ogrodu i nie tylko...Sprawdź ofertę >

Wraz z nadejściem nowego roku również mężczyźni podejmują różnego rodzaju postanowienia. Często koncentrują się oni na kwestii zdrowia (“rzucę palenie”), chcą także zadbać o kondycję fizyczną (“kupię wreszcie karnet na siłownię”). Wielu panów stawia też na rozwój zawodowy, chcąc uzyskać nowe kwalifikacje, nastawiając się na ambitne projekty do zrealizowania czy otrzymanie podwyżki. Niektórzy decydują się na rzucenie palenia, inni na ograniczenie alkoholu, a jeszcze inni na zmniejszenie liczby godzin poświęconych na komputerowe gry. Również panowie decydują się czasem na cele bardziej ogólne, jak wiara we własne umiejętności czy optymizm w patrzeniu na przyszłość.

Postanowienia na nowy rok dla dzieci

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Postanowienia noworoczne to idealna okazja dla dzieci, by ćwiczyć systematyczność i zdobywać nowe umiejętności. Potrzebują one jednak pomocy osoby dorosłej. Najlepiej jest zapytać dziecko, co jest jego marzeniem i pomóc mu ukonkretnić cel. Jeśli pociecha chciałaby nabyć określony przedmiot lub zabawkę, można z nią opracować plan dotyczący oszczędzania. Dziecko może np. odkładać ze swoich kieszonkowych, co pozwala mu poznać wartość pieniądza. Jeśli pociecha z kolei marzy o nabyciu nowej umiejętności, np. chce się nauczyć tańczyć, warto zastanowić się, co może jej w tym pomóc. Zajęcia w szkole tańca? A może ćwiczenie w domu z odpowiednimi nagraniami? Należy ustalić częstotliwość treningów, a następnie motywować dziecko, przypominać mu o postanowieniu, chwalić za drobne sukcesy i uświadamiać postępy.

Zapamiętaj:

Realizacja postanowień traktowana jest jako coś, co warto byłoby osiągnąć, co przyniosłoby wiele satysfakcji, ale z drugiej strony nie jest czymś koniecznym czy niezbędnym. Wielu ludzi poddaje się także przy drobnych niepowodzeniach, zamiast po prostu wrócić do swojego planu w kolejnych dniach.

Noworoczne postanowienia nie muszą być klapą. Ważne jednak, by dokładnie je sprecyzować i stworzyć plan działania. Oczywiście, nowy rok to nie jedyna okazja do modyfikacji nawyków czy nauki nowych umiejętności. Każdy moment jest dobry, żeby wdrażać w swoje życie zmiany – ważna jest jednak gotowość do pracy, cierpliwość i motywacja.

Cynk organiczny naturalnie wspiera Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Co to są postanowienia noworoczne i jak w nich wytrwać?

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

Neuhaus M., New Year’s Resolutions 2021, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: www.psychologytoday.com/us/blog/statistical-life/201901/the-only-new-years-resolution-youll-ever-need (09.01.2021). Hills T., The Only New Year’s Resolution You’ll Ever Need, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: www.psychologytoday.com/us/blog/statistical-life/201901/the-only-new-years-resolution-youll-ever-need (09.01.2021).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.