Spis treści
Naczyniak wątroby jest łagodną zmianą nowotworową często diagnozowaną przypadkowo podczas wykonywania badania USG jamy brzusznej. Słysząc termin “zmiana nowotworowa” pacjenci mogą odczuwać strach i niepokój, jednak czy w tym przypadku jest to uzasadnione? Czy naczyniak wymaga leczenia oraz jakie są możliwości terapeutyczne? Co trzeba wiedzieć o naczyniaku wątroby?
Czym jest naczyniak wątroby?
Naczyniak wątroby, nazywany także naczyniakiem jamistym, jest najczęstszym łagodnym nowotworem wątroby, który swoją budową przypomina skupisko poplątanych naczyń krwionośnych. Jest zbudowany z mnogich i wypełnionych krwią kanałów pokrytych śródbłonkiem (nabłonkiem wyścielającym naczynia krwionośne od wewnątrz). Naczyniak jamisty jest zmianą o charakterze łagodnym. Oznacza to, że nowotwór nie tworzy przerzutów, nie nacieka na otaczające tkanki, a po usunięciu zmiany nie dochodzi do wznowy, czyli ponownego rozrostu nowotworu w tym samym miejscu.
Zapamiętaj: Naczyniak wątroby jest łagodnym rodzajem nowotworu wątroby.
Szacuje się, że naczyniaki wątroby mogą występować nawet u 5% ludzi dorosłych, z czego znacznie częściej spotykane są u kobiet. Zwykle do rozpoznania tego łagodnego guza wątroby dochodzi zupełnie przypadkowo w trakcie diagnostyki innych schorzeń wątroby i dróg żółciowych. Zazwyczaj naczyniak jest pojedynczy, jednak zdarzają się przypadki mnogiego występowania naczyniaków wątroby. Wielkość naczyniaków przeważnie nie przekracza 3 centymetrów, niemniej istnieją przypadki olbrzymich zmian osiągających nawet do 10 centymetrów.
W diagnostyce tego schorzenia wykorzystuje się badania obrazowe. Lekarz stawia diagnozę na podstawie wyników badania ultrasonograficznego (USG), tomografii komputerowej (TK), czy rezonansu magnetycznego (MR).
Objawy naczyniaka wątroby

W większości przypadków naczyniaki wątroby przyjmują nieduże rozmiary i pacjenci nie doświadczają żadnych objawów związanych z ich obecnością. Jednak w przypadku większych naczyniaków (zwykle przekraczających 4 centymetry) pacjenci mogą odczuwać dolegliwości, takie jak:
- Bóle brzucha;
- Uczucie pełnego brzucha po lekkim posiłku;
- Utratę apetytu;
- Nudności;
- Wymioty.
Wymienione objawy nie są charakterystyczne dla naczyniaka wątroby, mogą być spowodowane innymi schorzeniami, dlatego nie powinny być lekceważone! W przypadku utrzymywania się tego typu objawów konieczna jest konsultacja lekarska.
Przyczyny naczyniaka wątroby
Przyczyny powstawania naczyniaka wątroby nie są w pełni poznane. Przypuszcza się, że naczyniaki są wrodzone, co oznacza, że są obecne już w momencie narodzin. Możemy wyróżnić czynniki zwiększające ryzyko występowania dolegliwości wynikających z tego schorzenia, takie jak:
- Płeć żeńska: szacuje się, że naczyniaki występują nawet pięciokrotnie częściej u kobiet;
- Wiek: diagnoza jest stawiana najczęściej między 30, a 50 rokiem życia;
- Czynniki genetyczne: występowanie schorzenia u osoby spokrewnionej;
- Czynniki hormonalne: hormonalna terapia zastępcza, antykoncepcja doustną oraz ciąża. Uważa się, że estrogen (żeński hormon płciowy) odgrywa rolę we wzroście naczyniaka wątroby.
Leczenie naczyniaka wątroby

Zwykle naczyniaki wątroby nie wymagają leczenia i wystarczającym postępowaniem jest obserwacja zmiany poprzez regularne obrazowe badania kontrolne, niemniej zdarzają się sytuacje, gdy leczenie jest konieczne. Duże naczyniaki (przekraczające 6 centymetrów) mogą być przyczyną: krwawień, trombocytopenii (spadku ilości płytek krwi), koagulopatii ze zużycia (zaburzenia krzepnięcia krwi spowodowanego zużyciem czynników krzepnięcia) oraz silnych dolegliwości bólowych. W takich sytuacjach konieczna może być operacja i chirurgiczne usunięcie zmiany.
Czy wiesz że: na naczyniaka wątroby 5 razy częściej chorują kobiety?
Alternatywą dla resekcji (usunięcia) naczyniaka jest zabieg embolizacji z wykorzystaniem radiologii interwencyjnej. Embolizacja polega na zablokowaniu dopływu krwi do guza poprzez zatkanie naczynia doprowadzającego krew do zmiany nowotworowej. Wybór odpowiedniej metody leczenia zależy od takich czynników jak: wielkość zmiany, liczba naczyniaków i ich lokalizacja.
Świadomość obecności zmiany nowotworowej w wątrobie może być nieprzyjemna i budzić niepokój, jednak należy pamiętać, że naczyniak wątroby jest zmianą o charakterze łagodnym. Naczyniaki zwykle nie manifestują się żadnymi objawami klinicznymi i nie wymagają leczenia. Lekarz zaleca obserwowanie zmiany poprzez regularne wykonywanie badania ultrasonograficznego jamy brzusznej. W rzadkich sytuacjach potrzebna może okazać się pomoc chirurga lub radiologa interwencyjnego.