[responsive_menu]

Czym jest żałoba i ile trwa? Etapy żałoby

Autor: Justyna Janusz Psycholog

Życie ma wiele odcieni, a jego nieodłącznym elementem jest przeżywanie strat. Jednym z najboleśniejszych ludzkich doświadczeń jest śmierć bliskiej osoby. Sprawia ona, że człowiek wchodzi w etap żałoby, która w psychologii rozumiana jest jako proces przystosowywania się do rzeczywistości, w której brak kogoś lub czegoś ważnego.

Co to jest żałoba?

Nawet w 2 minuty udrożnia nos, zwiększając swobodę w oddychaniuDowiedz się więcej >

Żałoba to proces emocjonalny, którego doświadcza się po utracie. Na ogół mówi się o niej w kontekście śmierci bliskiej osoby, ale pojawia się ona także w innych przypadkach np. po rozpadzie związku, utracie pracy, zdrowia, a nawet marzeń. Żałoba, choć pełna jest silnych i skrajnych emocji oraz stanów jak np. rozpacz, niepokój czy poczucie winy, nie jest postrzegana w kategoriach zaburzenia psychicznego. Wręcz przeciwnie, jest stanem naturalnym i potrzebnym. To nieodłączna część życia – doświadcza jej każdy człowiek, choć zawsze w trochę odmienny sposób. Żałoba nie jest procesem linearnym, jej intensywność może maleć, aby za jakiś czas pojawić się ze zdwojoną siłą.

Jakie są objawy żałoby?

Walczy nawet z najbardziej uciążliwymi objawami grypy i przeziębienia (szybko zwalcza gorączkę i dreszcze).Dowiedz się więcej >

Żałoba może przejawiać się na wiele sposobów. Wyodrębnia się cztery grupy objawów:

  • emocjonalne – doświadczanie silnych emocji i uczuć jak lęk, niepokój, przygnębienie, poczucie winy, smutek, rozpacz, tęsknota, złość, poczucie bezradności, wewnętrzna pustka, beznadzieja,
  • poznawcze – szok, niedowierzanie, poczucie odrealnienia, reakcje zaprzeczenia, myślenie o osobie zmarłej, rozmawianie z nią w myślach, zaburzenia koncentracji i pamięci krótkotrwałej,
  • behawioralne – zaburzenia snu, utrata apetytu, sięganie po używki, wycofanie się z życia społecznego lub nadmierna aktywność, czasem wprowadzenie drastycznych zmian w życie (czego się nie zaleca w okresie żałoby),
  • somatyczne – najczęściej pojawia się zmęczenie i utrata energii, osłabienie mięśni, ściskanie w klatce w żołądku, bóle głowy i brzucha, nadwrażliwość na dźwięki, uczucie braku tchu czy suchość w jamie ustnej.
Zapamiętaj:

Żałoba, choć pełna jest silnych i skrajnych emocji oraz stanów jak np. rozpacz, niepokój czy poczucie winy, nie jest postrzegana w kategoriach zaburzenia psychicznego. Wręcz przeciwnie, jest stanem naturalnym i potrzebnym.

Jakie są etapy żałoby?

Zażywaj regularnie, aby budować swoją odporność w sezonie jesienno-zimowymDowiedz się więcej >

Żałoba ma zawsze indywidualny przebieg. Można jednak wymienić charakterystyczne dla niej etapy, które mogą występować w różnej chronologii i nasileniu. Zdarza się, że któryś z etapów nie ma miejsca. Zostały one zaobserwowane i opisane przez amerykańską lekarką szwajcarskiego pochodzenia Elizabeth Kubler-Ross, autorkę słynnej książki „Rozmowy o śmierci i umieraniu”.

  • Zaprzeczenie – na tym etapie człowiek doświadcza szoku, trudno jest mu uwierzyć w to, co się stało. Może mieć poczucie odrealnienia, kwestionuje to, co się wydarzyło.
  • Gniew – kiedy do człowieka dociera informacja o utracie, zaczynają pojawiać się silne emocje jak rozpacz, złość czy poczucie winy. Dominuje gniew i niezgodna na zaistniałą sytuację.
  • Negocjacje – na tym etapie człowiek próbuje odmienić swój los. Osoba religijna może np. targować się z Bogiem w sytuacji niekorzystnej diagnozy czy złego stanu zdrowia bliskiej osoby.
  • Depresja – jest to etap, w którym człowiek odczuwa pełen ciężar poniesionej straty. Pojawiają się objawy typowe dla depresji, przede wszystkim smutek, utrata zainteresowań, wewnętrzna pustka, pesymistyczne widzenie przyszłości.
  • Akceptacja – jest to ostatni etap żałoby. Człowiek zaczyna godzić się ze stratą, może znowu cieszyć się życiem, w jego głowie pojawiają się nowe cele i plany, choć wciąż pojawia się czasem smutek czy wspomnienia dotyczące zmarłego.

Ile trwa żałoba?

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.Dowiedz się więcej >

Długość trwania żałoby jest kwestią indywidualną. Każdy przeżywa ją na swój sposób. Dlatego, doświadczając straty, należy dać sobie przede wszystkim czas. Zwłaszcza że żałoba to proces dynamiczny, w którym pojawiają się różne emocje, myśli i zachowania. Przeżycie ich wszystkich jest bardzo ważne, aby bolesne doświadczenie utraty mogło przerodzić się w jej akceptację.

Patologiczny przebieg żałoby

Najlepsze okazje na Black Friday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Choć żałoba jest naturalną reakcją na stratę, czasem ma ona patologiczny przebieg. Zdarza się, że człowiek doświadcza intensywnych uczuć, które wcale nie tracą z czasem na sile i utrudniają powrót do codziennych czynności. Taka osoba może zaniedbywać obowiązki rodzinne i zawodowe, nie dbać o swoje zdrowie, a nawet sięgać po używki. Zdarza się, że dużo czasu spędza na cmentarzu, ciągle wraca myślami do przeszłości, obsesyjnie skupia się na zmarłym. W żałobie o patologicznym przebiegu żałoby obserwuje się zaostrzenie stanów depresyjnych, w których mogą występować również myśli samobójcze.

Czy wiesz że:

każda kultura ma swoje tradycje i rytuały, które mogą być pomocne w przeżyciu żałoby?

Kiedy żałoba wymaga leczenia?

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Żałoba wymaga leczenia, kiedy ma ona uporczywy i przewlekły charakter. Choć żałoba to proces, który może długo trwać, z czasem obserwuje się spadek intensywności objawów i stopniowy powrót do życia. Niestety, są osoby, u których emocje nie tracą na sile, utrudniając codzienne funkcjonowanie oraz rozpoczęcie nowego etapu. Mówi się wówczas o żałobie powikłanej, która dotyczy około 10% ludzi dotkniętych utratą.

Jak leczyć żałobę?

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Żałoba na ogół nie wymaga leczenia, lecz jej doświadczenia i przeżycia. Może to być jednak dla niektórych osób bardzo trudne, dlatego warto szukać wsparcia i pomocy psychologicznej. W przypadku żałoby powikłanej zaleca się psychoterapię. Zdarza się, że przy silnych objawach lub diagnozie depresji wdraża się leczenie farmakologiczne, przede wszystkim leki antydepresyjne. W chwilach wielkiego smutku i bezradności można się także skontaktować z fundacjami, które pomagają osobom w żałobie (np. fundacja „Nagle Sami”).

Jak wspierać osobę w żałobie?

Najlepsze okazje na Cyber Monday w jednym miejscu !Aktualne promocje >

Wspierając osobę w żałobie, warto sobie przede wszystkim uświadomić, że nie istnieją gesty czy słowa, które ukoją jej ból. Mogą one jednak podnosić ją na duchu i dawać nadzieję. Dlatego ważna jest przede wszystkim obecność. Warto pytać osobę w żałobie czego jej potrzeba i jakiej formy wsparcia od nas oczekuje. Należy dać jej przestrzeń do wyrażania różnych emocji i uczuć, a także pozwolić jej na wspominanie zmarłego.

Żałoba to okres nie tylko radzenia sobie ze stratą, ale również uświadomienia sobie kruchości życia. To doświadczenie niezwykle bolesne, które przywołuje pytania związane z sensem życia czy znaczeniem miłości. Żałoba to długa i kręta droga do przebycia, która pozwala jednak wrócić do codzienności i się nią na nowo cieszyć.

Najbezpieczniejszy, najszybszy i najbardziej wydajny depilator IPL do widocznego i długotrwałego usuwania włosków.
Sprawdź sama >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się Ilość głosów: 1, średnia: 5,00
Czym jest żałoba i ile trwa? Etapy żałoby

Loading...

BIBLIOGRAFIA:

1.Brudkiewicz P., Żałoba i depresja w przebiegu żałoby, [w:] Medycyna Praktyczna [online]. Dostępny w Internecie: https://mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/91656,zaloba-i-depresja-w-przebiegu-zaloby (28.10.2021).2.Whalley M., Kaur H., Grief, Loss, and Bereavement, [w:] Psychology Tools [online]. Dostępny w Internecie: http://psychologytools.com/self-help/grief-loss-and-bereavement/ (28.10.2021).3.Brand A., The Lesson On Loss And Grief, [w:] Psychology Today [online]. Dostępny w Internecie: https://psychologytoday.com/us/blog/mindful-anger/202008/three-lessons-loss-and-grief (28.10.2021). 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wszystkie prawa zastrzeżone.