W erze zglobalizowanego świata, gdzie z łatwością dostać można się z jednego kontynentu na drugi, wzrosła ilość związków na odległość. Dużą rolę w podtrzymaniu więzi odgrywają komunikatory internetowe, pozwalające na rozmowę, a także na przesyłanie zdjęć i wideo, dzięki którym łatwo dzielić się swoją codziennością. Mimo to, bycie w związku na odległość wiąże się z takimi uczuciami jak samotność, tęsknota czy niepewność. Jak pielęgnować relację na odległość?
Czym jest związek na odległość?
Ciężko jest jednoznacznie zdefiniować związki na odległość, ponieważ mogą się one między sobą bardzo różnić. Jak na przykład rozumieć pojęcie odległości? Relacjami na odległość określa się czasem związki typu LAT (z j.ang. Living Apart Together), kiedy to partnerzy mieszkają oddzielnie, choć na ogół w pobliżu siebie, dzięki czemu mogą się regularnie spotykać. Coraz częściej natrafić można jednak na pary, które dzieli znacznie większy dystans niż ten dotyczący kilku ulic. Partnerzy mogą bowiem przebywać w innych częściach Polski, a nawet w innych krajach. Zdarza się, że dzielą ich nie tylko kilometry, ale też strefa czasowa. Warto również mieć na uwadze, że niektóre osoby świadomie dążą do stworzenia tego typu relacji, podczas gdy inne czują się do tego zmuszone przez okoliczności zewnętrzne (np. problemy finansowe).
Etapy związku na odległość
Określenie etapów związku na odległość nie należy do zadań prostych. Wiele zależy od tego, na jakim etapie byli partnerzy w chwili, kiedy to zdecydowali się na tego typu model związku? Jeśli są w wieloletniej relacji można podejrzewać, że będą oni mieli do siebie więcej zaufania, a co za tym idzie – łatwiej im będzie przetrwać czas rozłąki. Z kolei partnerzy, którzy dopiero budują związek, mogą mierzyć się z silnymi uczuciami tęsknoty i pożądania. Dochodzić może do zjawiska idealizacji drugiej osoby, z którym ciężko będzie się zmierzyć, skoro para nie ma zbyt wielu okazji, by razem być i się lepiej poznawać. Budowanie relacji na głębszym poziomie będzie więc utrudnione.
Zapamiętaj: Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto być w związku na odległość.
Każda para, decydując się na związek na odległość, będzie z różną intensywnością i długością przechodziła takie etapy jak faza tęsknoty i smutku, faza zobojętnienia (która chroni przed doznawaniem negatywnych uczuć) czy faza emocjonalnego oddalenia, która może przyczynić się do zakończenia relacji.
Związek na odległość – czy warto w nim trwać?
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy warto być w związku na odległość. Jest to jednak pod wieloma względami sytuacja trudna, która nie sprzyja budowaniu i podtrzymywaniu bliskości, a partnerzy muszą wkładać więcej wysiłku w pielęgnację swojego uczucia. Może ona rodzić wiele negatywnych emocji jak poczucie frustracji, samotności, beznadziei czy smutku. Są jednak osoby, które wysoko cenią sobie swoją niezależność i nie chcą z niej rezygnować. Często są one zajęte pracą, dużo podróżują i pochłaniają je liczne aktywności. Widząc się z partnerem jedynie od czasu do czasu mają pewność, że w związek nie wkradnie się rutyna, której się obawiają. W niektórych przypadkach związki na odległość mogą chronić dane osoby przed pogłębianiem relacji, pomagają utrzymywać dystans, który danej osobie jest na rękę, gdyż nie chce się ona w pełni angażować w relację.
Jak utrzymać związek na odległość?
Istnieje kilka wskazówek, które pomagają w utrzymaniu związku na odległość.
- Ustalenie grafiku. Choć internetowe komunikatory umożliwiają spontaniczne wysyłanie wiadomości, dobrze jest ustalić stałą godzinę rozmowy, tak aby obie strony miały czas, siły, a także warunki do prowadzenia intymnej rozmowy. Pomoże to także w regularnym utrzymywaniu kontaktu.
- Ustalenie celów i dat. Badania pokazują, że związki na odległość są stabilniejsze i łatwiejsze do utrzymania, jeśli partnerzy wiedzą, że jest to sytuacja tymczasowa. Bardzo pomaga określenie dokładnej daty przyjazdu jednego z partnerów na stałe. Ważne również, by obie osoby w związku widziały korzyści płynące z rozłąki (np. finansowe, rozwój zawodowy).
- Szukanie nowych sposobów komunikacji. W związku na odległość nie zawsze warto w 100% polegać na nowych technologiach. Partnerka z pewnością ucieszy się z dostarczonych na jej adres kwiatów, a partner doceni prezent przesłany pocztą.
- Dbałość o detale. Kontaktując się z partnerem, warto skupić się na detalach. Jak minęła jego podróż do pracy miejską komunikacją? Z kim rozmawiał w trakcie przerwy obiadowej? Detale tego typu pozwalają lepiej zrozumieć to, jak partner funkcjonuje na co dzień, a także sprawiają, że czuje on troskę i zainteresowanie.
- Częste spotkania. Choć nie zawsze pozwala na to czas albo finanse, warto spotykać się tak często, jak to tylko możliwe. Dobrze jest również zaplanować wspólne wakacje lub Święta, które nabiorą wówczas specjalnej wagi.
- Wspólne aktywności. Jednym z pomysłów na pogłębianie relacji jest wykonywanie tych samych aktywności. Może polegać to na wspólnym graniu w daną grę komputerową czy oglądaniu filmu w tym samym czasie. Pozwala to na dzielenie emocji, wymianę myśli czy ciekawą konwersację.
- Zaufanie. Nie da się utrzymać związku na odległość bez zaufania. Ciągle zastanawianie się co partner robi czy z kim się spotyka jest sytuacją na dłuższą metę nie do wytrzymania. Również partner może czuć się znużony pytaniami, oskarżeniami czy sugestiami. Zaufanie jest więc w tym przypadku kwestią wyboru, który pomaga w utrzymaniu związku.
Jak ratować związek na odległość?
W związku na odległość może zdarzyć się kryzys, który sprawi, że na horyzoncie pojawi się ryzyko rozstania. Jest to moment, w którym podjęcie decyzji o zwiększeniu częstotliwości spotkań na żywo lub częstsze rozmawianie przez telefon mogą zwyczajnie nie pomóc. Jeśli jednak dwóm osobom zależy na sobie, warto zastanowić się, czy faktycznie nie ma możliwości wspólnego zamieszkania albo przyspieszenia powrotu jednego z partnerów. Może to się wiązać z dużym poświęceniem jednej ze stron (która np. rezygnuje z pracy), stratą (np. szansy na rozwój zawodowy), czy stresującą zmianą (np. przeprowadzką do innego kraju). Z drugiej strony, życie może przynieść nowe szanse, zwłaszcza, jeśli ma się u boku ukochaną osobę. Decyzja o tym, czy zaryzykować, nie jest łatwa. Aby ją podjąć, należy pomyśleć o swoich priorytetach, zastanowić się, co jest dla nas ważne, a co nas powstrzymuje przed tego typu wyborem.
Jak zakończyć związek na odległość?
Zdarza się, że dana osoba, mimo wcześniejszych deklaracji, nie radzi sobie z tym, że żyje w związku na odległość. Bardzo możliwe, że poprzez zmniejszony kontakt z partnerem czuje, że się od niego emocjonalnie oddala. Może ona wówczas podjąć decyzję o rozstaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest wtedy szczera rozmowa.
Czy wiesz że: badania pokazują, że jeśli partnerzy posiadają pozytywne nastawienie do swojej sytuacji i wierzą, że rozłąka to chwilowa sytuacja, wówczas szansa na przetrwanie ich związku jest większa?
Dobrze, jeśli może się ona odbyć twarzą w twarz. Jeśli nie, warto postawić na wideo-rozmowę, tak aby widzieć partnera. Powiedzenie mu o swojej decyzji nie jest łatwym zadaniem. Trzeba jednak być szczerym i dokładnie przedstawić partnerowi swój punkt widzenia, mówiąc przede wszystkim o swoich uczuciach i trudnościach. Jest to moment, w którym należy zrezygnować z obwiniania drugiej strony bądź krytykowania jej. Oczywiście, nie wiadomo jak zareaguje partner. Może przyznać, że czuje podobnie, ale niewykluczone, że będzie rozczarowany takim obrotem sprawy – w każdym przypadku należy jego reakcję oraz uczucia uszanować.
Związki na odległość są w dzisiejszych czasach coraz częściej spotykane. Rozwój technologii, a także dużo możliwości podróżowania po świecie sprawiają, że łatwiej jest utrzymywać kontakt czy regularnie się odwiedzać. Mimo to, życie w pojedynkę na co dzień może być trudne i pełne takich uczuć jak tęsknota czy samotność. To dlatego wiele takich związków się rozpada. Znaleźć można jednak wiele przykładów par, które przetrwały okres rozłąki bądź świadomie zdecydowały się na taką formę relacji i nie żałują swojego wyboru.