[responsive_menu]

Ból psychogenny – objawy, przyczyny i sposoby leczenia

Autor: Oskar Puk

Stres towarzyszy człowiekowi przez całe jego życie, podczas pokonywania większych i mniejszych wyzwań codzienności. Z czasem ludzie uczą się, jak sobie z nim radzić, jak się relaksować i działać pod presją, jednak czasem te mechanizmy obronne zawodzą. Wtedy pojawiają się różne choroby o podłożu psychogennym, do których można zaliczyć ból.

Co to jest ból psychogenny?

Produkt medyczny, który chroni delikatną skórę Twojego dziecka oraz wspomaga leczenieDowiedz się więcej >

Ból psychogenny to ból pochodzący z jednego lub kilku miejsc ciała, który znacznie utrudnia codzienne i zawodowe funkcjonowanie. Czynniki psychiczne, np. stres mają znaczną rolę w wywołaniu napadów bólu, ale chory nie ma żadnej widocznej choroby psychiatrycznej, np. napadów paniki. W rozpoznaniu bólu psychogennego bardzo ważne jest wykluczenie celowego wywoływania i/ zgłaszania bólu [1][2].

Ból psychogenny – objawy

Produkty medycyny naturalnej - preparaty, zioła, herbaty leczniczeAtrakcyjne ceny >

Ta jednostka chorobowa objawia się bólem o zróżnicowanym nasileniu i charakterze, który pochodzi z jednej lub wielu części ciała. Pacjent skupia całą swoją uwagę na bólu, który jest ważnym aspektem jego życia i utrudnia mu normalne funkcjonowanie. Ból ten nie ma przyczyny organicznej, czyli nie wynika z uszkodzenia tkanek, czy zaburzenia ich funkcjonowania. Ważne jest, że w tej chorobie ból nie jest wywoływany/symulowany świadomie, pacjent nie zdaje sobie sprawy, że ból wynika z jego problemów psychicznych [1][2].

Ból psychogenny – przyczyny

Szeroka oferta artykułów medycznych i rehabilitacyjnychAktualne promocje >

Przyczyną bólu psychogennego jest duże obciążenie psychiczne chorego.

Czy wiesz że:

ból psychogenny częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn?

Może ono wynikać ze stresu związanego z pracą, trudnej sytuacji rodzinnej, czy po prostu z braku przystosowania pacjenta do radzenia sobie z problemami. Ból jest wtedy rozwiązaniem, niezależną przyczyną ze względu której chory na przykład nie może chodzić do pracy, wymaga opieki i uwagi od rodziny, czego wcześniej nie otrzymywał, itp. Jest on podświadomą ucieczką od problemów, czy łatwym, pozornym rozwiązaniem trudnej sytuacji życiowej [1][2].

Ból psychogenny – leczenie

Szukasz książki o zdrowiu - chcesz się dowiedzieć więcej o danej chorobie lub przypadłości?Sprawdź ofertę >

W leczeniu bólu psychogennego ważną rolę odgrywa psychoterapia. Pacjent musi sobie uświadomić jakie ma problemy, że to z nich wynikają jego objawy oraz nabrać chęci do ich rozwiązanie i pewności siebie, że jest w stanie to zrobić. Nie należy także zapominać o farmakoterapii. Leki przeciwpsychotyczne, przeciwlękowe i stabilizujące nastrój mogą być bardzo pomocne w leczeniu, a często nieodzowne. Wybór leków zależy od indywidualnego stanu pacjenta i wymaga wizyty u psychiatry [1][2].

Ból psychogenny a ból somatogenny

Produkty i akcesoria ułatwiające wykonywanie codziennych obowiązków osobom starszymSprawdź ofertę >

Opisany powyżej ból psychogenny jest bólem odczuwanym w ciele, a wynika on z zaburzeń psychicznych.

Zapamiętaj:

Ból psychogenny to ból pochodzący z jednego lub kilku miejsc ciała, który znacznie utrudnia codzienne i zawodowe funkcjonowanie.

Z kolei ból somatogenny wynika z uszkodzenia lub zaburzenia czynności tkanek, ma namacalną przyczynę, która wywołuje objawy. Często zdarza się, że ból somatogenny o bardzo dużym nasileniu i/lub przewlekły upośledza zdrowie psychiczne chorego. Mówimy wtedy o somatogennych zaburzeniach psychicznych, które pod względem mechanizmu powstania wydają się być odwrotnością bólu psychogennego [1][2].

Ból psychogenny wbrew pozorom jest dość powszechną jednostką chorobową i szacuje się, że dotyka nawet 80% osób po 65 roku życia, choć może wystąpić w każdym wieku. Zarówno w powstawaniu choroby, jak i w leczeniu bardzo ważną rolę pełni rodzina,, która powinna zostać uwzględniona w procesie terapeutycznym. Zdrowie psychiczne jest ważnym elementem życia i powinno się o nie dbać tak samo, jak o serce, z którym często się łączy.

Suplementy diety w promocyjnych cenach
Promocje nawet -70% >
Oceń wpis
Podoba mi sięNie podoba mi się
Loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wszystkie prawa zastrzeżone.