Autassassinofilia polega na osiąganiu przyjemności seksualnej w sytuacji ryzyka zostania zamordowanym. Niestety, często wiąże się to z bezpośrednim zagrożeniem życia. Skąd bierze się taka specyficzna preferencja seksualna i czy można są leczyć?
Co to jest autassassinofilia?
Autassassinoflia jest tzw. parafilią, czyli zaburzeniem preferencji seksualnych, w której podniecenie seksualne, a także osiągnięcie orgazmu związane są z ryzykiem śmierci poprzez morderstwo. Z autassassinofilią związanych jest wiele wątpliwości naturalny moralnej, gdyż stwarzanie tego typu sytuacji jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić nawet do śmierci danej osoby. To właśnie dlatego, tak bardzo ważne jest by osoba z tego typu parafilią podjęła się profesjonalnego leczenia.
Objawy autassassinofilii
Objawami autassassinofilii są fantazje seksualne związane pozorowaniem własnego zabójstwa, a także dążenie do ich realizacji. Przykładowo, osiągnięcie orgazmu będzie wiązać się z takimi sytuacjami, jak duszenie, bądź podtapianie. Osoba fantazjująca będzie również przejawiała zachowania masochistyczne, preferując takie działania ze strony partnera jak bicie, wiązanie, czy ubliżanie.
Przyczyny autassassinofilii
Przyczyny autassassinoflii są bardzo zróżnicowane i nie do końca zbadane. Ponadto, każda osoba będzie przejawiać inny zespół przyczyn składający się na tego typu preferencję seksualną.
Zapamiętaj: Autassassinoflia jest tzw. parafilią, czyli zaburzeniem preferencji seksualnych.
Najczęściej związana jest ona z czynnikami natury psychicznej oraz występowaniem zaburzeń psychicznych. Specjaliści wskazują na duże znaczenie dzieciństwa i dojrzewania na kształcenie się konkretnych preferencji seksualnych. Istotne jest więc wychowanie, czynniki środowiskowe oraz stosunek rodzica do dziecka. Przyczyną mogą być także traumatyczne wydarzenia, bądź doświadczenie sytuacji ekstremalnej, w której doszło do zagrożenia zdrowia i życia.
Leczenie autassassinofilii
Główną metodą leczenia będzie psychoterapia, w trakcie której dąży się do ustalenia czynników warunkujących tego typu preferencję seksualną. Skorzystać można np. z terapii psychodynamicznej, która czerpie z psychoanalizy i zwraca uwagę na podświadome treści. Tym samym pomaga dotrzeć do źródeł tej parafilii.
Czy wiesz że: odwrotną parafilią jest erotophonophilia, w której partner czerpie przyjemność seksualną z zamordowania partnera/partnerki?
Proces terapeutyczny może być również wspierany przez farmakologię. Często sięga się po metody treningowe, które mają na celu obniżenie dewiacyjnego podniecenia. Bazują one na teorii poznawczo-behawioralnej, która zakłada, że parafilie są zachowaniami wyuczonymi. Leczenie będzie więc polegać na oduczaniu danej osoby tych zachowań. Przykładowa metoda treningowa polega na tym, że przyjemny bodziec (wyobrażanie sobie aktu seksualnego w sytuacji zagrożenia swojego życia) zostaje połączony z bodźcem nieprzyjemnym (np. wdychanie nieznośnego zapachu). Tego typu trening ma sprawić, że fantazje seksualne określonego typu stracą na atrakcyjności, a nawet zaczną wywoływać reakcję niechęci.
Autassassinofilia to przykład bardzo niebezpiecznej parafilii, w której dana osoba realnie stawia swoje życie w sytuacji zagrożenia, po to, by osiągnąć satysfakcję seksualną. Leczenie ma na celu uczenie takiej osoby bezpiecznych form współżycia seksualnego.